Historická dráma Václava Marhoula mala symbolickú premiéru v Paríži. Práve tu bol režisér ocenený za scenár k filmu.

Na príbehu chlapca, ktorý sa osamotený musí pretĺkať vojnovým svetom pracoval Václav Marhoul 11 rokov. V priebehu času vzniklo 17 verzií scenára v spolupráci s ôsmimi spolupracovníkmi. Film sa nakrúcal v Česku, Poľsku, Slovensku aj na Ukrajine. Herečka Jitka Čvančarová, ktorá vo filme účinkovala a zúčastnila sa aj premiéry vo Francúzsku zdôraznila aktuálnosť filmu, ktorá je podľa nej vyššia, než v čase vzniku filmu. Mnohí ukrajinskí členovia štábu totiž v dnešných dňoch bojujú na vojnovom fronte. Veľa ľudí nepochybne trpí rovnako ako hlavná postava filmu, alebo ešte viac.


Vo Francúzsku vychádza film na Blu-ray nosičoch a distribútori veria, že sa snímka v ich krajine stane postupne kultovou záležitosťou. Riaditeľka filmového festivalu La Rochelle Sylvie Pialat takisto vyjadrila záujem uviesť Pomaľované vtáča na nasledujúcom ročníku festivalu.


Medzinárodný úspech filmu Pomaľované vtáča zabezpečil režisérovi možnosť nakrúcať zahraničné projekty. V súčasnosti pracuje na životopisnej snímke McCarthy. Je to príbeh o americkom senátorovi, ktorý bol v 50. rokoch zodpovedný za nával strachu z komunistov počas studenej vojny, a to kvôli zavedeniu tvrdých procesov za vlastizradu, kedy boli často odsúdení aj nevinní ľudia. Súčasťou nového filmu Václava Marhoula sú aj známe tváre ako Michael Shannon (Úkryt), Emilia Clarke (Hry o tróny) či Dane DeHaan (Valerian a mesto tisícich planét).


 

Spracoval: Matúš Trišč


Zdroj foto: Magic Box

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno