Desiatky vynikajúcich vydavateľstiev, hromady hodín vyberaného programu pre všetky vekové kategórie, autorské čítania, diskusie, koncerty, divadlá, performancie, workshopy – všetko na jednom mieste počas troch plnohodnotných dní.

Prvý júnový víkend bude v Bratislave patriť krásnym knihám. Od piatku 2. júna až do nedele 4. júna sa v Novej Cvernovke bude konať už 10. ročník Bratislavského knižného festivalu BRaK.


V centre záujmu BRaKu je od začiatku kniha a všetky činnosti súvisiace s jej vznikom. Následný program sa rozvíja do podoby multižánrového festivalu, ktorý si za desať rokov existencie vybudoval nezastupiteľné miesto na kultúrnej mape Slovenska. V minulosti sa konal na niekoľkých miestach v Bratislave ako napr. v Pisztoryho paláci, Divadle Aréna, Zichyho paláci a teraz je už niekoľko rokov po sebe usídlený v kultúrnom centre Nová Cvernovka. Za tie roky ho navštívili ​svetové literárne hviezdy ako ​Alberto Manguel, Jean-Michel Guenassia, Jurij Andruchovyč, Jón Kalman Stefánsson, uskutočnili sa koncerty hudobníkov a kapiel ako Lubomyr Melnyk, Kafka Band, Agon Orchestra, Bert and Friends.


Tisíce krásnych publikácií bude mať v ponuke v rámci tzn. predajnej výstavy kníh až 60 slovenských, českých a jedno ukrajinské vydavateľstvo.


Veľmi si vážime a je pre nás nesmiernou cťou, že nad podujatím tento rok prevzala záštitu aj prezidentka Slovenskej republiky pani Zuzana Čaputová.


Knihy + čas, rekapitulovať a nekapitulovať 

Po témach ako melanchólia, nový folklór, nerast či za zrkadlom, je ústrednou témou festivalu humor. Ani zďaleka nie výlučnou, ale opäť sa odrazí v niekoľkých programových bodoch a napríklad v tohtoročnom vizuále.

„Jubilejný 10. ročník sme chceli trochu odľahčiť – neviem či sa nám to podarilo. Nejde však o to rezignovať či zatvárať oči, ale využiť humor ako stratégiu prežitia,“  hovorí nadnesene riaditeľ festivalu, František Malík. BRaK preto symbolicky otvorí diskusia o príbehu dnes už kultovej knihy Tisíc a jeden vtip, ktorá je súčasťou slovenských domácností už niekoľko desaťročí. O tom, ako režim ovplyvňoval jej (ne)vydanie, ako vplýval na autora a aké miesto má v tunajšej kultúre smiechu, budú diskutovať Julia Sherwood, dcéra autora knihy Jána Kalinu, a Dušan Taragel, ktorý napísal doslov do nového vydania knihy Tisíc a jeden vtip po 50 rokoch.

„Okrúhle výročie nám pripomína aj cestu, ktorú BRaK prešiel. Veríme, že sa nám počas uplynulých desiatich rokov podarilo prispieť ku kultivácii knižného prostredia u nás, predstaviť dôležitých umelcov a priniesť k ľuďom knihy, ktoré bohužiaľ nie je tak často vidieť na pultoch kníhkupectiev,“ uvádza Malík a pokračuje „Na tohoročnej grafike festivalu vidíme ikonickú sochu Diskobola. Antická socha vrhača diskov zachyteného v dynamickej momentke, tesne pred hodením. Na našom vizuále však namiesto disku drží knihu. Tak aj náš festival len úchytkom nostalgicky spomína, aby sa následne celou svojou silou sústredil na to, čo bude. Prepájame minulé s budúcim. A aj preto je mottom festivalu KNIHY + ČAS. A takisto všetci vieme, že je to to najlepšie kombo.“

Program predstaví zahraničných aj slovenských autorov a autorky

Súčasťou BRaKu sú od začiatku autori a autorky, ktorí v duchaplných diskusiách predstavujú svoje diela, a tak to bude aj tento rok. Na pódiách sa vystriedajú Talianka Beatrice Salvioni (Špina, Literárna bašta, 2023), Arménka Narine Abgarian (Z neba spadli tri jablká / Simon, Artforum, 2022 / 2023) a poľský autor Andrzej Stasiuk (Cestou do Babadagu, Absynt, 2023).

V debatách a na autorských čítaniach si tiež budú môcť návštevníci vypočuť Krisztinu Tóth (HU), Ostapa Slyvynského (UA), Dmitrija Kapitelmana (DE), Tatianu Țîbuleac (MLD) a Lanu Bastašić (BiH). Vystúpia aj zástupcovia slovenskej a českej literatúry ako Daniel Majling, Ján Buzássy, Alena Wagnerová, Jana Bodnárová a ďalší.

Nielen literatúra, ale aj hudba, výtvarné umenie či program pre deti

Na BRaK-u má každoročne svoje miesto nielen literatúra a diskusie, ale aj iné umelecké formy. Preto je program doplnený o hudobné a divadelné predstavenia a performancie  v popoludňajších aj večerných hodinách.

Návštevníkov a návštevníčky tento rok hneď v piatok privíta zástupkyňa alternatívneho popu Zea, v sobotu sa predstaví český raper MC GEY, kapela Sto múch, ale aj pesničkári Petiar či Džumelec.

V priestoroch Novej Cvernovky môžu návštevníci vidieť výstavy vizuálnych umelcov, okrem iného katalánskeho výtvarníka európskeho formátu Joana Negrescolora, svetového ukrajinského karikaturistu Vladimira Kazanevskeho či českej autorky a ilustrátorky, čerstvej držiteľky ocenenia Zlatá stuha, Magdaleny Rutovej. Súčasťou je aj výstava s názvom Na začiatku to bolo ako na začiatku, všetko sa však skončilo koncom pod kuratelou Jana Kraloviča, ktorá predstaví okrem iného diela študentov VŠVU.

„Festival nezabúda ani na MDD a my sme si dali záležať na vytvorení pestrého programu aj pre najmenších, preto je BRaK skvelou víkendovou aktivitou pre celú rodinu. Zabaviť sa môžu na kreatívnych workshopoch, divadlách aj čítaniach,“ hovorí riaditeľ festivalu František Malík. Deti si budú môcť vyskúšať tvorbu leporela či tvorbu pesničky, absolvovať knihátorský rýchlokurz, ale aj zabaviť sa na detských predstaveniach NevaDivadla, Divadla ŠEM či Divadla Veteš.

Kompletný program nájdete tu.

Lístky na festival si možno zakúpiť v predpredaji na webe Go Out.

Zakúpiť si môžete trojdňovú permanentku, ale aj vstupy na jednotlivé dni.

Vstupné neplatia deti do 12 rokov, dôchodcovia a držitelia ZŤP preukazu. Na jednotlivé predstavenia v rámci festivalu nie sú potrebné samostatné vstupenky.

Konferencia sa zameria na knižný trh aj umelú inteligenciu

Súčasťou festivalu je aj bezplatná BRaK Konferencia o zákulisí vydávania kníh, ktorá je určená ako pre vydavateľov, ale prvý raz aj pre širokú verejnosť. Zameria sa na vplyv umelej inteligencie a sociálnych sietí na knižný trh, ale aj na to, či je súčasný výber kníh dostatočne rozmanitý – a ak nie, ako ho otvoriť pestrej škále príbehov a prístupov. Konferencia sa bude konať vo štvrtok 1. júna v Novej Cvernovke. Vstup na konferenciu je bezplatný. Viac informácií o konferencii nájdete vo Facebook evente

 

Zdroj: TS Monika Želasková

Zdroj foto: Bratislavský knižný festival BRaK

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno