Prvé dojmy z nového seriálu od HBO, The Last of Us

Desať rokov bola značka The Last of Us známa najmä vo svete videohier. Autor pôvodnej hry Neil Druckmann a tvorca seriálu Černobyľ Craig Mazin teraz spojili sily, aby sa pokúsili priniesť vernú adaptáciu jednej z najlepších videohier vôbec. Začiatok vyzerá sľubne.

The Last of Us – pre mnohých seriál roku – odštartoval svojou prvou epizódou v pondelok 16. januára. V úvodnej časti príbehu o Joelovi a Ellie môžu fanúšikovia predlohy odčítať tie najzapamätateľnejšie momenty z prvej hodiny hry. Autori dodržali sľub o viac-menej presnom prepise príbehu z herných konzol na televízne obrazovky. Seriálový post-apokalyptický svet je však bujnejší a komplexnejší. Priestor, ktorý videohra musela kvôli svojím rozprávačským limitom skratkou preskočiť je teraz vyplnený obsahom. Drobné motívy a detaily pritom podporujú atmosféru a zážitok z pôvodného diela. 

Vizuálne stvárnenie je až nečakane presné a výstižné. Tehelné múry Bostonu a hrdzavé kontajnery v bočných uličkách akoby vypadli z dizajnérskej zbierky vývojárov hry. Podobne možno hovoriť o stvárnení hlavných postáv. Pedro Pascal a Bella Ramsey zachovávajú dôležitú esenciu vzťahu otec-dcéra a veľmi rýchlo si obhájili účinkovanie vo svojich rolách. Tvorcovia si tak zrejme môžu vydýchnuť a prirátať si bod za zvládnutie ťažkej skúšky – zvoliť pre milované a ostro sledované postavy vhodné tváre. 


V tvorivom tíme nesmel chýbať ani autor ikonickej gitarovej hudby Gustavo Santaolalla. V seriáli znejú jeho najznámejšie melódie tak, ako ich hráči poznajú z predlohy, avšak nechýbajú v ňom ani nové motívy. Spolu s povedomým svietením, známymi dialógmi a hudbou sa jedná o silný opätovný zážitok.

Napriek úspešnému štartu zostáva otázne, nakoľko je úvodná časť série prístupná aj divákom, ktorí sa s videohrami nikdy nestretli a nie sú s postavami zžité vďaka interakcii vo virtuálnom svete. Scenár je starostlivo prispôsobený novému médiu, hoci dej stále silne odkazuje na budúce udalosti, čo môže vyvolať pocit zmätku. Taký je osud pilotných častí. Pár zásadnejších bodov obratu v seriáli musí fungovať v pozmenenej podobe, ale gro pôvodnej drámy zostáva. Príbeh teda môže pôsobiť ucelenejšie aj pre tých, ktorí ho ešte nepoznajú. V prípade, že holdujete príbehom z pochmúrnej budúcnosti, The Last of Us je jasnou voľbou.


Ďalším otáznikom pre budúce epizódy je akcia. Expozícia príbehu mala značne filmový charakter už pred 10 rokmi. Následné putovanie postáv Amerikou však bolo sprevádzané hodinami akčných sekvencií, ktoré by v  televíznom formáte fungovať určite nemohli. Ako sa s týmto problémom tvorcovia popasovali sa budeme postupne dozvedať každý pondelok, vždy s novou epizódou. 

 

Spracoval: Matúš Trišč

Zdroj video: HBO

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno