Výstava limitovanej kolekcie obrazov takmer zaniknutých slovenských párt sa uskutoční v rámci Kultúrneho leta v Bratislave v Koncertnej sieni Klarisky.


Diela tam budú vystavené od 1. augusta 2019 do 8. septembra 2019 a vernisáž sa uskutoční 15. augusta 2019 o 18:00.
Z obrazu VYŠNÉ RUŽBACHY sú dostupné 2 originálne diela – edícia 2/3 o rozmere 80x120cm a edícia 3/3 o rozmere 120x180cm. Edícia 1/3 je zaradená v súkromnej zbierke.


Exkluzívne vytlačený na archivačnom papieri ILFORD GALERIE Prestige FINE ART TEXTURED, 220g/m2, v muzeálnej kvalite so 100 ročnou garanciou trvácnosti farieb. Ručne podpísaný autormi a očíslovaný, jeho súčasťou je certifikát originality. Biele okraje okolo tlače umožňujú jednoduché rámovanie. V tejto limitovanej edícii Fine Art Printov vystavovatelia garantujú maximálne 100 kusov jedného umeleckého diela.


Mladé ružbašské devy si zdobili svoje hlavy “otkonkou” (lokálne pomenovanie pre partu) pri sviatočných a obradových príležitostiach. Išlo o širší pásik z kartónu, obšitého jemným súknom, na ktorom boli našité farebné sklenené perličky. Na vrchnom leme čelenky boli husto vedľa seba zapichnuté vysoké špendlíky, do ktorých boli navlečené sklenené perličky. Vzadu sa k čelenke pripevnila horizontálne ihlica, ktorá bola ovinutá vzorovanou červenou stuhou z vonkajšej strany.


Stuha ovinutá okolo ihlice visela v štyroch pruhoch vedľa seba až po ramená. Otkonku dopĺňa “vinec”- malá korunka z flitrov upevnených na jemných drôtikoch. Vzadu na chrbte sa k lajblíku prišpendlil súbor piatich dlhých pestrých farebných stúh, ktoré boli v drieku prepásané ďalšou stuhou – opasovačkou. Geometria použitá na parte bola prenesené aj na tvár modelky, kosoštvorec je vnímaný ako staroveký symbol stvoriteľskej sily či rodiace lono dané žene Bohom. Hlavnou úlohou manželského spolužitia je založenie rodiny a s tým spojené splodenie potomstva. Pozadie obrazu zdobia motívy veľkých kvetov a lístkov, pochádzajúcich z kožuchu datovaného do konca 19. storočia.

Zdroj text a foto: party21art.com – správa bola upravená redakciou mojakultura.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno