V predvianočnom čase sa všetci radi vraciame k tematickým filmom odetým v odtieňoch červenej, zelenej a bielej. Tou tajomne útulnou atmosférou je zapríčinená aj naša ústretovosť voči snímkam diskutabilnej kvality. Len si to priznajme, koľkí z nás sa radi obzerajú za overenými televíznymi klasikami, o ktoré by sme ani pohľadom nezavadili, keby v nich nesnežilo a necinkali zvončeky?

Že sa nám nároky trochu zmierňujú dokazuje napríklad aj ponuka vianočných filmov na Netflixe a iných podobných službách. Je to jeden podpriemerný kus za druhým, ale málokomu to skutočne prekáža. Hlavne, že to má potrebnú atmosféru, blikajúce svetielka, srdečný humor, dobrý koniec a nejaké to tradičné ponaučenie a úspech v mesiaci december je zaručený.


Okrem dobre známych domácich rozprávok a hollywoodskych komédií však vianočný duch časom prenikol aj do iných žánrových bublín a dokázal v nich prežiť, ba čo viac, preukazuje veľkú životaschopnosť aj v oveľa dramatickejšom prostredí. Príkladom toho sú akčné trháky ako legendárna Smrtonosná pasca (1, 2) či horory Krampus, Daj si pozor (2016) a veľa ďalších, dokonca aj oveľa menej kvalitných, ale stále obľúbených titulov. Prišli sme na to, že nám vianočná atmosféra vonia aj za menej tradičných okolností, a že úspech môžu v tejto ročnej dobe zaznamenať nie len kvalitné počiny, ale aj také, ktoré by inak zapadli v diváckej nemilosti. Slovom, akúkoľvek priemernosť dokážu Vianoce zabaliť do ľahko stráviteľného škoricovo klinčekového posypu. A z nejednej ukážky priemernosti sa tak stane sezónny hit.


Tento rok tu máme ďalšiu zimnú nádielku a okrem rozprávok sa do kín dostala aj Šialená noc a s ňou dokonalo cynický David Harbour. Práve tento herec známy najmä vďaka role šerifa zo seriálu Stranger Things je pevnou skalou celého projektu.


O čo v ňom ide? Zámožná rodina je vo svojom sídle na Štedrý večer prepadnutá bandou dobre pripravených profesionálnych lupičov, ktorým ide iba o jedno – rodinný trezor napchatý peniazmi. Jedinou šancou vymaniť sa z rúk lupičov je zdá sa iba Santa Claus, dovtedy mierny a letargický pán v stredných rokoch.


Zahundraný a stále vtipný Harbour je zďaleka tým najlepším, čo inak béčkové osadenstvo ponúka. Nebyť tohto člena hereckej posádky, zrejme by sa film do našich kín nedostal a s najväčšou pravdepodobnosťou by ani nevznikol. Marketing sľuboval akčné kvality vďaka producentom moderných populárnych trhákov ako Bullet Train či John Wick, no v skutočnosti najväčšia istota spočíva v cynickej charizme amerického herca, ktorá rovnako dobre funguje u akčného pekelného muža (Hellboy 2019) a teraz aj u zaoceánskeho svätého Mikuláša. Aký to paradox. Každopádne by bez neho bola Šialená noc fatálne oslabenou a nevýraznou tuctovou záležitosťou. Tvorcovia si to iste dobre uvedomovali. Postave preto dali dostatok priestoru na hlášky aj sólové výstupy a mne počas nich zakaždým odľahlo, keď som sa nemusel dívať na otravný zvyšok castingu. V ňom poteší azda iba niekdajšia hviezda a živá referencia na Vianočné prázdniny (1989) Beverly D’Angelo. Ešte väčšmi to potvrdzuje nutnosť obsadiť aj do komédie zachádzajúcej až do frašky kvalitných hercov – viď príklad Sám doma – inak humor zväčša neprekročí hranicu trápnosti. No priznávam, že niekoľko veselých scén bolo zdarne zhotovených aj bez prítomnosti hlavného hrdinu.

Ťažšie mi pripadá zhodnotiť mieru úprimného záujmu priniesť solídnu zasneženú akčnú komédiu. Prekvapivo dobre pripravené motívy a logické vyústenia sa tu striedajú so stupídnymi situáciami, kedy sa jednotlivé postavy doslova predbiehajú v tom, ktorá urobí či povie niečo hlúpejšie. Korunovania hodnou je v tomto smere nepochopiteľná a ničím nezmotivovaná šľachetnosť otca rodiny v samom závere filmu. Veď uvidíte sami. Takýto prehrešok nepripisujem autorskému amaterizmu, skôr lajdáctvu a veľkej opovážlivosti nedokončiť náležite svoju robotu. No bolo by nefér uprieť scenáru aj pár silnejších stránok. Vymyslieť tak pevne ustálenému konceptu, akým je Santa Claus letiaci na saniach originálny základ je nepochybne výzvou a scenáristi Šialenej noci sa o to viditeľne snažili. Rok čo rok sme svedkami viac či menej premysleného pôvodu tohto občas až bájne vykresleného dobráckeho starca. Netflixová animovaná nádhera, bez okúňania nazvaná Klaus (2019), je tým najlepším príkladom zručnosti schopne pracovať s obohranou platňou. V prípade Šialenej noci má Santa istú minulosť, ktorá mu dovoľuje chytiť do ruky kladivo a zručne sa ním oháňať. Jednoduchšie, ale stále dobré. Sľúbených akčných scén ako hlavného lákadla tu bol dostatok, aj keď nemožno tvrdiť, že by šlo o niečo doposiaľ nevidené. V komédii, kde sa zo Santu stáva drsný strážca spravodlivosti možno jeho brutálne činy zmierniť a obhájiť jedine hudbou vyvolávajúcou kontrapunkt k videnému. Z tvrdých bitiek sa vďaka hrejivým vianočným melódiám rázom stáva kuriózne zaujímavá podívaná. Nuž, dnes to tak robia majstri aj všetci ostatní a stále to nejak funguje. Vďaka tomu aj repetitívne súbojové choreografie majú istý šarm a dokážu pobaviť. Najmä keď vidíme, ako si to nám dobre známy šerif so šedou bradou náramne užíva. Fakt, že sa nositeľ pokoja a radosti Santa Claus našiel záľubu v lámaní kostí, aby znova raz všetkým zopakoval, že jediná ľudská cnosť, ktorá má vo svete hodnotu je viera v jeho samotného, trochu narúša dobrý dojem z kladného hrdinu. Ale po morálne posolstvo si diváci a diváčky Šialenej noci iste neprídu.

Je osudom novej akčnej brutálnej komédie Šialená noc zaradiť sa medzi húf jednoduchej sezónnej zábavy? Áno aj nie. Určite sa nájdu takí, ktorí si k filmu aj opakovane v čase Vianoc nájdu cestu. Ak ste fanúšik či fanúšička Johna Wicka a ďalších moderných „súbojoviek“ prídete si pri Šialenej noci na svoje. Filmu nechýbajú skľučujúce momenty, kedy na vlastnom tele pocítite bolesť, akú prežívajú postavy. Rovnako verbálny humor uspokojivo plní svoju funkciu, možno aj lepšie, ako som vôbec čakal. Ak teda vyhľadávate práve takýto vianočný zážitok, film je tu pre vás.

S tým, že sa Šialená noc stane klasikou by som však radšej nerátal. Zrejme sa toho nedočkáme. No nepochybne dobre využíva prvky vianočných filmov, ktoré s ochotou pravidelne hltáme ako jednohubky.

Vianočné filmy sú v niečom šťastné, ale aj smolné. Vôbec totiž nezáleží na tom, či ide o výkvet filmárskeho umenia, alebo iba radovú sviatočnú záležitosť, vždy si na tieto snímky spomenieme iba v čase Vianoc. Aj Šialená noc má vďaka tomuto úspech zaručený a mnohí sa k nej rozhodne vrátia. Iní budú svoj obľúbený decembrový film hľadať ďalej.

 

Matúš Trišč

Zdroj foto: CinemArt

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno