Vo štvrtok 5. mája 2022 privítame v bratislavskej Redute dvoch slovenských umelcov, ktorí úspešne pôsobia na zahraničných koncertných pódiách. Slovenská filharmónia sa predstaví pod taktovkou Martina Majkúta, hudobného riaditeľa Queens Symphony Orchestra v New Yorku a Rogue Valley Symphony v Ashlande v južnom Oregone. Sólistom bude klarinetista Martin Adámek,  ktorý je od roku 2016  stálym členom Ensemble intercontemporain – jedného z celosvetovo najuznávanejších súborov súčasnej hudby, ktorý bol založený v roku 1976 Pierrom Boulezom.

 

„V Bratislave som účinkoval pred pandémiou. Bolo to v Koncertnej sieni, ale nie so Slovenskou filharmóniou. So Slovenskou filharmóniou pred dvanástimi rokmi, ale nie tu. Bolo to v období rekonštrukcie v historickej budove SND“, hovorí s úsmevom dirigent.


Zdroj: Franck Ferville

Talent a virtuozitu Martina Adámka si vychutnáme v interpretačne náročnom Koncerte pre klarinet a orchester, op. 57 dánskeho skladateľa Carla Nielsena. Na úvod koncertu zaznie En saga, symfonická báseň, op. 9 fínskeho skladateľa  Jeana Sibelia, ktorému sa do hudby podarilo prevteliť fantastický svet škandinávskych mýtov. Na záver štvrtkového programu zaznie suita z hudby k hre Juliusa Zeyera Radúz a Mahuliena, op. 16 Josefa Suka. Program zaznie v naštudovaní Martina Majkúta, rodáka z Bratislavy, ktorý žije a úspešne pôsobí na čele  dvoch amerických orchestrov.


Zdroj: Chrostopher Briscoe

 

„Program štvrtkového koncertu,  je veľmi zaujímavý. Prvá polovica je škandinávska, druhá česká. Spojením medzi prvým a posledným dielom je mýtus. Veľmi sa teším na spoluprácu s Martinom Adámkom. Na koncertnom pódiu sa stretneme  po prvýkrát. Je to evidentne mimoriadny talent a keďže sa špecializuje na postromantickú  hudbu, myslím, že môže veľmi dobre pochopiť a interpretovať  Nielsenov koncert. Je to neuveriteľne náročný part. Pri štúdiu diela Josefa Suka, ktorý je viac menej neznámy v Amerike, som si povedal, že ho musím predstaviť  s mojimi orchestrami aj tam,“ dodáva dirigent.


Štvrtkový koncert v bratislavskej Redute sa začne o 19-tej.


Pod taktovkou Martina Majkúta zaznie aj sobotný Rodinný koncert (7. 5. 2022), na ktorý pozývame všetky deti s rodičmi. Začína o 16. h. Hudobným popoludním v bratislavskej Redute bude sprevádzať Martin Vanek. Koncert sa uskutoční v spolupráci s Bábkohereckým súborom TÉATRO NELINE, um. vedúca Petronela Dušová. Na programe zaznie Rozprávka, suita z hudby k hre Juliusa Zeyera Radúz a Mahuliena , op. 16 Josefa Suka. Program Rodinného koncertu zaznie aj na piatkovej Hudobnej akadémii SF (6. 5. 2022), organizovaných koncertoch pre školy, ktoré navštívi 1400 žiakov bratislavských základných škôl. 

 

Zdroj: TS Martina Tolstova, tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno