Snímka Mir nam od režiséra Juraja Mravca autenticky zachytáva prvý rok vojny na Ukrajine a jej posolstvom je šíriť myšlienku mieru a odporu k nenávisti. Prostredníctvom verejnej zbierky na platforme Donio môžete aj vy prispieť k tomu, aby mohli film vidieť aj žiaci slovenských stredných škôl a lepšie tak pochopiť aj súčasné spoločenské dianie.

“Za tie roky, čo sa venujem dokumentárnemu filmu, som bol prezentovať svoje snímky mnohokrát práve na stredných školách. Človek v tom veku je výborný divák. Ak mu podáte informácie pútavo, môžu mať zásadný vplyv na jeho ďalšie mentálne formovanie. Získal som mnoho užitočných skúseností a nadviazal osobné kontakty s mnohými školami po celom Slovensku. Dnes z tých škôl dostávam pozvania, aby som prišiel opäť,” hovorí o svojich skúsenostiach slovenský fotograf a režisér Mir nam Juraj Mravec. 


Mir nam je dokumentárna snímka z roku 2024, ktorá zachytáva 365 dní totálnej vojny na Ukrajine. Juraj Mravec cestoval po okupovaných mestách, aby zdokumentovali život vojakov aj bežných ľudí v oblastiach zmietaných vojnou. Vďaka autentickým záberom z okolia frontovej línie majú diváci možnosť vidieť to, čo sa v médiách často neobjavuje. Mladí ľudia môžu aj vďaka filmu pochopiť situáciu, v akej sa ocitajú ich ukrajinskí rovesníci. 


Film Mir nam – autentická správa o prvom roku vojny

Po vypuknutí vojnového konfliktu na Ukrajine prijalo Slovensko množstvo zahraničných detí a mladých, ktorí dnes navštevujú slovenské školy. Aj naši stredoškoláci tak majú medzi sebou spolužiakov, ktorí museli ujsť z okupovanej krajiny. Juraj Mravec svoju iniciatívu premietať film na školách vysvetľuje takto: Človek vo veku 15 až 19 rokov je mimoriadne vnímavý a ešte stále sa tvorí jeho myšlienkový názor na svet. Film Mir nam považujem za silný a autentický obraz vojny. Je to dávka trpkosti o svete, v akom žijeme. Ich rovesníci z Ukrajiny v tom žijú každý deň. Je rozumné, aby naši stredoškoláci pocítili túto hrôzu aspoň formou filmu. Obzvlášť na Slovensku, kde je množstvo dezinformácií a často aj bagatelizovanie tohto konfliktu.”


Podporte premietanie filmu Mir nam na školách

Juraj Mravec nám pred časom v exkluzívnom rozhovore porozprával o tom, aké zložité je z hľadiska financovania nakrúcať slovenské nezávislé dokumentárne filmy. S ich distribúciou je to podobne náročné. Na to, aby sa snímka Mir nam dostala do slovenských škôl potrebujú iniciátori podporu verejnosti. “Slovenské dokumentárne filmy sú tvorené naozaj zo skromných rozpočtov. Špeciálne tie na distribúciu. Smutným faktom zostáva, že nekomerčné filmy sú na Slovensku na okraji záujmu. Pobehať po Slovensku 15 škôl je finančne náročné. Po dlhšej úvahe sme sa rozhodli zorganizovať verejnú zbierku. Má to aj ďalšiu výhodu, film môžeme vďaka tomu stále ďalej promovať na dennej báze, a tak sa o ňom dozvie viac ľudí,” hovorí režisér. 


Prispieť do zbierky môžete na tomto odkaze
Zdroj: Filmtopia

Spracoval Matúš Trišč

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno