V piatok 17. marca sa v Slovenskej filharmónii uskutoční druhá Hudobná akadémia pre bratislavských a mimobratislavských školákov, ktorí sa v 74. koncertnej sezóne prihlásili na organizovaný cyklus doobedňajších koncertov. Bratislavskú Redutu navštívi 1400 žiakov v dvoch frekvenciách – o 9.30 a 11.30. Program piatkových koncertov pre mladých zopakujeme aj v sobotu 18. marca o 16.00 na druhom Rodinnom koncerte s názvom Joseph Haydn – otec symfónie.

Svetom hudby bude mladých návštevníkov sprevádzať moderátor Martin Vanek. Na programe zaznejú viaceré symfónie  Josepha HaydnaSymfónia č. 8 G dur Večer,  Symfónia č. 73 D dur Poľovačka,  Symfónia č. 82 C dur Medveď …  a tiež Koncert pre trúbku a orchester Es dur, Hob. VIIe:1, ktorý zaznie v interpretácii mladého slovenského trubkára Stanislava Masaryka.


“Počas hudobného popoludnia sa dozviete sa aj veľa o rakúskom skladateľovi, ktorý sa narodil v malej dedinke Rohrau, vzdialenej len 30km od Bratislavy. Do školy chodil v neďalekom  Hainburgu, kde sa naučil hrať na viacerých hudobných nástrojoch. Bol členom chlapčenského zboru v katedrále Sv. Štefana vo Viedni,” pozýva na podujatie Martina Tolstova, tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie.


Neskôr vstúpil do služieb kniežaťa Mikuláša Esterházyho. S orchestrom koncertoval nielen na cisárskom dvore, ale aj v mnohých mestách Európy. Známe sú jeho koncerty v bratislavských palácoch Esterházyovcov na Kapitulskej č. 6 – 8 a na Panskej 13, tiež v paláci Grassalkovičovcov (dnes Prezidentský palác na Hodžovom nám.) a mnohých ďalších.  Hudba Josepha Haydna zaznie v bratislavskej Redute v interpretácii orchestra Slovenská filharmónia pod taktovkou Gérarda Korstena. Po koncerte sa môžete vydať po stopách skladateľa.


Zdroj: redakciu informovala Martina Tolstova, tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie


Foto: Alexander Trizuljak

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno