Patrónkou festivalu DOTYKY A SPOJENIA je Emília Vášáryová

V programe 15. ročníka festivalu DOTYKY A SPOJENIA sa predstaví 29 divadiel z desiatich slovenských miest.


Festival Dotyky a spojenia ponúkne až 30 divadelných inscenácií a 17 verejných diskusií o divadle. Pôjde o odborné debaty tvorcov s kritikmi a teoretikmi, ako aj o čoraz populárnejšie diskusie tvorcov s divákmi. Pätnásty ročník odráža pomaly sa končiacu sezónu a prísny výber festivalovej dramaturgie ponúka inscenácie, ktoré v poslednom čase najviac zarezonovali. V programe výrazne prevládajú inscenácie súčasných textov, adaptácie prózy alebo autorské diela. Každý deň sa bude hrať od rána až do noci a zďaleka nielen v priestoroch divadla.
Festival je výberovou, nesúťažnou prehliadkou inscenácií, ktoré mali premiéru v slovenských divadlách v uplynulej sezóne, v období od apríla 2018 do apríla 2019. Dotyky a spojenia sa uskutočnia od 17. do 22. júna 2019 v Slovenskom komornom divadle Martin (SKD). Patrónkou festivalu je tento rok herečka Emília Vášáryová.
V Hlavnom programe uvedieme 14 inscenácií, z toho štyri inscenácie získali ocenenia na festivale Nová dráma 2019 alebo/aj ocenenie DOSKY (Americký cisár, Moral Insanity, Pred západom slnka, Ľúbim ťa a dávaj si pozor), štyri inscenácie z Hlavného programu režírovali ženy-režisérky, dve zahraniční režiséri, dve inscenácie vznikli podľa tej istej predlohy (divadelnej hry Teror), osem vzniklo v mimobratislavských divadlách a päť v divadlách, ktoré pôsobia v Bratislave, pričom jedna (Americký cisár) je koprodukciou bratislavského Štúdia 12 a Divadla Pôtoň z Bátoviec,“ povedala programová riaditeľka festivalu Monika Michnová. Ako ďalej zdôraznila, v tohtoročnom programe výrazne prevládajú inscenácie súčasných textov, adaptácie prózy alebo autorské diela; po klasike siahli v Štátnom divadle Košice (Mária Stuartová) a v Slovenskom národnom divadle (Pred západom slnka).


Program festivalu sa delí na viacero častí. Hlavný program a Program pre deti a mladých divákov a diváčky vyberajú dramaturgické rady, ktoré na výbere pracovali od apríla 2018 do apríla tohto roku. „Dramaturgovia festivalu vyhľadávajú do Hlavného programu inscenácie, ktoré sú pre nich inšpiratívne, zaujímavé, odvážne, neboja sa prekročiť zabehaný rámec v divadlách – veľmi často toto zadanie spĺňajú práve inscenácie, ktoré reagujú na dianie v spoločnosti a vyjadrujú sa k nemu spracovaním aktuálnych tém, ktoré našu spoločnosť trápia. Mám na mysli divadlo, ktoré vyjadruje svoj názor a kladie nepríjemné otázky, čo mu umožňujú práve autorské inscenácie a adaptácie literárnych diel. Festival odráža to, aká bola sezóna, a v tej aktuálnej najviac zarezonovali práve inscenácie s výrazným autorským vkladom ich tvorcov,“ dodala Monika Michnová.
Súčasťou programu sú aj inscenácie poslucháčov vysokých umeleckých škôl (VŠMU a Akadémia umení), pouličné divadlo či večerné produkcie, ktoré organizátori uvádzajú zadarmo každý festivalový deň na pódiu na námestí pred martinským divadlom.Dôležitou súčasťou programu festivalu sú verejné diskusie o divadle, tohto roku ich bude až 17. „Na festivale je viacero druhov diskusií. Kritické platformy sú moderované diskusie kritikov a teoretikov s tvorcami inscenácií predchádzajúceho dňa, na špeciálnej Kritickej platforme o sezóne 2018/2019 budeme diskutovať o uplynulej sezóne. A ponúkame aj diskusie tvorcov s divákmi, tie sa konajú vždy priamo po vybraných predstaveniach z Hlavného programu, približujú kontext vzniku inscenácie, pričom diváci majú možnosť sa pýtať: tieto diskusie sú čoraz obľúbenejšie, o čom svedčí aj fakt, že diváci na nich zostávajú v stále väčšom počte – naučili sa na ne chodiť,“ doplnila Monika Michnová.


V Hlavnom programe figurujú inscenácie:

Americký cisár, Štúdio 12 Bratislava a Divadlo Pôtoň Bátovce, réžia: Iveta Ditte Jurčová
Biblia, Divadlo Aréna Bratislava (otvorenie festivalu 18. 6. 2019 o 20.00 v Národnom dome), réžia: Rastislav Ballek
Moral Insanity, Prešovské národné divadlo, réžia: Júlia Rázusová
Slovensko v obrazoch, Nové divadlo Nitra, réžia: Šimon Spišák
Teror, Divadlo Jonáša Záborského Prešov, réžia: Adriana Totiková
Stalker, TeatroTatro, réžia: Ondrej Spišák
Zem pamätá, Slovenské komorné divadlo Martin, réžia: Jiří Havelka
Mária Stuartová, Štátne divadlo Košice, réžia: Diego de Brea
eu.genus, Med a prach, réžia: Andrej Kalinka
Teror, Divadlo Thália Színház Košice, réžia: József Czajlik
Pred západom slnka, Slovenské národné divadlo, réžia: Michal Vajdička
Proces, Divadlo Petra Mankoveckého, réžia: Šimon Ferstl
Ľúbim ťa a dávaj si pozor, Divadlo NUDE, réžia: Veronika Malgot a Lívia Ondrušová
Kopanec, Divadlo Jána Palárika Trnava (ukončenie festivalu 22. 6. 2019 o 19.00), réžia: Viktor Kollár

Inscenácie do Hlavného programu 15. ročníka festivalu vyberala dramaturgická rada v zložení:
Milo Juráni – šéfredaktor časopisu kød (konkrétne o divadle)
Róbert Mankovecký – dramaturg SKD a zakladajúci člen festivalu Dotyky a spojenia
Martina Mašlárová – divadelná teoretička a kritička
Monika Michnová – dramaturgička SKD, zakladajúca členka a programová riaditeľka festivalu Dotyky a spojenia
Program pre deti a mladých divákov a diváčky aj tento rok zostavila Lenka Dzadíková – teoretička divadla a kritička

SKD Martin ako hlavný organizátor prestížneho divadelného festivalu na Slovensku má za sebou úspešných 14 ročníkov. Ide o najväčšiu prehliadku inscenácií aktuálnej divadelnej sezóny. Martin sa tak na konci sezóny každoročne stáva „hlavným mestom divadla na Slovensku“.

TS: Dotyky a spojenia

Zdroj foto: SKD Martin, PND

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno