Riaditeľ Opery SND Rastislav Štúr odstupuje z postu šéfdirigenta

„Rozpočet na túto sezónu máme nula eur. Za nula eur sa nedá tvoriť nič,“ povedal riaditeľ Opery SND Rastislav Štúr na tlačovej konferencii. Zároveň potvrdil, že odstupuje z postu šéfdirigenta.

Podľa slov riaditeľa Štúra, o tejto skutočnosti informoval médiá už pred pol rokom a zároveň sa bude snažiť na túto pozíciu nájsť čo najkvalitnejšieho človeka. Od budúceho týždňa tak už nebude Štúr zastávať post šéfdirigenta Opery SND. Zároveň informoval aj o ďalších zmenách Opery SND: „Členkou súboru bude pani Jolana Fogašová, pretože odchodom pani Ľubice Rybárskej sme nemali obsadenú pozíciu dramatického sopránu,“ spresnil riaditeľ opery.

Operná diva Jolana Fogašová počas slávnostného galavečera k storočnici SND. Zdroj foto: Anton Faraonov

Na dnešnej tlačovej konferencii informoval o plánoch súboru, ktoré však nekomplikuje len situácia okolo sprísnených opatrení nariadených ÚVZ, ale najmä neistá finančná situácia. V týchto dňoch podľa jeho slov už mali premiérovať novú operu Ľubice Čekovskej, tá je však presunutá na rok 2022. Aidu bude Opera SND premiérovať 26. septembra tohto roka.

Ďalšou plánovanou premiérou bude Kováč Wieland Jána Levoslava Bellu vo februári v roku 2021 a presunutá Mozartova Figarova svadba. Opera SND má naplánované premiéry na ďalšie tri sezóny, tak, ako je to podľa riaditeľa Štúra zvykom aj vo veľkých európskych operných domoch. Ich uvedenie však závisí od aktuálnej situácie, no najmä financií, ktoré divadlu ako rozpočtovej príspevkovej organizácii pridelí Ministerstvo kultúry SR.

O premiérach súborov Činohry a Baletu SND vás budeme informovať v ďalšej správe.

Spracovala: Zuzana Vachová
Zdroj foto: Titulná foto: Tlačová konferencia – dňa 10.9. – v priestoroch novej budovy SND


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno