Peter Lipa sa rozlúči so starým rokom, novou skladbou a koncertom

Peter Lipa Band odohrá prostredníctvom streamu 16.decembra o 20:00 svoj posledný koncert v roku 2021. S tým súvisí aj uvedenie nového singlu „Niekde som čítal“, ktorý bude súčasťou nového projektu NOLA.

Peter Lipa predstavil novú skladbu „Niekde som čítal“, ktorá vznikla na slová jeho spolupracovníka Rudolfa Rusiňáka. Singel mal premiéru na Rádio Slovensko 8.12. a je súčasťou budúceho projektu s názvom NOLA. Peter Lipa ho uvádza týmito slovami:


„Nola je slangový názov mesta  New Orleans. Ja som  prvý raz navštívil toto mesto v roku 1991. A odvtedy milujem jeho muzikantskú atmosféru a hudbu samotnú. Nola dala a stále dáva celému  hudobnému svetu geniálnych hudobníkov. Od Louisa Armstronga po Jona Batistu. Ruda Rusiňáka som ako textára objavil v čase, keď som sa chystal nahrať Čierneho Petra. V tých časoch som trpel nedostatkom textov. Milan bol zaneprázdnený a hlavne mal pri sebe Jara, ktorý všetko pohotovo zhudobňoval. Pamätám sa, že keď som Anrejovi Šebanovi , ktorý vtedy CD produkoval zahral demo rusiňákových Maturantiek tak mi povedal, že môžem pokračovať v stavbe domu. A keď si to potom vypočul Milan tak sa ma opýtal, že prečo to nenapísal on. Taký nenápadný kompliment.  Mnohí to vlastne ani nevedia, ale Rudo mi napísal kopu dobrých textov. Niektoré mám ešte stále doma v počítači, čakajú. V tejto uzamknutej dobe si niektorý z nich vyberiem a skúšam urobiť novú pesničku. Možno z toho bude raz aj celý album, ale zatiaľ postupujem po krokoch. Tak ako za starých čias, keď showbusiness ešte len začínal. Stačilo mať singel. Ja vlastne stále začínam. Viem, dnes je všetko ináč, ale toto je pokus trochu potešiť tých čo majú radi moju hudbu. Lebo táto pesnička je presne to, čo mám v hudbe rád. Blues tam počuť od prvej po poslednú notu. Keď som si ten text prečítal, tak ma potešila jeho stručnosť, priamočiarosť a jednoduchosť. Mal som to hotové za chvíľu. To ostatné je zásluha Rolanda Kánika (klávesy, produkcia) a Maťka Zajka (gitara). Nezľaknite sa tých vokálov na začiatku. Človek ľahko podľahne  štúdiovým možnostiam, ale za tým  je len môj obyčajný ľudský hlas.“


 


Blízky hudobný aj umelecký vkus prejavuje Peter Lipa so svojim textárom Rudolfom Rusiňákom. Ich spolupráca trvá už od čias Maturantiek, z roku 1998, na ktorú spomína textár R. Rusiňák:


„Príbeh tejto skladby je v podstate rovnaký, ako je príbeh dnes už možno povedať legendárneho hitu, Maturantky. Aj vtedy bol prvý text, v podstate ničím extra výnimočný. Skvelú pesničku z toho textu urobila až hudba, aranž a spev. Rovnako je to aj v prípade tejto skladby. Tomuto  textu opäť  dala život  hudba.  Prvé tóny a hlasy pripomínajú spevy tibetských mníchov. Ktorí veľmi dobre vedia čo, a hlavne prečo tak spievajú, čo chcú svojimi tónmi všetkým povedať. Takmer idú človeku po chrbte zimomriavky, takú to má silu a atmosféru. Text pesničky nie je smutný, akoby niekto mohol po prvom vypočutí povedať. Nie, vôbec smutný nie je. Smutné pesničky sú napr. o konci vzťahu dvoch ľudí, o nešťastí, o nepochopení, o sklamaní….“


Skladba dostala aj svoj vizuál, pod ktorý sa podpísal kameraman Pavol Hospodár a režisér Richard Raiman. Toho zaujala najmä asociatívnosť Lipových skladieb, pre ktoré hľadal vhodnú lokalitu:

„Nová pesnička Petra Lipu ma zaujala na prvé počutie. Hneď pri prvých tónoch som si predstavil krajinu a putovanie človeka. Klip sme vyrábali neďaleko Dechtíc, a keďže sme chceli mať na záberoch iba pána Lipu, museli sme začať točiť skoro ráno, keď tam ešte nie sú iní ľudia. Na mieste sme boli pred svitaním, zo zámerom zachytiť východ slnka. Počasie a oblačnosť nám ale nepriali. Nakoniec sa ukázalo, že všetko sa deje pre niečo a počasie a hmla dodali klipu istú dávku dramatickosti.“

Peter Lipa sa rozlúči so starým rokom a so svojimi fanúšikmi na streamovanom on-line koncerte 16. decembra od 20:00. Pôjde o posledný koncert Petra Lipu v roku 2021. Koncert bude naživo vysielaný na FB profile Peter LIPA.

Zdroj: TS Peter Lipa upravená redakciou mojakultura.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno