Blíži sa nám záver roka a to znamená okrem iného aj to, že sa môžeme tešiť na mnohé rebríčky či prehliadky toho najlepšieho, čo vo svete filmu za uplynulý rok vzniklo. V januári očakávame obľúbenú prehliadku severského filmu SCANDI.

Festival severských filmov pravidelne prináša výber kinematografických titulov pochádzajúcich z krajín Škandinávie. Selekcia každoročne zaručuje pestrú ukážku snímok naprieč žánrami a rovnako tomu bude aj počas aktuálneho 9. ročníka prehliadky. V redakcii sme pre vás vybrali 5 nenápadných, ale zaujímavých filmov, ktoré si počas festivalu Scandi budete môcť pozrieť. 


Je mi zo seba zle (Syk Pike, 2022, Nórsko/Švédsko)


Hviezda vlaňajšej úspešnej komédie Ninjababy Kristine Kujath Thorp sa tentoraz predvedie v role samoľúbej Signe, ktorá so svojim partnerom Thomasom v niečom neustále súperí. Táto súťaživosť dosiahne vrchol, keď sa Thomasovi začne dariť ako umelcovi, no Signe nedokáže zniesť, že pozornosť má niekto iný ako ona. Aby zaujala okolie, rozhodne sa ísť až za hranice morálky a vlastného pudu sebazáchovy. Film Je mi zo seba zle mal premiéru na festivale v Cannes v sekcii Un Certain Regard, ktorá je určená pre menej tradičné filmy a neznámych autorov. Režisér Kristoffer Borgli vo svojom hranom debute skúma mieru narcizmu, seba prezentovania, seba presadzovania a tiež našu závislosť na pozornosti. 


Posadnutosť (Forbannelsen, 2022, Nórsko)


Na konci prvej svetovej vojny v dobe španielskej chrípky je kňaz Lauritz Smith vyslaný, aby určil miesto postavenia nového kostola, ktorý by slúžil priľahlej nórskej dedine. Historický príbeh načrtáva otázky pokrytectva, prekrúcania náboženských právd a potlačovania telesných túžob, ktoré v človeku nebudujú cnosť, iba zlo. Mrazivý dobový horor skúseného režiséra trilerov Henrika Martina Dahlsbakkena, opradený tajomstvom o pôvodných obyvateľoch Nórska, pokryje túžbu po napínavom zážitku.

Nič (Intet, 2022, Dánsko/Nemecko)

Adaptácia knihy od Jenny Tellerovej rozpráva príbeh o morálnom kolapse šíriacom sa medzi žiakmi 9. ročníka. Mladí tínedžeri sa snažia nájsť skutočné hodnoty súčasného sveta, niečo, na čom naozaj záleží. Správanie detí márne hľadajúcich životný zmysel začne prekračovať všetky medze a dochádza aj k násilnostiam. Režisérka Trine Piil Christensen sa ku knižnej predlohe dostala, keď si u svojich známych náhodne vybrala niečo na čítanie pred spaním. Po rozhodnutí preniesť príbeh na filmové plátno nasledovalo 8 dlhých rokov, kým sa režisérkin zámer konečne podaril. Najviac nápomocná pri realizácii filmu bola pandémia, ktorá spôsobila, že množstvo účinkujúcich detských hercov malo zrazu voľno počas letných prázdnin. Film Nič prinesie surovosť a dokáže, že deti vedia byť rovnako kruté, ako milé. 

Letné svetlo a potom príde noc (Sumarljós og svo kemur nóttin, 2022, Island)

Žánrovú diverzitu doplní sentimentálna islandská komédia odohrávajúca sa v jednej malej, odľahlej dedinke. Rozdielne príbehy jednotlivých obyvateľov spájajú humor, tragédiu a jemnocit v jeden celok, v ktorom krajina živiaca tieto postavy vystupuje takmer ako jedna z nich. Každý z hrdinov by si chcel splniť svoj malý sen, ale život na Islande nezaprie svoju tvrdosť. Film režiséra Elfara Adalsteinsa sa pýši bohatým obsadením populárnych Islandských hercov. Medzi nimi je aj svetovo známy Ólafur Darri Ólafsson, ktorého sme tento rok mohli vidieť aj vo filme Krásne bytosti.

Emigranti (Utvandrarna, 2021, Švédsko/Nórsko/Dánsko/Nový Zéland)

Film Emigranti bude otváracím filmom festivalu Scandi 2023. Erik Poppe, režisér oceňovanej drámy Utøya, 22. júla, o útoku známeho teroristu Andersa Breivika, tentoraz prináša historický príbeh o švédskej rodine, ktorá si hľadá svoj nový domov v neúprosnej Severnej Amerike v 50. rokoch 19. storočia. Film nám Európanom pripomenie našu vlastnú utečeneckú minulosť a urobí tak v príznačnom vizuálnom a technickom štýle, za ktorý bol režisér už v minulosti ocenený. 

Festival Scandi sa uskutoční v termíne 24. – 31.  januára 2023. 

 

Spracoval: Matúš Trišč

Zdroj foto: Film Europe

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno