Naše obecenstvo má v obľube tanečné umenie. Nezvratným dôkazom toho sú pridané predstavenia baletu Esmeralda v Balete SND a nadšené divácke reakcie na predstavenie Chaplin – pocta géniovi.


Pre veľký divácky záujem SND v máji pridalo predstavenia baletu Esmeralda v termínoch: 18. a 20. mája. Tento príbeh krásnej a temperamentnej cigánky, o krásu ktorej súperí celý Paríž, si získal priazeň publika aj na Slovensku. Román Victora Huga Chrám Matky Božej v Paríži o dobe plnej zmätkov, nepokojov a sociálnej nerovnosti zastáva významné miesto v dejinách literatúry. Práve tento skvost literatúry bol hlavnou inšpiráciou pre skladateľa aj Cesare Pugniho, ktorý skomponoval hudbu k baletu Esmeralda.
Balet mal premiéru v Londýne v roku 1844 a bola to verzia choreografa Julesa Perrota, kde sa ako Esmeralda predstavila legendárna tanečníčka Carlotta Grisi. Skutočný, dokonca až celosvetový záujem publika vzbudila až verzia od slávneho choreografa Mariusa Petipu z roku 1886.


Pri príležitosti 200. výročia narodenia choreografického velikána Mariusa Petipu (1818 – 1910), autora najvýznamnejších diel klasickej baletnej literatúry, SND uviedol baletný klenot na hudbu Cesare Pugniho Esmeralda (La Esmeralda).
Pod novú verziu Petipovej monumentálnej baletnej fresky Esmeralda sa podpísal významný ruský choreograf Vasilij Medvedev a baletný majster a choreograf Stanislav Fečo.


Scéna a kostýmy sú z dielne renomovaných ruských výtvarníčok z Veľkého divadla v Moskve Alyony Pikalovej a Yeleny Zajcevy. Balet o krásnej a temperamentnej cigánke, o ktorej krásu súperí celý Paríž, je pre každý baletný dom príležitosťou prezentovať brilantnú tanečnú techniku na pozadí nesmrteľného príbehu.


Balet SND inscenáciu Esmeralda uvádza v spolupráci s Petipa Heritage Fund St. Petersburg.

Druhým titulom, ktorý je pre slovenské obecenstvo atraktívne, je nepochybne inscenácia Tulák Chaplin – pocta géniovi, ktorú v máji SND uvedie v termínoch 25. a 27. mája 2019. Balet SND uvádza spolu s medzinárodným tímom tvorcov nové pôvodné dielo o legende čiernobieleho plátna a jednej z najvýznamnejších umeleckých osobností 20. storočia Charliem Chaplinovi. Rodák z Londýna svoju kariéru rozvinul v USA a dodnes sa zaraďuje k najvýznamnejším komikom, hercom, režisérom a autorom scenárov svetovej kinematografie. Charlie Chaplin sa dodnes v mysliach divákov spája s nezabudnuteľným milým tulákom s paličkou, v úzkom saku a priveľkých topánkach. O tanečnú podobu tohto filmového i ľudského génia sa pokúsime vo svetovej premiére na jar 2019.

Inscenácia vzniká v spolupráci s Roy Export S.A.S., Charlie Chaplin™ © Bubbles Incorporated S.A.

A aké sú reakcie nášho publika? Mnohí oceňujú živosť predstavenia, zaujímavé kostýmy, nevšedne spracovaný príbeh, výsledkom ktorého je, že diváci sa na predstavení nenudia ani len minútu. Ďalší z radov divákov hovoria: „Mala som pocit, že som súčasťou života Charlieho Chaplina!
O tom, že inscenácia Tulák Chaplin – pocta géniovi, je zrežírovaná skutočne pútavo a herecké výkony tanečníkov sú presvedčivé, svedčí aj nasledujúci komentár: „Miestami som nevedela, či sa pozerám na film, alebo som stále v divadle“. Mnohí z divákov ocenili bravúrne výkony našich tanečníkov baletu SND a iným zase balet otvoril nové perspektívy, ako nazerať na velikána Chaplina: „Myslel som si, že Chaplin bol iba tramp s veľkými topánkami, paličkou a klobúčikom, Chaplin bol veľký človek, stále má čo svetu povedať! ODPORÚČAM!
A záverom treba spomenúť ten, ktorý najvýstižnejšie charakterizuje túto inscenáciu a zároveň vzdáva úctu všetkým tvorcom i účinkujúcim: „Prídem znova, tento balet má obrovské posolstvo, treba vidieť viackrát, nie len raz.

Zdroj foto: SND – Peter Brenkus

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno