Priaznivci klasickej hudby počas dnešného večera dostanú kvalitnú dávku programov, ktorú im ponúkne verejnoprávna televízia na Dvojke. Odštartujú ich mladí slovenskí Virtuózi a neskôr večer sa dočkáte dokumentu o našom úspešnom komornom ansámbli, oceneného aj v zahraničí, na medzinárodných súťažiach, Hilaris Chamber Orchestra.

Ak Vás zaujíma klasická hudba, interpretovaná s vášňou a radosťou, odporúčame pozrieť si v piatok 3. decembra na Dvojke o 23:35 dokument kameramana Petra Javora o slovenskom orchestri Hilaris Chamber Orchestra, ktorý sa nakrúcal v roku 2019 v priestoroch kaštieľa v Ivánke pri Dunaji a v budove Reduty – „domova“ orchestra Slovenskej filharmónie.

Dokumentárny film zachytáva zákulisie nahrávania debutového CD TCHAIKOVSKY- SHOSTAKOVICH v interpretácii nadšených bratislavských hudobníkov z HCO pod umeleckým vedením huslistu Alana Vizváryho.


Hilaris Chamber Orchestra

„Debutová nahrávka, ktorá vyšla vo vydavateľstve Real Music House sa dočkala pozitívnych referencií doma aj v zahraničí. Členovia komorného súboru Hilaris Chamber Orchestra a producenti z vydavateľstva v dokrútkach pred kamerou prezradili svoje pocity nielen z nahrávania hudby géniov, ale poodhalili aj dôvody prečo sa tešia, že sú súčasťou orchestra nezriadenej kultúry, ktorý vznikol spontánne pred 7 rokmi ako túžba po dobrej komornej hudbe a radosti z muzicírovania,“ informovala našu redakciu PR manažérka orchestra Hilaris a vedúca skupiny druhých huslí, Anežka Kara.


Umelecký vedúci Hilaris Chamber Orchestra Alan Vizváry.

Šostakovičovo Sláčikové kvarteto č. 2 A dur, op. 68 v podaní Hilaris zaznelo naživo v Redute 10. apríla 2019 a bol to v mnohých ohľadoch nezabudnuteľný večer – nielen z pohľadu dramaturgického, no najmä interpretačného. Zaujímavosťou je, že kvarteto ruského velikána, ktoré vtedy odznelo v slovenskej premiére, znelo v úprave pre sláčikový orchester a aranžmán si pripravili samotní hráči HCO. Aranžmán je veľmi precízne a invenčne vymyslené, podarilo sa zachovať podstatu, jadro a dušu kompozície a navyše, vložiť do diela aj nové hudobné nápady, bez toho, aby sa narušila krehká hranica medzi autorstvom a originalitou, skrátka, vždy je to Šostakovič a jeho genialita.

Manažérka Hilaris Chamber Orchestra Anežka Kara. Foto: Peter Piovarcsy

Hilaris Chamber Orchestra oslovujú náročného poslucháča – svedčí o tom aj ich debutové CD, ktoré nie je zostavené z „hitových“ skladieb len preto, aby dosiahli rekordný predaj. Čo hráčov ansámblu spája? Aký bol kreatívny proces nahrávania tohto albumu? Ako vlastne vznikla myšlienka založenia orchestra? Čo sa skrýva za slovom a emóciou Hilaris? Sledujte dokument Petra Javora a dozviete sa, aký je prístup lídra orchestra Alana Vizváryho v procese tvorby, aké sú vzťahy medzi hudobníkmi a pochopíte, prečo je na koncertoch interpretácia tohto telesa plná živelnej energie, spontánnosti, precítenej dynamiky, emócií a originálneho repertoáru vybratého s vkusom. V dokumente účinkujú: Alan Vizváry, Radomír Cikatricis, Lucia Harvanová, Lucia Šaray, Josef Balogh, Anežka Kara, Līga Olosová,Viliam Trgo, Ľudovít Kara, Roman Rusňák, Alexandra Rozinová, Balint Kovács, Lukáš Polák, Katarína Zajacová, Michal Vavro, Robert Pospiš a Martin Sillay.

 

Spracovala: Zuzana Vachová

Zdroj foto:Julian Veverica, Peter Piovarcsy


 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno