Inšpirovaný Čajkovského Labutím jazerom vytvoril v roku 1926 ešte len 17-ročný Eugen Suchoň dielo o chudobnom dievčatku, ktoré sa zamilovalo do salónnej hudby grófskej spoločnosti. A to ani len netušil, že o pár desaťročí sa jeho Angelika stane prvým slovenským baletom.

Zakladateľ slovenskej hudobnej moderny vytvoril baletnú pantomímu, tak ako sám pomenoval Angeliku, ešte ako žiak Hudobnej školy. Cítiť z nej môžeme preto najmä Suchoňovú mladícku harmonickú jasnosť a melodickú sviežosť. Samotný Suchoň sa však zverejneniu dlho bránil a dielo držal „v šuplíku“, až kým nedokončenú partitúru nenašiel a nedokončil jeho zať, básnik Peter Štilicha, ktorý k Angelike dotvoril libreto. Následne už nič nebránilo tomu, aby sa aj vďaka Baletu SND zrodil a uzrel svetlo sveta prvý slovenský balet.Život hlavnej postave, chudobnej dievčine žijúcej telom medzi dedinčanmi, avšak mysľou vo svojom tanečnom svete plnom úchvatných avšak grófskych melódií, pre ktorý dedinčania nemajú pochopenie, vdýchol taliansky choreograf a režisér Mauro de Candia. Spoločne s autorom hudobného spracovania Rudolfom Pepuchom, scénografkou Antonellou de Candia a baletným súborom SND tak vytvorili nadčasové dielo, ktoré v roku 2015 získalo Cenu ministra kultúry za výnimočný prínos v oblasti divadla a tanca a umelecký počin – uvedenie svetovej premiéry historicky prvého slovenského baletu.

Zaspomínajte si spolu s nami na časy, keď sme do divadla mohli chodiť každý večer a zakúpte si E-vstupenky na https://navstevnik.online/podujatie/angelika/

Televízny záznam baletu Angelika uvedie portál návstevnik.onlinepiatok 5.2. o 19:00 a v nedeľu 7.2. o 17:00.

Spracovala: redakcia mojakultura.sk
Foto: Peter Brenkus


 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno