Peter Bebjak patrí v súčasnosti medzi najpopulárnejších slovenských filmových a seriálových režisérov. Ako producent, scenárista, herec a režisér sa podieľal na vzniku mnohých slovenských a českých audiovizuálnych diel, od hraných celovečerných snímok, cez minisérie, až po televízne viacdielne seriály a filmy.

Peter Bebjak začal svoje umelecké pôsobenie v hereckom odvetví. Študoval najprv bábkoherectvo, od ktorého sa neskôr presunul k divadelnému herectvu. Následne ho prijali na štúdium filmovej réžie na VŠMU, ktoré dokončil v roku 1999. 


Ako režisér najprv nakrútil niekoľko krátkych filmov. Za študentský film Štefan (1997) získal hneď niekoľko študentských cien aj ceny z festivalu Áčko.


V roku 2001 Peter Bebjak a Rasťo Šesták založili produkčnú spoločnosť DNA Production, ktorá zastrešila výrobu väčšiny filmov a seriálov Petra Bebjaka, vrátane krátkych filmov Darkroom (2007), VoiceS (2010) a celovečerného debutu Marhuľový ostrov (2011). 


Nasledoval temný film Zlo (2012), jeden z prvých slovenských hororov uvedených v našich kinách. Režisér pri tomto filme preukázal svoju schopnosť pracovať s príbehovým napätím, aby ju neskôr naplno využil pri filme Čistič (2015) a divácky mimoriadne obľúbených snímkach Čiara (2017) a Trhlina (2019) – film, ktorý je adaptáciou rovnomenného knižného trileru od Jozefa Kariku.


Film Čiara je považovaný za jeden zo zlomových filmov v slovenskej kinematografii, pretože dokázal prilákať do kín takmer 330 000 divákov a stal sa dovtedy najúspešnejším slovenským filmom, čo potvrdili aj dobré ohlasy kritikov. Čiara získala spolu 6 cien Slnko v sieti, vrátane ceny za Najlepší film a Najlepšiu réžiu, ktorá bola ocenená aj na festivale v Karlových Varoch.

Historická vojnová dráma Správa (2020) o hrôzach holokaustu bola druhým filmom, ktorý Peter Bebjak nakrútil podľa knižnej predlohy, v tomto prípade životopisného románu Čo Dante nevidel od slovenského spisovateľa Alfréda Wetzlera. V roku 2022 nakrútil boxerskú drámu Tieňohra s Milanom Ondríkom. 

Peter Bebjak: Ohlasy na Správu jej pomáhajú v ceste po svete

Všestranný talent režisérovi umožnil nakrútiť aj televízne sezónne rozprávky Vianočné želanie (2018) a Krakonošovo tajomstvo (2022). Úspešný bol aj jeho televízny film Jozef Mak (2021) podľa románu Jozefa Cígera-Hronského. 

Významná je tiež seriálová tvorba Petra Bebjaka. Ešte než sa pustil do tvorby celovečerných filmov či hraných minisérií, podieľal sa režijne aj na dokumentárnych sériách Najväčšie kriminálne prípady Slovenska (2006) a Záhady SK (2007). Spolu s ďalšími režisérmi nakrúcal od roku 2008 slovenský krimi seriál Mesto tieňov a český seriál Kriminálka Anděl (1. a 5. séria). Bebjak pracoval aj na ďalších slovenských seriáloch ako Dr. Ludsky (2011) či Za sklom (2016). Režisér pracoval tiež na tvorbe jedného z najdrahších slovenských seriálov Slovania (2020). 

Peter Bebjak nakrútil aj oceňované a kritikmi chválené české minisérie Herec (2020) a Deväťdesiatky (2022), za ktoré získal niekoľko cien Český lev. 

V roku 2024 Peter Bebjak dostal štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky v oblasti filmu od prezidentky SR Zuzany Čaputovej. 

Peter Bebjak, Zdroj: FB profil prezidentky SR Zuzana Čaputovej

V súčasnosti režisér pracuje na ďalšej adaptácii knihy od Jozefa Kariku s názvom Smršť aj na historickom filme Tatar.

Prezidentka Zuzana Čaputová ocenila 33 osobnostíSpracoval: Matúš Trišč

Zdroj foto z nakrúcania filmu Správa: DNA Production

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno