Prvoaprílové GALA v SND prinesie príťažlivý program

Prvoaprílové koncerty sa sporadicky, ale predsa len objavujú aj na scénach so závažným umeleckým poslaním. Nie, nie je to žart. Prvoaprílové GALA sa ocitlo aj v programe SND! Dôvod? Potešiť sa spolu s vami, naším publikom, pri počúvaní skvelých hudobných čísel a sledovaní výstupov, z ktorých mnohé vám kvôli bežnému repertoáru počas sezóny nemáme kedy zahrať. Účinkovať bude Opera aj Balet, všetci dohromady.


Čakajú vás virtuózne kusy od Rossiniho, Donizettiho či Mozarta, ktoré patria do sféry vokálnej ekvilibristiky. Podáme vám tiež jemnú dávku baletnej romantiky, pretože slza sentimentálna je blízkou príbuznou slzy od smiechu. Zažijete temperamentné španielske tornádo. A operný zbor vás prekvapí poznaním, že aj v tejto sfére kumštu sa nájde kadečo zábavné.
V našom „laboratóriu“ vám dovolíme nahliadnuť do sveta divadelnej alchýmie – teda do zákulisia: a niektorých umelcov zažijete v situáciách celkom nezvyčajných. Nuž a korunou podujatia bude špeciálny hosť: pani Emília Vášáryová. Pozývame vás na večer plný krásnej hudby, tanca – i prekvapení!
Publikum sa naozaj má na čo tešiť, pretože program je vyskladaný mimoriadne dobre: nájdete v ňom známy repertoár, populárne árie a tešiť sa môžu aj priaznivci baletu, lebo aj ich čaká pastva pre oči.


Výnimočný koncert otvorí Predohra k opere Popoluška, ktorú Gioacchino Rossini napísal v roku 1817 na libreto Jacopa Ferrettiho. Dej drámy giocoso, v dvoch dejstvách, je príbehom víťazstva spravodlivosti nad falšou a neprávom. Podkladom pre tento slávny a mnohokrát spracovaný príbeh sa stala rozprávka Charlesa Perraulta. Jeho dielo dýcha mladíckosťou a je hudobne mimoriadne príťažlivé, pretože skladateľ síce používa jednoduchú kompozičnú techniku, ale napriek tomu je jeho Popoluška majstrovským dielom. Rossiniho brilantná technika sa prejavuje aj v mimoriadne obľúbenom Sextete z Popolušky s názvom Questo è un nodo avviluppato.
Operu vystrieda balet a prekrásne Pas de deux z klasiky – Spiacej krásavice od Čajkovského, aby potom opäť na scéne dominoval Rossini, tentoraz árie z opery Talianka v Alžíri. Je to skladateľovo prelomové dielo, vďaka ktorému prerazil aj za hranicami svojej rodnej krajiny. Na koncerte zaznejú po sebe až dve árie z pera „malého Mozarta“ – ako Rossiniho zvyknú označovať pre jeho podobný kompozičný štýl práce.
Operné árie vystrieda ďalšie Pas de deuxEsmeralda. Hudbu zložil Cesare Pugni a o choreografiu a réžiu sa postaral fenomenálny Vasilij Medvedev.
Tanec prestrieda ďalší významný skladateľ – Gaetano Donizetti a ária z opery Nápoj lásky. Mimochodom, toto obľúbené dielo talianskej komickej opery o Nemorinovi, ktorý túži po nápoji lásky, aby si získal Adininu priazeň, patrí medzi nesmrteľné diela.
Prvá časť programu Prvoaprílového GALA v SND vyvrcholí áriou jedného z najznámejších diel opernej literatúry – Mozartovej spevohry Únos zo serailu. Známa komická trojdejstvová opera sa nesie v typickej odľahčenej atmosfére, hýri humorom, ale na druhej strane, ako to už poznáme u Mozarta, sa dokáže zastaviť a stíšiť v melancholických pasážach. Duet Blonde a Osmina -„Ich gehe, doch rate ich dir, ktorý počas večera zaznie, napĺňa všetky tieto výrazové prvky.
Úvod po prestávke bude naozaj veľkolepý: v podaní Zboru Operu SND zaznie zo Smetanovej Predanej nevesty zbor „Proč bychom se netěšili, ktorý dnes už skutočne zľudovel.
Nesmieme však prezradiť všetko, možno ešte toľko, že nebude chýbať ani ária z Bizetovej Carmen či Verdiho Sila osudu. Čerešničkou na torte bude vystúpenie Emílie Vášáryovej. Spoločne s Janou Bernáthovou uvedú výber z hry Majstrovská lekcia Marie Callas autora McNallyho. Autor v nej nemapuje život slávnej opernej speváčky, ale vytvoril efektnú divadelnú postavu obdarenú hviezdnymi manierami.
A záver? Ten bude skutočne veľkolepý, majestátny, búrlivý a zároveň nádherný!


Námet: Denisa Macho
Dramaturgia: Pavol Smolík, Dušan Štefánek, Eva Gajdošová
Scenár: Pavol Smolík, Martin Vanek, Andrej Szabo
Choreografia: Stanislav Fečo, Igor Holováč, Vladimir Malakhov, Vasilij Medvedev
Zbormajster: Pavel Procházka
Dirigent: Dušan Štefánek
Réžia: Pavol Smolík
Účinkujú:
Za Operu SND: Jana Bernáthová, Andrea Vizvári, Monika Fabianová, Róbert Remeselník, Pavol Remenár, Gustáv Beláček, Jitka Sapara-Fischerová, Denisa Šlepkovská, Igor Pasek, Juraj Peter, Michal Želonka, František Ďuriač, Miriam Rodriguez Brüllová
Za Balet SND: Klaudia Görözdös, Yuki Kaminaka, Tatum Shoptaugh, Andrej Szabo, Adrian Szelle, Damian Šimko
Moderátori: Emil Leeger, Andrej Szabo
Znalec divadelného zákulisia: Martin Vanek
Hosť podujatia: Emília Vášáryová
Spoluúčinkuje: orchester a zbor Opery SND


PROGRAM:
Gioacchino Rossini Popoluška
Predohra
Gioacchino Rossini Popoluška
Sextet („Questo è un nodo avviluppato“)
Jana Bernáthová, Andrea Vizvári, Monika Fabianová, Róbert Remeselník, Pavol Remenár, Gustáv Beláček
Piotr Iľjič Čajkovskij Spiaca krásavica
Pas de deux
Klaudia Görözdös, Adrian Szelle
Gioacchino Rossini Talianka v Alžíri
Duet Isabelly a Mustafu („Oh, che muso, che figura“)
Monika Fabianová, Gustáv Beláček
Gioacchino Rossini Talianka v Alžíri
Ária Mustafu (Gilà d´insolito ardore nel petto“)
Gustáv Beláček
Cesare Pugni, Vasilij Medvedev Esmeralda
Pas de deux
Yuki Kaminaka, Tatum Shoptaugh
Gaetano Donizetti Nápoj lásky
Ária Belcoreho („Come Paride vezzoso“)
Pavol Remenár
Wolfgang Amadeus Mozart Únos zo serailu
Duet Blonde a Osmina („Ich gehe, doch rate ich dir“)
Jana Bernáthová, Gustáv Beláček

PRESTÁVKA

Bedřich Smetana Predaná nevesta
„Proč bychom se netěšili“
Zbor Opery SND
Adolphe Charles Adam, Marius Petipa Korzár
Adagio z Pas de deux
Tatum Shoptaugh, Andrej Szabo
Terrence McNally Majstrovská lekcia Marie Callas
Výber
Emília Vášáryová, Jana Bernáthová
Gerónimo Giménez Zarzuella
(„Zapateado…“)
Pavol Remenár, Miriam Rodriguez Brüllová
Georges Bizet Carmen
Scéna robotníčok
(„Au secours…“)
František Ďuriač, Zbor Opery SND
Augustin Lara Granada
Monika Fabianová
Giuseppe Verdi Sila osudu
„Rataplan“
Monika Fabianová, Denisa Šlepkovská, Zbor Opery SND
Giuseppe Verdi Falstaff
Finále („ Tutto nel mondo è burla“)
Jana Bernáthová, Andrea Vizvári, Denisa Šlepkovská, Jitka Sapara-Fischerová, Róbert Remeselník, Pavol Remenár, Gustáv Beláček, Igor Pasek, Juraj Peter, Michal Želonka

Zdroj video: SND

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno