Je to už dvadsať rokov odkedy Peter Jackson uzavrel svoju veľkolepú trilógiu. Jeho dielo si vyslúžilo 30 nominácií na Oscara a 17 z nich aj získalo. To, čo produkčná spoločnosť New Line Cinema v tom čase dokázala sa mnohým zdalo dovtedy nemožné.

Ak je niečo pre produkovanie akéhokoľvek obsahu zo sveta Pána prsteňov príznačné, tak sú to neustále bitky o práva, ktoré prebiehajú už celé desaťročia. Aj v tomto ohľade sa dá trilógia zo začiatku nášho milénia považovať za zázrak. Nie len, že sa našiel režisér, ktorý by dokázal pretaviť bohatý čarovný svet do filmu, ale realizácii boli výnimočne naklonené aj zámery štúdia New Line Cinema, ktoré pre Jacksona odkúpilo práva na filmy Pána prsteňov a Hobita od inej spoločnosti Miramax.


Minulý rok sa fanúšikovská základňa fantazijného sveta J.R.R. Tolkiena dočkala nových príbehov zo Stredozeme v podobe seriálu Pán prsteňov: Prstene moci od spoločnosti Amazon. Práve tento gigant vlastní televízne práva na Tolkienove diela. Všetky ostatné práva (na filmy, videohry, zábavné parky) získala po novom švédska mediálna spoločnosť Embracer Group. Dohodu s touto spoločnosťou sprostredkovali noví vedúci štúdia Warner Bros. Discovery a New Line Cinema Michael De Luca a Pam Abdy. Plány priniesť viac filmov z fantasy sveta britského spisovateľa oznámil generálny riaditeľ spoločnosti David Zaslav. Aj keď nie je známe, ktorí tvorcovia budú stáť za jednotlivými projektami, vieme, že štúdiá úzko spolupracujú s autormi pôvodnej trilógie Petrom Jacksonom, Franou Walsh a Philippou Boyens, ktorí pre portál Variety prezradili, že Warner Bros. a Embracer ich udržiavajú v obraze o každom ďalšom kroku, ktorý robia.


Aj keď bola pôvodná filmová trilógia rozsiahlym epickým náhľadom do Stredozeme, ukázala len veľmi málo z bohatého Tolkienovho sveta obsiahnutého v knihách a zápiskoch. Pri porovnaní množstva obsahu v literárnych predlohách je zjavné, že príbehy majú čo ponúknuť, keďže Peter Jackson musel pri písaní scenárov v minulosti výrazne redukovať obsah kníh a do je ho filmov sa tak nedostali mnohé z dôležitých postáv či dejových liniek.

Kvôli kultovému statusu pôvodnej trilógie bolo pre fanúšikov dlho nepredstaviteľné, žeby sa niekto iný ako Peter Jackson pokúsil zrežírovať niektorý z Tolkienových príbehov. S novým seriálom a sériou videohier spred niekoľkých rokov však vzrástol smäd po novinkách najmä u mladších nadšencov, a tak sú aj davy fanúšikov dnes naklonené ďalšiemu obsahu. Hoci na pôvodné filmy nedá dopustiť hádam nikto. Vyzerá to, že najbližšie roky sa môžeme tešiť na množstvo príbehov zo Stredozeme od viacerých spoločností. Tešíte sa na nové filmy zo sveta Pána prsteňov?


Spracoval: Matúš Trišč

Zdroj foto: New Line Cinema

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno