„Mal som od pána Boha trošku dar a môj otec na mne videl, že stále budem zapárať a vždy ma to bude ťahať k hudbe,“ povedal pre náš portál v rozhovore Peter Dvorský, náš najslávnejší tenor.

Tenorista Peter Dvorský, ktorého svet pozná ako Pavarottiho zo Slovenska, je slovenský operný spevák, mentor a riaditeľ viacerých hudobných festivalov a telies, bývalý umelecký vedúci a riaditeľ opery ŠDKE (dnes: Národné divadlo Košice), bývalý riaditeľ Opery Slovenského národného divadla.


Peter Dvorský: narodeninový galakoncert ako blahoželanie maestrovi v ŠDKE

Patrí medzi najlepších tenoristov svojej generácie, na začiatku 80. rokov bol oficiálne zaraďovaný do štvorice najlepších tenoristov sveta – k známej svetovej opernej trojici spevákov: Domingo, Pavarotti, Carreras. Jeho speváckymi partnermi v svetových operných domoch boli najlepší svetoví speváci a speváčky. Samotný Pavarotti označil Dvorského za svojho legitímneho nástupcu. „Myslím, že môžem pokojne odísť, nový Pavarotti nastupuje na scénu,” povedal Luciano Pavarotti, v milánskej La Scale v roku 1976 na adresu mladého speváka Petra Dvorského. Jeho pozoruhodná farba hlasu, neuveriteľná húževnatosť a odvaha snívať otvorila dvere Petrovi Dvorskému do operného sveta.


Vystupoval vo viac ako 25 krajinách a predstavil sa vo viac ako 60 divadelných a koncertných pódiách. Má štyroch bratov: spevákov Miroslava, Jaroslava, Pavla a ekonóma Vendelína. Jeho kariéru a osobný život mapuje film, námet ktorého vytvorila Iveta Malachovská. Tá snímku režírovala a stala sa aj jej producentkou.


Do kín prichádza dokumentárny film Peter Dvorský

Peter Dvorský sa narodil v Partizánskom, detstvo prežil v obci Horná Ves, kde tiež navštevoval základnú školu. Základnú umeleckú školu navštevoval v Novákoch, v rokoch 1969-1973 študoval na Konzervatóriu v Bratislave spev u Idy Černeckej.


Do Opery SND bol angažovaný v roku 1972 ako mimoriadny talent ešte počas štúdia. Prvý úspech tu zaznamenal v roli Lenského v Čajkovského opere Onegin. V tej árii Kuda, kuda je toľko nehy, vrúcnosti, ako poeta, básnik Oľge vyznával lásku a Puškinove texty boli pretkané nádherne skomponovanou Čajkovského hudbou a mňa zobrala tá melódia skôr ako text. Stále mi znela v ušiach a predstavoval som si, že to chcem spievať. Bol som veľký rojko,“ spomína v rozhovore na svoje mladícke roky Dvorský a na svoj prvý kontakt so slávnou áriou.

Následne v roku 1973 vyhral národnú spevácku súťaž Mikuláša Schneidera-Trnavského a v roku 1974 vyhral prvú cenu na medzinárodnej Čajkovského súťaži v Mokve.

Eva Blahová: so speváckou súťažou Schneidera-Trnavského žijem od prvého ročníka dodnes

V roku 1975 vyhral prvé miesto v speváckej súťaži na Ženevskej medzinárodnej hudobnej súťaži, čo viedlo k jeho ročnému angažmánu na štúdiu u Renaty Carosie a Giuseppe Luggu v milánskej La Scala.

Spieval som tak, ako som najlepšie vedel a spravil som preto všetko. Bol som v tomto ohľade triezvy a vnímavý a vedel som, že jedného dňa sa to môže všetko pominúť. Nemal som dôvod vyvyšovať sa alebo pýšiť sa.“

Od roku 1977 vystupoval na najpoprednejších zahraničných operných scénach (vo Veľkom divadle v Moskve, vo viedenskej Štátnej opere, v milánskej La Scale, londýnskej Covent Garde, v opernom divadle vo Florencii.

Peter Dvorský: Neviem, čo chce v živote dosiahnuť človek, ktorý nemá sny a neplní si ich

V roku 1977 účinkoval v MET v New Yorku v postave Alfréda Germonta v Traviate. Rodolfa v Bohéme stvárnil v La Scale, potom v Arene vo Verone, v Mníchove v roku 1984 a v Metropolitnej opere v New Yorku v roku 1987. Za stvárnenie postavy Ondreja v opere Krútňava Eugena Suchoňa dostal cenu ministra kultúry SR za rok 1999.

S prechodom jeho kariéry do neskoršej fázy sa Peter Dvorský začal angažovať ako mentor a riaditeľ viacerých hudobných festivalov a telies. Od roku 1990 sa pod jeho záštitou organizuje celoslovenská detská spevácka súťaž ľudových piesní pod názvom Slávik Slovenska. Od roku 1999 Dvorský organizuje v Čechách hudobný festival Mezinárodní festival Petra Dvorského, neskôr pôsobí ako predseda poroty Medzinárodnej speváckej súťaže Antonína Dvořáka v Karlových Varoch. Od roku 2007 vedie v Piešťanoch každoročne Majstrovské kurzy Petra Dvorského, ktoré sú súčasťou Piešťanského festivalu.

Dvorský žije už od svojich pätnástich rokov prevažne v Bratislave. S manželkou spočiatku bývali v byte v Lamači, v súčasnosti žijú v bratislavskej Dúbravke. S manželkou Martou majú dve dcéry, Kristínu a Martu. Stále ju vidím ako pred 47. rokmi. To, že sme sa zmenili, napokon aj ja, nič nemení na našom vzťahu. Ona svoje city nedáva tak najavo ako ja, ale je to veľmi krehká, citlivá duša, na druhej strane je veľmi obetavá a verná žena.“

Pri príležitosti jeho okrúhleho jubilea sa konal 25.9.2021 slávnostný galakoncet s názvom Peter Dvorský 70. Zorganizovala ho Opera Slovenského národného divadla, ktorý odvysielala RTVS 1. januára 2022.

Keď emócie a spomienky valcujú interpretačné výkony

Ocenenia:

1974 – laureát Čajkovského súťaže, Moskva

1975 – držiteľ medzinárodnej ceny za spev, Ženeva

1984 – titul národný umelec, Zlatý erb Opusu, hudobné vydavateľstvo Opus ocenilo Petra Dvorského za mimoriadny umelecký výkon na profilovej platni zo svetovej opernej tvorby a podiel na úspešnej nahrávke oratória Antonína Dvořáka Stabat Mater

1986 – Viedenská štátna opera udelila Dvorskému titul Kammersänger (udeľuje rakúske ministerstvo školstva, umenia a kultúry výnimočným operným spevákom)

1988 – Cena Lieber Augustin – miláčik rakúskeho publika

1990 – Cena Francesco Cilea (Taliansko)

1991 – Cena Luigi Illica (Taliansko)

1992 – Cena Furtwängler (Nemecko)

2000 Krištáľové krídlo v kategórii hudba za úlohu Ondreja v Suchoňovej opere Krútňava a za jeho doterajšie úspechy a reprezentáciu na Slovensku i v zahraničí

Medaila za zásluhy I. stupňa za vynikajúce umelecké výsledky (udelil mu ju Václav Havel na svojej poslednej zahraničnej ceste)

2012- Cena Centrope, ocenenie individuálnych zásluh za angažovanú prácu v stredoeurópskom regióne, Cena predsedu Národnej rady Slovenskej republiky za rozvoj kultúry a humanitného vzdelávania

2013 – Cena Enrica Carusa (Taliansko), Asociácia Museo Enrico Caruso, Peter Dvorský je prvým zahraničným umelcom, ktorému bolo toto ocenenie udelené

2013 – Premio “Citta di Villafranca“ intitolato a Giuseppe Di Stefano (Taliansko), Cena mesta Villafranca, ocenenie Giuseppe Di Stefana, za celoživotnú prácu a významný prínos k šíreniu operného umenia vo svete

2013 –  Pribinov Kríž I. triedy

2018 – Rakúsky čestný kríž za vedu a umenie, za mimoriadne zásluhy v oblasti umenia a vedy, ocenenie 27. septembra odovzdal Petrovi Dvorskému šéf sekcie umenia a kultúry v Úrade spolkového kancelára Jürgen Meindl

 

Spracovala redakcia mojakultura.sk

Titulná foto: Ctibor Bachratý

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno