Režisér a producent Peter Kerekes sa narodil v roku 1973 v Košiciach, kde neskôr navštevoval Gymnázium Šrobárova. V roku 1998 ukončil magisterské štúdium na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave. Nasledovalo jeho doktorandské štúdium, ktoré trvalo do roku 2002. Následne začal Peter Kerekes na fakulte aj vyučovať a pôsobí na nej dodnes.
Spolu s režisérmi Markom Škopom, Jarom Vojtekom, Jurajom Lehotským, Róbertom Kirchhoffom, Marekom Kubošom a režisérkou Zuzanou Piussi tvorí Peter Kerekes tzv. Generáciu 90, skupinu významných slovenských autorov začínajúcich v 90. rokoch.
Peter Kerekes sa počas svojej kariéry venoval primárne dokumentárnemu filmu. Po krátkometrážnych študentských filmoch Človek o knihe, kniha o človeku (1994), O troch dňoch v Jasovskom kláštore (1995) a Balog József, Príbeník 66 (1996) nakrútil televízny film Ladomírske morytáty a legendy (1998) o spomienkach bežných ľudí na veľké dejiny.
Spomienkam pamätníkov sa Kerekes venoval aj vo svojom dlhometrážnom dokumentárnom debute 66 sezón (2003), v ktorom zachytil premenu dejín Slovenska na pôde Mestskej plavárne v Košiciach otvorenej v roku 1936.
V roku 2004 režisér nakrútil krátky dokument Pomník, ktorý nebol ako súčasť desať dielneho cyklu Pomníky – staronová tvár Európy, ktorý obsahoval desať príspevkov z nových členských štátov Európskej únie. Svojou epizódou prispel Kerekes aj do filmu Across the Border, ktorý obdobne skúma naše miesto na mape Európy začiatkom 21. storočia.
Jedno z prvých veľkých ocenení získal Peter Kerekes za svoj filmu Ako sa varia dejiny z roku 2008. Snímka si zo 16. medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Hot Docs v Toronte odniesla Zvláštnu cenu poroty. V ňom autor znova zmenil uhol pohľadu na veľké historické udalosti. Konkrétne sa venoval najväčším vojnovým konfliktom v modernej Európe tak, ako ich videli vojenskí kuchári. Pretože strava je predsa základ dobrého výkonu služby.
V spolupráci s Ivanom Ostrochovským a Pavlom Pekarčíkom nakrútil Kerekes významnú snímku Zamatoví teroristi, za ktorú získali Cenu Federácie filmových kritikov FEDEORA – MFF Karlove Vary. Ide o skutočné osudy troch jednotlivcov odsúdených za terorizmus v minulom režime. Avšak, každý z nich pri svojom pokuse o “teror” zlyhal. Ich kedysi závažné trestné činy sú dnes vnímané s humorom. Autori už vo filme pracujú s prvkami inscenácie, ktoré stierajú hranicu medzi dokumentárnym a hraným filmom a predznamenávajú tvorivé tendencie Kerekesa, Ostrochovského a Pekarčíka do ďalších rokov.
Peter Kerekes nakrútil aj seriálové epizódy, čím prispel do cyklov Slovenské kino (2010), Co by kdyby (2012) Prvá (2013) či Fetiše… (2014). Taktiež bol spoluautorom poviedkového filmu Slovensko 2.0 (2014).
V roku 2018 Kerekes zmapoval vo filme BATAstories legendárne Baťove fabriky na výrobu topánok. Niektoré dodnes fungujú, iné sú už zatvorené. Príbehy ľudí pracujúcich v obuvníckych továrňach sú znova pohľadom do jednej veľkej éry v našej minulosti.
Film Cenzorka o dozorkyni v ženskom nápravnom ústave na Ukrajine z roku 2021 znamenal pre Kerekesa významný míľnik v hneď niekoľkých ohľadoch. Ide o prvú snímku definovanú ako celovečerný hraný film, hoci v ňom možno nájsť aj dokumentaristické prvky a súčasne ide o prvý slovenský film, ktorý bol ocenený cenou Orizzonti na festivale v Benátkach (cena za najlepší scenár).
V súčasnosti Peter Kerekes chystá premiéru filmu Wishing on a Star o Luciane de Leoni d’Asparedo, expertke na aktívnu astrológiu. Film bol taktiež uvedený v Benátkach, neskôr na festivale v Toronte, aj na slovenskom filmovom festivale Cinematik. Okrem neho režisér pripravuje aj dokumentárny seriál Maratónske príBEHy.
Film Wishing on a Star bude mať oficiálnu slovenskú premiéru 26. septembra 2024.
Spracoval Matúš Trišč
Zdroj foto: Filmtopia