Na základe uznesenia vlády č. 678 z 22.10. s účinnosťou od 24.10.2020 sa väčšia časť Slovenska s výnimkou štyroch okresov bude musieť riadiť prijatými obmedzeniami – čiastočným lockdownom. Zisťujeme pre vás, ako fungovať v novom režime: oslovili sme Úrad vlády SR, Ministerstvo kultúry a Úrad verejného zdravotníctva, či aj počas nasledujúceho týždňa budú môžu živnostníci a slobodní umelci naďalej vykonávať svoju prácu…


Pre kultúrnu obec sa z hľadiska pracovnej činnosti nič nemení, nakoľko v tomto režime funguje už od prijatých opatrení v septembri. Po prvých zverejnených informáciách je jedinou najdôležitejšou zmenou pre organizátorov podujatí úplný zákaz divákov. Tá bola doposiaľ limitovaná šiestimi osobami, vrátane účinkujúcich.


Snažíme sa zistiť okolnosti spojené s možnosťou live streamov, skúšok, nácvikov v skúšobniach v rámci nezriaďovanej kultúry a ďalšie špecifické pracovné činnosti, ktoré vyplývajú z jednotlivých povolaní živnostníkov, slobodných umelcov a ďalších osôb pôsobiacich mimo štátneho sektoru.


Nakoľko nie je úplne jasné, kto by nám mohol poskytnúť kompetentnú odpoveď a usmerniť nás (aj vás všetkých), ako by sme mohli fungovať bez porušenia aktuálne platných nariadení, sme sa rozhodli obrátiť s predmetnými otázkami na Ministerstvo kultúry SR ako zodpovedný rezort, Úrad verejného zdravotníctva, ktorý nás doteraz usmerňoval ako máme žiť a fungovať a Úrad vlády SR.


Pevne veríme, že sa medzi početnými tlačovými konferenciami dočkáme ešte dnes relevantnej odpovede, ako máme pracovať od zajtra, 24. októbra 2020. Zatiaľ sme sa dovolali hovorcovi Úrady vlády, Richardovi Pekárovi, ktorý naše otázky preposlal na ministerstvo vnútra, keďže zabezpečenie výkonu je v ich kompetencii. Zároveň nám však potvrdil náš výklad obmedzenia čiastočného lockdownu: ide o pracovnú činnosť, ktorú počas nasledujúceho týždňa budú môcť umelci štandardne vykonávať. Samozrejme, bez divákov. Hneď, ako budeme mať k dispozícii oficiálne stanovisko Ministerstva vnútra SR, zverejníme ho.

Otázky, ktoré sme smerovali na vyššie uvedené inštitúcie:

1. Keďže v rámci obmedzení je možné vykonávať zamestnanie aj podnikateľskú činnosť, pýtame sa v rámci kultúrnej obce: môžu živnostníci a slobodní umelci vykonávať v čase lockdownu svoju činnosť? Pri prípadnej kontrole políciou – akými dokladmi sa musí preukázať?
2. Môžu v rámci prijatých obmedzení vykonávať svoju pracovnú činnosť aj na miestach , ktoré nie sú definované ako sídlo alebo prevádzka? Napríklad: slobodný umelec – kameraman, strihač a zvukár – môžu zrealizovať svoju štandardnú pracovnú činnosť, ako napríklad – online live stream koncertu bez divákov? Pri prípadnej kontrole políciou – akými dokladmi sa musí preukázať?
3. Majú živnostníci a slobodní umelci, prípadne osoby so súbehom iných povolaní, povolené v rámci vykonávať skúšobné procesy a individuálne prípravy v priestore, ktorý je mimo domova, pri dodržaní všetkých hygienických pravidiel? Napríklad: skúška kapely, individuálna príprava hudobníka, tanečníka na baletnej sále, v štúdiu a podobne. Pri prípadnej kontrole políciou – akými dokladmi sa musí preukázať?
4. Môže sa živnostník alebo slobodný umelec pri výkone svojho povolania počas lockdownu pohybovať v exteriéri? Napríklad: ľudia, ktorých zárobková činnosť spočíva vo výrobe a predaji audiovizuálnych diel na účely: spravodajstvo, televízna produkcia, filmová produkcia, databanka. Pri prípadnej kontrole políciou – akými dokladmi sa musí preukázať?
5. Pokiaľ by vykonávanie daných pracovaných činností nebolo počas nasledujúceho týždňa v zmysle uznesenia vlády SR č. 678 zo dňa 22.10. 2020 platné pre celé územie SR s výnimkou štyroch okresov, možné, prípadne by bolo v zmysle tohto uznesenia zakázané, bude štát kompenzovať ušlý zisk všetkých týchto živnostníkov, prípadne slobodných umelcov?

Úvaha na zamyslenie: podľa odborníkov by inkubačná doba človeka s podozrením na ochorenie Covid-19 mala byť cca 2 až 14 dní (informácie uvedené na korona.gov.sk). Kultúrne a športové podujatia na Slovensku majú stopku už viac ako tri týždne. Napriek tomu kĺzavý medián a počet nakazených neklesá, naopak, má stúpajúcu tendenciu. Vyvstáva preto logická otázka, či prijaté opatrenia boli namieste a či boli naozaj dobre zadefinované rizikové aktivity pre šírenie koronavírusu, kde napríklad koncert bol rizikovejší ako jazda v MHD či návšteva nákupného centra alebo malá večera s priateľmi doma. Podľa aktuálnych informácií zverejnených pandemickou komisiou vieme, že najväčšími ohniskami boli práve rodinné oslavy s priateľmi doma, školy a dovolili by sme si polemizovať a s tou „nevinnosťou“ nákupných centier či jazdou v preplnenej verejnej doprave.
Dnes je však už neskoro plakať nad rozliatym mliekom, zároveň by však bolo rozumné do budúcna uvážlivejšie zvažovať kroky, ktoré ovplyvňujú tisícky ľudských osudov. Čo tak za nich aj prevziať zodpovednosť a podať im pomocnú ruku, aby dokázali pri nastavených obmedzeniach aj prežiť…

Anton Faraonov

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno