Premiéra oceňovanej drámy Amnestie dnes na RTVS

V utorok 17. novembra si pripomenieme 31. výročie Nežnej revolúcie, ktorá významným spôsobom ovplyvnila dejiny Slovenska. Pri tejto príležitosti uvedie RTVS na televíznych okruhoch premiérové filmy a dokumenty, vrátane novej dramatickej minisérie Petra Bebjaka Herec či oceňovanej drámy Amnestie.

Jednotka ponúkne pri príležitosti osláv výročia nežnej revolúcie divákom tematicky upravený program s viacerými premiérovými titulmi.

Diváci sa počas troch novembrových nedieľ môžu tešiť na slovenskú premiéru koprodukčnej dramatickej minisérie Herec o človeku, ktorý je ochotný pre život v slobode a naplnenie sna, zaprieť svoju podstatu. Prvú časť trojdielnej série režiséra Petra Bebjaka uviedla RTVS na Jednotke v nedeľu 15. novembra o 20.30 h.

V deň výročia Nežnej revolúcie, v utorok 17. novembra, sa o 17.10 h diváci môžu tešiť na oscarový film Kolja režiséra Jana Svěráka v hlavnej úlohe s jeho otcom Zdeňkom Svěrákom, ktorý je aj autorom scenára. Príbeh je situovaný do obdobia posledného roku vlády jednej strany a vrcholí legendárnym zvonením kľúčov na Václavskom námestí v novembri 1989. O 20.30 h ponúkne prvý televízny okruh v premiére thriller na motívy skutočných udalos1989 – čas zmeny. Ten opisuje príbeh o dvojitej agentke v službách CIA aj východonemeckej tajnej služby Stasi, ktorá je po páde berlínskeho múru ochotná urobiť čokoľvek, aby utajila svoju minulosť.

V televíznej premiére ponúkne RTVS o 22.30 h oceňovanú drámu Amnestie, ktorá vznikla v koprodukcii RTVS. Dej reflektuje udalosti okolo Nežnej revolúcie a okrem príbehu troch rodín zasiahnutých komunistickou perzekúciou, predovšetkým skúma tému amnestií pre trestancov, ktorú im udelil  vtedajší československý prezident Václav Havel. Pod režisérskou taktovkou Jonáša Karáska sa v skvelých hereckých výkonoch predstavia Juraj Bača, Natalia Germani, Aňa Geislerová, Marek Majeský a mnohí ďalší. Amnestie získali 7 nominácií na ocenenie Český lev v rôznych kategóriách a sú zároveň víťazom ocenenia Slnko v sieti v 6 kategóriách. RTVS uvedie v pondelok 16. novembra o 23.10 h aj Film o filme Amnestie, ktorý divákom priblíži hlavných tvorcov a ukáže zábery zo zákulisia natáčania.

Téma Nežnej revolúcie bude akcentovať aj v spomienkach niektorých príbehov dokumentárnej série Osudy, ktorú vysiela Jednotka počas novembrových popoludní vždy o 15.50 h.

Deň boja za slobodu a demokraciu bude v utorok 17. novembra rezonovať na Dvojke celodenným tematickým vysielaním. Počas dňa ponúkne divákom viacero dokumentov z nedávnej produkcie RTVS – Nežný revolucionár, Rýchlikom za slobodou, Nežná ´89, Spýtaj sa vašich: 89. Z dramatickej tvorby to budú tituly ako Ring voľný, Čierna ovca, či dráma Fair play v hlavnej úlohe s Judit Bárdos.

Hlavný večerný program o 20.00 h otvorí priamy prenos z odovzdávania Cien Pamäti národa piatim laureátom, statočným ľudom z Českej republiky a Slovenska pri príležitosti výročia Nežnej revolúcie. Galavečer z Národného divadla v Prahe už tradične uvedú spoločne RTVS aj Česká televízia. O 21.25 h uvedie RTVS na Dvojke dokumentárny film  o Jánovi Langošovi, disidentovi a jednom z vodcov Nežnej revolúcie Ján Langoš – strážca pamäti. Ján Langoš je jedna z najvýraznejších postáv novodobých československých dejín – disident a jeden z vodcov Nežnej revolúcie. Po novembri 1989 prijal náročnú úlohu a stal sa federálnym ministrom vnútra v prvej demokraticky zvolenej vláde. V roku 2002 bol na základe jeho iniciatívy založený  Ústav pamäti národa.

Diváci sa počas sviatočného dňa môžu tešiť aj na premiérové programy. O 22.20 h to bude Večera s Havranom venovaná Marcelovi Strýkovi. Košičan Marcel Strýko bol významným predstaviteľom československého disentu a so svojim okruhom ľudí Komúna hral kľúčovú úlohu v intelektuálnom odpore voči bývalému režimu. Do diskusie prijali pozvanie  blízky priateľ a spolužiak Marcela Strýka Ivan Jurčišín, režiséra autor nového filmu Komúna Jakub Julény a bývalý minister kultúry Ladislav Snopko.

O 23.30 h prinesie Dvojka v premiére hudobný dokument Rock Slobody, ktorý divákov prevedie po stopách rockovej hudby – hudby, ktorá ovplyvnila, či urýchlila pád železnej opony v roku 1989.

Zdroj: TS RTVS – správa bola upravená redakciou


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno