Poslednou premiérou sezóny Opery SND budú tajuplné Hoffmannove poviedky Jacqua Offenbacha. Táto obľúbená francúzska lyrická opera bude mať premiéru 14. júna 2019.

Francúzska operná literatúra obdobia romantizmu disponuje veľmi rôznorodými dielami, jedna opera z jej portfólia je však obzvlášť tajuplná. Jaques Offenbach skomponoval počas svojho plodného života 99 operiet, ale len jednu jedinú operu v pravom zmysle slova. Hoffmannove poviedky sú záhadnou spoveďou básnika Hoffmanna, ktorý spomína na svoje lásky vo fantazijných súvislostiach. Ako obyčajný smrteľník svoju minulosť prerába, prikrášľuje, deformuje, ale predovšetkým o nej sníva, idealizuje ju a opája sa krásou svojich troch múz – Antonie, Olympie a Giulietty. Ako to v živote býva, realita je podstatne krutejšia ako fantázia a prebudenie trpkejšie ako sen. Svet snov sa totiž pominie a básnik ostáva sám. Napokon vstáva k novému životu, ale dokáže ešte kráčať ďalej?


Hoffmannove poviedky sú mimoriadne pestrým dielom – z pohľadu deja, aj z pohľadu hudobného. Prológ a Epilóg sú jedinými reálnymi obrazmi, ktoré sa odohrávajú v hostinci v Norimbergu. Ostatné tri dejstvá sú Hoffmannovými snovými výjavmi – o čom, to už vieme… Ide o tri príbehy nenaplnenej lásky. Offenbachovi sa podarilo v troch dejstvách skomponovať rozmanité zázemie pre emócie, ktoré podfarbil hudbou. Napríklad príbeh hrdinky Olympie je milý, často až humorne ladený príbeh o Hoffmanovi, ktorý sa zamiluje do robotickej bytosti v domnení, že ide o najdokonalejšiu ženu na svete. V druhom dejstve, ktoré je o Giuliette je opäť veľmi dôležitá hudba. Tá stvárňuje akési opojenie, ktorému hlavná postava podľahla a nakoniec aj stratila svoju identitu. Najdramatickejším dejstvom je tretie, čo je opäť podporené hudbou. Nešťastnú lásku k speváčke Antonii a jej tragický osud Offenbach dokázal vykresliť veľmi pravdivo a dramaticky práve v hudbe.

Inscenáciu v hudobnom naštudovaní Tomáša Braunera pripravuje režisér Pavol Smolík, ktorý tento zvláštny príbeh vidí v súvislostiach dnešnej doby a aktuálnych problémov.


Inscenačný tím
Hudobné naštudovanie Tomáš Brauner
Dirigent Tomáš Brauner
Zbormajster Pavel Procházka
Réžia Pavol Smolík
Scéna Jaroslav Valek
Kostýmy Ľudmila Várossová
Videoprojekcie Martin Kákoš
Choreografia Jaroslav Moravčík
Dramaturg Martin Bendik

Obsadenie
Hoffmann Mickael Spadaccini
Olympia Jana Bernáthová
Antonia Eva Hornyáková
Giulietta Adriana Kohútková
Lindorf/Coppélius/Miracle/ Dapertutto Gustáv Beláček
Nathanaël/Cochenille/Frantz/ Pitichinaccio Martin Gyimesi
Crespel/Luther Martin Malachovský
Hermann/Schlémil Ján Ďurčo
Nicklausse Denisa Hamarová
Andrés/Spalanzani Robert Smiščík
Matka Antonie (hlas) Denisa Šlepkovská

Zdroj textu: SND – doplnený redakciou mojakultura.sk
Foto z klavírnych generálok: Anton Sládek

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno