V dňoch 2. a 3. júna 2023 sa uskutočnila prvá cesta ministerky kultúry SR Silvie Hroncovej do zahraničia. Cieľom bola Česká republika, konkrétne návšteva záverečného koncertu Medzinárodného hudobného festivalu Pražská jar, najprestížnejšieho festivalu klasickej hudby v Českej republike.

Ministerku kultúry Silviu Hroncovú spolu so štátnym tajomníkom Matúšom Bieščadom a ostatnými členmi delegácie srdečne privítali minister kultúry ČR Martin Baxa, Pavel Trojan, nový riaditeľ festivalu Pražská jar, Roman Bělor, predchádzajúci dlhoročný riaditeľ festivalu, ako aj Bohuslav Svoboda, primátor hlavného mesta Prahy a ďalší významní hostia.


Na neformálnom stretnutí s českým náprotivkom, ministrom kultúry Martinom Baxom, sa hovorilo o pokračovaní spolupráce v oblasti kultúry medzi oboma krajinami, o júnovom stretnutí krajín V4 v Bratislave a o projekte Európske hlavné mesto kultúry.


Slávnostný program záverečného koncertu priniesol spojenie Symfónie č. 9 s Ódou na radosť Ludwiga van Beethovena s Piesňou osudu Johannesa Brahmsa a majstrovskými Atmosphères Gÿorgyho Ligetiho. Česká filharmónia a Pražský filharmonický zbor vystúpili pod taktovkou nemeckého dirigenta Christopha Eschenbacha, ktorý je označovaný za žijúcu legendu a jedného z najbravúrnejších dirigentov svojej generácie. Počas večera vystúpila tiež štvorica špičkových sólistov, medzi nimi i uznávaná slovenská sopranistka Simona Šaturová.

“Bolo pre mňa veľkou cťou zúčastniť sa záverečného koncertu 78. ročníka Pražskej jari s výnimočným programom a obsadením. Príjemné bolo aj moje prvé oficiálne stretnutie s ministrom kultúry ČR Martinom Baxom. V rozhovore sme načrtli viaceré aktuálne témy v oblasti kultúry, ktoré rezonujú v oboch krajinách. Podnety z domáceho aj medzinárodného prostredia sú dôležité a inšpiratívne aj v oblasti kultúry,” zhodnotila svoju cestu ministerka kultúry Silvia Hroncová.


 

Redakciu informovalo Ministerstvo kultúry SR

Zdroj foto: Petra Hajská

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno