Čierny deň slovenskej kultúry. Aj tak by sa dal nazvať 18. júl 2021, kedy navždy odišiel jeden z najvýraznejších umelcov domácej scény – Milan Lasica. Smutné výročie si dnes pripomenie aj RTVS a to filmom Rukojemník.

Velikána domáceho filmu, divadla a hudby si verejnoprávna televízia pripomenie spomienkovým vysielaním jedného z jeho posledných filmov. Sociálna dráma režiséra Juraja Nvotu Rukojemník, ktorá mala premiéru v slovenských kinách 8. januára 2015, opisuje príbeh Petra. Ten vyrastá v starostlivosti svojich starých rodičov, pretože jeho rodičia emigrovali do Viedne a kvôli prísnemu režimu nemôžu svojho syna získať späť.


Peter vymýšľa rôzne spôsoby, ako sa dostať cez čiaru hraníc, čo sa nepáči miestnym autoritám. Neskôr prichádza k normalizácii a Petrovi sa naskytuje možnosť prejsť cez hranice, to ale znamená stratiť starých rodičov a svojich kamarátov. Postavu malého Petra stvárnil Richard Labuda, vnuk Mariána Labudu, v úlohách starých rodičov sa vo filme Rukojemník predstavili Milan Lasica a Libuše Šafránková. Film si budú môcť diváci pozrieť na Jednotke o 20:30.


Zaujímavosti o filme:

  • Nakrúcanie prebiehalo prevažne v Bratislave a v Záhorskej Vsi, Devínskej Novej Vsi, Vysokej pri Morave a tiež pri rakúskom Innsbrucku
  • Herec Milan Lasica bol do role Richardovho deda obsadený 2 roky pred samotným nakrúcaním
  • Postavy vo filme rozprávajú po česky, slovensky aj maďarsky. Vzniklo viacero jazykových verzií, v ktorých bol pôvodný slovenský jazyk predabovaný
  • Viac než 40 % materiálu bolo digitálne upravených. Retušovali sa plastové okná, strechy alebo veterné turbíny
  • Text k titulnej skladbe s názvom Šťastie napísal práve Milan Lasica

Spracovala: redakcia mojakultura.sk
Zdroj foto: Ctibor Bachratý, archív Cinemart


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno