V utorok 10. decembra 2019 o 19:00 sa na bratislavskej Malej scéne STU predstaví Divadlo z Pasáže s inscenáciou Posolstvo z inej planéty, ktorá získala nomináciu na Cenu Akadémie divadelných tvorcov za najlepšiu inscenáciu sezóny 2018/2019.


Podivná správa z inej planéty vychádza z poviedky ktorá sa nachádza v knihe Rozprávky od Hermanna Hesseho. Kto pozná jeho tvorbu, zrejme vytuší, že nejde úplne o rozprávky v tej podobe ako si ich predstavujeme. Najmä nie sú určené deťom. Sú určené dospelým, ale svojou formou a rozsahom sú vhodné aj na čítanie pred spaním, bez toho aby sa človek bál, že niečo nepochopí (čo sa u Hesseho stáva často). Zároveň ale ponúkajú veľmi silné posolstvá. Miestami až natoľko kritické, že tiež nie sú vhodné na zaspávanie. Lebo zaspávať s pocitom „skutočne sme až takí šibnutí” tiež nie je ideálne. Spojením pomerne čitateľných alegórii so silným kritickým posolstvom Hesse občas balansuje na hranici morality, čo však v literatúre vyvažuje výrazne poetickým textom. Aj pri inscenovaní sme sa snažili mnohé z tejto poézie zachovať, aby sme sa moralizovaniu vyhli, ale na druhej strane, možno si doba trochu moralizovania vyžaduje. V poviedke stoja v kontraste dva svety – dve planéty. Jedna je svetom utopickým, kde vládne láska, spolupatričnosť a zábava a druhá je planétou plnou utrpenia. Naša inscenácia sa snaží zobraziť utopický svet hlavne pomocou humoru a nadsádzky a druhý – svet utrpenia sme sa pokúsili čo najviac pripodobniť našej realite. Oproti poviedke sme namiesto motívu vojny oveľa viac akcentovali motívy chamtivosti jednotlivca a absurdnosti konania ľudskej spoločnosti ako celku. Ale rovnako ako autor sme nechali priestor aj pre nádej a vieru, že v nás niekde drieme zárodok duše.

Tvorivý tím:
Réžia: Šimon Spišák
Asistentka réžie: Eva Ogurčáková
Scénografia: Karel Czech
Hudba: Zuzana Strnátová
Svetelný dizajn: Ján Čief
Zvuk: Dušan Ivan
Výroba scény a kostýmov: Miroslava Zelníková
Produkcia: Matúš Petričko a Zuzana Javorská
Odborná spolupráca: Anna Tomaštiková, Peter Vrťo, Ľudmila Veverková
Účinkujú:
Ivan Blaško, Michal Daniš, Peter Darmo, Tomáš Debnár, Peter Gregor, Peter Hudec, Ján Kinčeš, Lucia Krajčiová, Veronika Lačná, Miriam Kujanová, Marek Mojžiš, Lýdia Rybárová, Michaela Ďuricová.


Divadlo z Pasáže je prvé profesionálne komunitné divadlo, ktoré ako jediné svojho druhu na Slovensku začalo pracovať s ľuďmi s mentálnym postihnutím. Zároveň je prvé a momentálne jediné mestské komunitné divadlo, v ktorom hrajú ľudia s mentálnym postihnutím v strednej a východnej Európe. Vo svojej činnosti prepája kultúrnu, umeleckú a sociálnu oblasť. Divadlo získalo za svoju činnosť viacero ocenení, napríklad v roku 2009 ocenenie Cena euroobčana roka (ako prvá nezisková organizácia zo Slovenska) od prezidenta Európskeho parlamentu Hansa Gerta Pὄtteringa. V Banskej Bystrici pôsobí už od roku 1995 a v roku 2019 oslávi už 24. výročie svojej existencie.


Zdroj text a foto: Divadlozpasaze.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno