Filmový priemysel minulého roka so sebou nesie niekoľko špecifík. Kiná boli u nás zatvorené 176 dní, a tak sa mnohé filmy k nám dostali oneskorene alebo vôbec.

O pár dní budeme môcť kinosály znova navštíviť aspoň v obmedzenom režime a vidieť tak niektoré z vlaňajších veľmi očakávaných noviniek. Doba však praje aspoň streamovacím službách, a tak aj vo výbere najlepších filmov z minulého roka, ktoré za sebou nechali hlboký a osobitý vrub, sa nachádza pár snímok, ktoré si bez obmedzení môžete pozrieť z pohodlia domova.


10. Muzikál Annette s hudbou od skupiny Sparks v mnohom predefinoval základy žánru. Prešiel zo slnečných ulíc k tajomnému a intímnemu meta priestoru medzi dvoma ľuďmi. Opúšťa davové tanečné scény a miesto zabávania radšej dojíma a nahadzuje divákovi husiu kožu. Film prináša atypický zážitok a popri klasicky dobrých minuloročných muzikáloch ako In The Heights, či West Side Story ponúka veľmi dobrú alternatívu.


9. U Petrovovcov zúri chrípka – film, ktorý sa v Cannes uchádzal o zlatú palmu, potrápil divácke mysle ozaj kráľovsky. Príbeh o rodine, ktorú sužuje chrípka sa v dobe svetovej pandémie môže zdať ironický, tu však ide o čosi oveľa viac. Množstvo významov vypadávajúcich z tejto ruskej skladačky sa nedá ani zrátať. Ak si na to ale trúfate, je potrebné sa pred tým poriadne vyspať, pretože mozog dostane poriadne zabrať.


8. Bo Burnham: InsideAmerický komik Robert Pickering alias Bo Burnham musel v roku 2016 zísť z pódia kvôli panickým záchvatom, ktoré ho na ňom začali nekontrolovateľne prepadávať. Po takmer piatich rokoch, kedy sa mu svoj problém podarilo prekonať, bol odhodlaný znova vystupovať. Prekazila mu to však svetová pandémia. Experimentálny film Inside zhotovil sám vo svojej izbe. V ňom ukazuje jeden rok izolovaného života komedianta, ktorý sa počas lockdownu presunul do internetového sveta, podobne ako my všetci. To s čím sa tam stretol pretavil do skutočne nápaditého varietného programu, za ktorý dostal hneď tri ocenenia Emmy.


7. Animovaný film od streamovacej služby Netflix Pripojení bol vlani veľkým jarným osviežením. S nevídanou animáciou, vynikajúcim humorom a dávkou hudobnej nostalgie ho možno považovať za jeden z najväčších netflixovských úspechov minulého roka. Zároveň nezaostáva ani v odzrkadľovaní súčasnej doby a vľúdnym spôsobom odpovedá na moderné problémy dnešných rodín.

6. King Richard životopisný príbeh o najúspešnejších tenistkách v histórií. Hlavným hrdinom je však muž, ktorý to má cele na svedomí. Will Smith je v roli zanieteného otca, ktorý urobí prvé a posledné pre to, aby svoje deti ochránil pred neblahou budúcnosťou v Kalifornskom gete. Film do podžánru športovej drámy o vzostupe a tvrdej drine síce neprináša veľa nového, ak však máte radi dojímavé príbehy o poctivosti a rodičovskej láske, King Richard je tým pravým pre vás.

5. Chyby nenápadné zjavenie českého filmu pohlo vnútrom nejedného. Je to príbeh o láske, úzkosti, žiarlivosti a hlavne chybách z minulosti, za ktoré len ťažko možno niesť vinu. Neopozeraní, ale skvelí herci, jednoduchá zápletka skomplikovaná a vyhnaná ľudským prežívaním takmer až do bezvýchodiskovej situácie. Inými slovami kvalitná dráma, pre ktorú netreba ísť ďaleko.

4. Najhorší človek na sveteďalšia vzťahová dráma tentoraz zo severu k nám zavítala v rámci festivalu Cinematik. Hlavnou postavou je Julie, ktorá sa v živote tak trochu stráca. Hľadá si vhodnú prácu, vhodného partnera, vhodnú tému pre svoj článok. Ako to už býva, urobí niekoľko rozhodnutí, o ktorých asi nikdy nebude úplne presvedčená, či boli správne alebo nie. Citlivá snímka o výseku zo života jednej ženy koketuje so sureálnom, pričom neustále smrdí nefalšovanou človečinou. K tomu najviac prispel skvelý herecký výkon Renaty Reinsve ocenený aj na festivale v Cannes.

3. Drive my car Ten, kto holduje tvorbe japonského spisovateľa H. Murakamiho, si určite príde na svoje pri adaptácií jednej z jeho poviedok. Svojská prozaickosť sa z filmu rinie pomalým, ale mohutným prúdom. Geniálny príbeh s ohurujúcimi zvratmi v siahodlhých rozhovoroch, ktoré prebiehajú takmer bez emócií. Všetko je tak nejak schované pod povrchom. Zvláštne je, že o to intenzívnejšie to divák prežíva.

2. Záver minulého roka ovládol satirický film opäť od Netflixu Don’t Look Up. Snímka zjavila divákom v humornom prezlečení tie najsmutnejšie skutočnosti, ktorým dnes všetci čelíme. Ak platí že rok 2021 bol v kinematografii rokom silnej reflexie, Don’t Look Up je toho exemplárnym príkladom. Navyše oplýva skutočne lákavým hereckým obsadením, ktoré sa svojich karikatúrnych rolí zhostilo mimoriadne podarene.

1. Ridley Scott tento rok potvrdil, že stále dokáže na plátna kín priniesť mimoriadny filmový zážitok. Dokonca prekonal väčšinu očakávaní. Vzhľadom na jeho tvorbu posledných rokov určite nejde o samozrejmosť. S novinkami tohto režiséra je to vždy tak trochu lotéria. Našťastie nás vlani obdaroval počinom najkvalitnejším za posledných 10-11 rokov. Dômyselná a prekvapivá historická dráma s príbehom absolútne prenosným do dnešných dní. Posledný súboj je ďalším Ridleyho dobovým veľkofilmom, ktorých sa nevieme nabažiť a ide jednoznačne o jeden z najvydarenejších.

Autor: Matúš Trišč
Zdroj foto: IMDb, Falcon, 20th Century Studios

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno