Premiéry slovenských filmov za osobnej účasti tvorcov a hercov, ocenené zahraničné snímky i diskusie s hollywoodskymi filmármi. Organizátori 30. medzinárodného filmového festivalu FEBIOFEST Bratislava 2023 približujú program, ktorý je od 15. marca nabitý skutočne zvučnými menami. „Som hrdá na to, že Slovensko má kvalitný festival, ktorý ukazuje farebnosť nášho sveta,“ teší sa herečka Vica Kerekes, ktorá počas neho predstaví jednu z noviniek.

Päťdňový filmový maratón neoficiálne otvorí v stredu v novozrekonštruovanej Slovenskej národnej galérii (SNG) britsko-americká filmová komédia z roku 1963 Ružový panter. Prvú snímku zo série filmov o ružovom panterovi budú môcť filmoví fajnšmekri vidieť výnimočne na plátnach kín. Film uvedie Fero Fenič, spoluzakladateľ festivalu FEBIOFEST v Bratislave a Prahe, ktorý divákom poodhalí zážitky zo stretnutia s herečkou Claudiou Cardinale, ktorá vo filme hrá a tento rok zároveň oslávi jubileum 85 rokov.


Jubilejný 30. ročník festivalu oficiálne otvorí večer v SNG slovenská premiéra filmu Pamfir. Snímku ukrajinského režiséra Dmytra Sucholytkého-Sobčuka prvýkrát uviedli minulý rok na festivale v Cannes v sekcii Directors’ Fortnight. Režisér taktiež získal za film v decembri ocenenie Európsky objav roka 2022 v rámci Európskych filmových cien. Po premietaní filmu sa diváci budú môcť zapojiť do diskusie s režisérom.


PAMFIR

Vo štvrtok v kine Mladosť predstavia tvorcovia a herci novinku Banditi pre Baladu. „Som veľmi rád, že prekrásne literárno-hudobné filmové dielo opäť našlo svoje spracovanie a rovnako ako diváci som zvedavý na jeho novú filmovú verziu,“ hovorí herec Martin Huba. Kino KLAP (VŠMU na Svoradovej 2) uvedie historickú drámu režiséra Romana Polanského z roku 2019 Dôstojník a špión, ktorá rozpráva o udalostiach známej Dreyfusovej aféry. Na projekcii a diskusii po nej sa zúčastní aj exkluzívny hosť – kameraman filmu a držiteľ mnohých významných medzinárodných filmových ocenení vrátane nominácie na Oscara či ceny Bafta – Paweł Edelman.


Dôstojník a špión

V SNG si milovníci filmu a umenia budú môcť vychutnať český dokument Skúška umenia, ktorý je nominovaný na Českého leva v kategórii Najlepší dokument. Navyše snímka Adély Komrzý a Tomáša Bojara mapujúca talentové skúšky na pražskej Akadémii výtvarných umení, získala počas tohtoročného Medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch dve ocenenia. Diváci by si nemali nechať ujsť ani ukrajinský film La Palisiada v priestoroch SNG, ktorý príde uviesť široká filmová delegácia vrátane režiséra Filipa Sotnyčenka, či hereckých predstaviteľov. Príbeh dvoch výstrelov a niekoľkých úmrtí, doslovných aj metaforických, rozprávaný jedinečným východoeurópskym retro neonoirovým štýlom, zaujal na prestížnom festivale v Rotterdame, kde získal cenu FIPRESCI.


La Palisiada

Za pozornosť určite stojí i americká akčná komédia Neznesiteľná váha obrovského talentu, v ktorej hlavný predstaviteľ Nicolas Cage ako fiktívna postava stvárňuje samého seba. Jeho hereckým partnerom na plátne bude momentálne veľmi populárny Pedro Pascal (The Last of Us). Film premietne kino KLAP.

Neznesiteľná váha obrovského talentu

Piatkový program v kine Mladosť bude patriť slovenskej premiére snímky KaprKód. Dokumentárna opera režisérky Lucie Královej skúma rozporuplný príbeh progresívneho skladateľa, experimentátora a prominentného komunistu Jana Kapra. KaprKód získal na Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov Ji.hlava 2022 cenu Najlepší český dokument. Taktiež je držiteľom Ceny českej filmovej kritiky a štyroch nominácií na Českého leva. Film príde osobne uviesť režisérka Lucie Králová spolu s producentmi filmu. Po svetovej premiére na Berlinale, jednom z najvýznamnejších svetových festivalov, uvedie FEBIOFEST v piatok večer v SNG experimentálne dielo režisérky Viery Čákanyovej Poznámky z Eremocénu. Film z budúcnosti, ktorá ešte neexistuje, následne vstúpi do širokej slovenskej distribúcie. Milovníci napätia určite ocenia kultový americký horor Od súmraku do úsvitu v réžii Roberta Rodrigueza, ktorého scenár napísal Quentin Tarantino. Práve oscarový majster zvuku Mark Ulano a asistentka zvuku Patrushka Mierzwa patria medzi ďalších exkluzívnych hostí tohtoročného filmového festivalu FEBIOFEST Bratislava. Diváci tak budú mať jedinečnú príležitosť po projekcii stretnúť hollywoodskych filmárov, ktorí stáli za vznikom filmov, ako Titanic, Ad Astra, Nehanební bastardi či Kill Bill.

Poznámky z Eremocénu

Úvodný program počas víkendu v SNG bude venovaný detskému divákovi. Yuku a himalájsky kvet ukáže najmenším ako nadväzovať priateľstvá a vyjadrovať pocity vrátane smútku či vzbury. Čarovný francúzsky animovaný film, ktorý mal svetovú premiéru na festivale v Annecy, vyhral aj jednu z hlavných cien na Cinekid, jednom z najväčších festivalov zameraných na tvorbu pre deti. Sobotňajšiu filmovú sekciu otvorí vizuálne podmanivá psychologická dráma s prvkami sci-fi Běžná selhání. Celovečerný film režisérky Cristiny Groşanovej, ktorý mal premiéru počas vlaňajšieho festivalu v Benátkach v rámci sekcie Giornate degli Autori, osobne uvedie spolu s filmovou delegáciou aj Vica Kerekes, ktorá stvárnila jednu z hlavných postáv. „Radujem sa, lebo prichádza jar a s ňou obľúbený Febiofest, počas ktorého sa uskutoční aj slávnostná premiéra nášho filmu Běžná selhání,“ teší sa herečka.

Běžná selhání

Očakávanou slovenskou snímkou je aj láskavý film Mimi, ktorý získal pred niekoľkými dňami na prestížnom festivale Berlinale cenu Grand prix v kategórii Generation Kplus. Režisérka Mira Fornay ho uvedie v sobotu popoludní v priestoroch novej SNG. Sobotný večer zavŕši ďalšia snímka, ktorá sa publiku predstaví exkluzívne rovno po svetovej premiére na Berlinale. Strhujúci film legendy dokumentárnej tvorby Vitaliho Manského a mladého ukrajinského filmára Jevhena Titarenka Východný front mal svetovú premiéru v Berlíne presne rok po začiatku vojny. Jevhen sa okamžite po začiatku ruskej invázie s priateľmi pridal k práporu prvej pomoci a zároveň začal zaznamenávať situácie bojov na Ukrajine.

Mimi

Začiatok posledného dňa festivalu osloví najmä mladšie publikum. Tínedžeri Bella a Vipulan sa v dokumentárnom filme Živočích vracajú k príčinám dvoch kríz, klimatickej zmene a vymieraniu druhov. Prostredníctvom svojich myšlienok, úvah, stretnutí umožnia divákovi pochopiť problém a nahliadnuť do možnej budúcnosti. Živočích bol odmenený v rámci Európskych filmových cien 2022 Cenou mladého publika. Menšie detské publikom môže zaujať aj nedeľný workshop s KundyCrew, ktorý sa uskutoční v Jurkovičovej Teplárni.

Živočích

Nedeľné popoludnie si získa náročnejších priaznivcov filmu – snímka Na striebornom glóbuse poľsko-francúzskeho režiséra Andrzeja Żuławského sa mohla stať jedným z najprelomovejších sci-fi filmov, aké boli nakrútené. Nakrúcanie ambiciózneho vizionárskeho sci-fi plného odkazov na náboženstvo, históriu a kultúru bolo režimom prerušené 2 týždne pred koncom a režisér musel opustiť Poľsko. Pred pozretím si tohto pôvodného diela, ktoré dodnes zanecháva mnohé otázky, odporúčajú organizátori divákom aj dokument o vzniku kultovej snímky Útek na strieborný glóbus, ktorý v piatok večer premietne kino Mladosť. Hostia FEBIOFESTu budú môcť medzi prvými v predpremiére vidieť Turnus. Nový dokumentárny film Jara Vojteka sleduje tri príbehy – opatrovateľky v Rakúsku, vodiča kamiónu a partie robotníkov. V priestore súčasnej kultúry A4 uvedie festival v nedeľu večer hraný celovečerný debut dokumentaristky Zuzany Piussi. Zošalieť je príbehom prekladateľky Nadie, ktorá so svojou dcérou po rozvode nachádza novú stabilitu a pokoj, keď konečne získa nový byt. Postupne však zistí, že susedské vzťahy v dome majú viac než výstredný rozmer.

O najlepšom krátkom filme a najlepšom celovečernom filme rozhodne odborná medzinárodná porota. Špeciálnu cenu spojenú s online distribúciou udelí súťažnému celovečernému filmu platforma Dafilms.SK, dlhoročný partner FEBIOFESTu.

Do hlasovania sa budú môcť počas festivalu zapojiť aj diváci a rozhodnúť tak, ktorý súťažný film získa Cenu diváka.

Organizátorom 30. medzinárodného filmového festivalu FEBIOFEST Bratislava 2023 je Asociácia slovenských filmových klubov v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom. Súčasťou festivalu je opäť aj medzinárodné vzdelávacie a networkingové podujatie Visegrad Film Forum združujúce filmových študentov a profesionálov.

 

Zdroj: Radomír Brhlík, PR manažér 

Zdroj foto: FEBIOFEST

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno