Nedeľa v Los Angeles patrila odovzdávaniu prestížnych amerických filmových cien, Oscarom. Už nominácie v mnohom naznačovali, akú líniu tohtoročné ceny naberú a kto v jednotlivých kategóriách vyhrá. Sir Anthony Hopkins radšej ani neprišiel…

Rozmanitosť, viac žien a samozrejme, herci rôznych farieb pleti ako kedykoľvek predtým – to bola ústredná myšlienka 93. ročníka udeľovania filmových cien Americkej filmovej akadémie, ktoré sa titulujú prívlastkom najprestížnejšie. Hoci aj nablýskaný svet Hollywoodu zasiahla pandémia, červený koberec bol plný hviezd a hviezdičiek, ako to už býva dobrým zvykom, jedných vkusných a krásnych, ďalších o kvapku (alebo aj dve-tri) menej. Každopádne, na meter štvorcových sa ich tislo pred samotným galavečerom pred objektívmi fotografov podstatne v redšej koncentrácii ako kedykoľvek predtým. Reese Witherspoon, Margot Robbie, Laura Dern, Zendaya (súčasná múza dnešných filmárov) či nestarnúca 54-ročná Halle Berry. Tá spôsobila najväčší rozruch, pretože sa dostavila so svojím najnovším „boyfriendom“, spevákom Van Huntom (ktorý mal všetko úprimne na háku), mala nový účes, ktorý totálne do krvi rozhádal celú spoločnosť a šaty z toľkých metrov látky, že by tým zrejme zaodeli celú hladujúcu časť Ameriky. Toľko bulvárne okienko. Poďme k samotným cenám…


Organizátorom sa napriek pandémii podarilo pripraviť takmer kompletný galavečer s prítomnými hosťami – hviezdami a tvorcami. Napriek tomu, počas odovzdávania cien, bolo v sále neustále prítomné akési napätie, sterilita, z celej šou sa stali akési prázdne ďakovačky (nie, že by to nebolo aj po minulé roky, predsa len však program mal aj iskru a povestnú americkú stopu po veľkej šou s pozlátenými trblietkami), všetko tohto roku dýchalo akousi prázdnotou. Áno iste, boli aj reči, v ktorých nechýbali povestné „Oh, my God“ a lapanie po dychu – to k tomu už tradične patrí, no predsa… Hollywood bol počas udeľovania Oscarov v jednom veľkom kŕči a napätí. Azda jediný, kto bol skutočne (aspoň podľa nášho úsudku v redakcii) úprimný, bol režisér dánskej snímky Chľast, Thomas Vinterberg, ku ktorému sa ešte dostaneme…


Thomas Vinterberg preberá Oscara za film Chľast

Udeľovanie Oscarov režíroval Steven Soderbergh a tohto roku sa vysielal z historickej vlakovej stanice Union Station v Los Angeles. Ako sme spomenuli, už nominácie mnohé predznačovali a v tom duchu sa niesli aj víťazstvá: kľúčovou myšlienkou bola diverzita a väčšia pozornosť ženám. Víťazstvá sa vyznačovali rôznymi historickými prvenstvami.


Jednoznačným triumfom tohtoročných Oscarov bol film Nomadland (Krajina Nomádov), ktorý získal tri sošky. Úspech tejto snímke bol predpovedaný už šiestimi nomináciami a v marci na oceneniach Zlatý Glóbus. Režisérkou filmu je Číňanka, ktorá žije v Amerike, Chloé Zhao. Je prvou Ázijčankou a len siedmou ženou v 93-ročnej histórii Oscarov, ktorá bola kedy nominovaná v kategórii najlepšia réžia.


Krajina Nomádov

Film vznikol podľa rovnomennej knihy, ktorej autorka mapuje život novodobých kočovníkov presúvajúcich sa za prácou naprieč USA. V hlavnej úlohe sa predstavila Frances McDormand, ktorá získala Oscara v kategórii Najlepšia herečka v hlavnej úlohe. Ide už o jej tretieho Oscara ( Oscara má za kultovú snímku z roku 1997, kriminálku Fargo a o dvadsaťjeden rokov neskôr získala ďalšieho, za komediálne ladenú drámu Tri billbordy kúsok za Ebbingom). Viac zlatých sošiek získala len herečka Katherine Hepburn. Zaujímavosťou je, že na to, aby sa herečka Frances McDormand čo najviac vžila do svojej postavy novodobej kočovníčky v snímke Krajina nomádov, strávila celé štvormesačné nakrúcanie medzi skutočnými nomádmi. Pracovala ako zberačka repy, balila zásielky v Amazone a v dodávke, ktorým sa jej postava presúvala po siedmich štátoch Ameriky, dokonca aj spala.

Film Nomadland sa zapísal do histórie aj preto, že jeho režisérka Chloé Zhao sa stala len druhou ženou v histórii, ktorá získala cenu za najlepšiu réžiu a je zároveň prvou ženou inej ako bielej farby pleti, ktorá bola nominovaná v tejto kategórii. Zhao je zároveň najviac nominovanou ženou v jednom roku v histórii Oscarov.

Režisérka Chloé Zhao so soškami Oscara

Mimochodom, aký by to bol ceremoniál bez Brada Pitta?! Áno, bol aj na tomto galavečere. A ohlásil najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe – Yuh-Jung Youn, ktorá sa s úžasom otáčala, šokovane dívala a poznamenala s príjemnou iróniou v hlase: „Pán Brad Pitt, konečne Vás vidím!“ Publikum reagovalo burácajúcim smiechom, no náš milý Brad namiesto vrúcnej alebo spontánnej (alebo aspoň akejkoľvek) reakcie stál v zákulisí ako skala a reakcia žiadna. Áno, aj to je prejav diverzity, solidarity voči ženám, inej farby pleti alebo zoznámte sa prosím, Hollywood v praxi. Aha pardon, scenár mu to nedovolil. Je to zrejmé. Neskôr herečku Brad Pitt nepochybne odprevadil a bol galantný, pretože ho snímali kamery a objektívy fotografov. Dokonca sa na ňu aj usmial tým typicky zvodným úsmevom. A všetko bolo opäť v poriadku, ako má byť!

Brad Pitt na odovzdávaní Oscarov

Oscara v kategórii najlepší herec v hlavnej úlohe získal Anthony Hopkins za stvárnenie hlavnej postavy v psychologickej dráme The Father režiséra Floriana Zellera (režisér Zeller si neskutočne prial do postavy stvárňujúcej starnúceho muža, ktorého zrádza pamäť, obsadiť práve Hopkinsa). Ide o ďalšieho Oscara legendárneho herca od filmu Mlčanie jahniat z roku 1991. Hopkins však nebol na slávnostnom ceremoniáli prítomný, preto nemohol predniesť svoju ďakovnú reč. 83-ročný Hopkins sa stal najstarším hercom v histórii Oscarov, ktorý dostal toto ocenenie. Sir Anthony Hopkins trávi voľné chvíle na vidieku vo Walese a v médiách to komentovali, že zrejme sa mu toto krásne vidiecke, pokojné bukolické prostredie nechcelo kvôli galavečeru opúšťať a cestovať. Až nasledujúce ráno zverejnil video, v ktorom za cenu poďakoval s tým, že vo veku 83 rokov to naozaj nečakal. Pravdou je, že recenzie hodnotiace snímku vysoko hodnotia jeho bravúrny herecký výkon vo filme The Father, ktorého sa (dúfajme) čoskoro dočkáme aj na Slovensku.

A dostávame sa k tomu, na čo sme s napätím všetci najviac čakali. Oscara v kategórii najlepší cudzojazyčný film získala dánska snímka Chľast režiséra Thomasa Vinterberga. A v tomto prípade sa odovzdávanie cien nezaobišlo bez sĺz, nie však patetických, ale úprimných, hlbokých. Režisér Thomas Vinterberg si počas ďakovnej reči spomenul na svoju dcéru Idu, ktorá tragicky zahynula pri dopravnej nehode pred niekoľkými rokmi a práve jej aj film Chľast venoval. „Nakoniec sme pre ňu tento film vytvorili ako pamiatku,“ povedal počas svojej ďakovnej reči dánsky režisér, ktorý patrí medzi zakladateľov filmárskeho hnutia Dogma.

Jeho dcéra Ida si dokonca čítala scenár k filmu a mala byť súčasťou tohto projektu, vyznal sa dojatý a užialený Vinterberg: „Takže Ida, ten zázrak sa nakoniec aj stal. A Ty si súčasťou toho zázraku, toto je pre Teba,“ povedal so zlatou soškou v ruke. Tento osobitý tvorca však nebol len tragický, nezabudol ani na pozitívne posolstvo, spomenul si aj na svoju manželku, ktorú nazval anjelom, vyzdvihol spoluprácu so scenáristom, s ktorým písal film Chľast, Tobiasom Lindholmom. „Toto je nad všetkým, čo som si kedy dokázal predstaviť, no zároveň je to niečo, čo som si vždy predstavoval,“ dodal Vinterberg.

Zoznam víťazov:

Najlepší herec: Anthony Hopkins/The Father
Najlepšia herečka: Frances McDormand/Nomadland
Najlepší film: Nomadland – Krajina nomádov
Najlepšia filmová pieseň: “Fight For You” z filmu Judas and the Black Messiah/H.E.R.
Najlepšia pôvodná filmová hudba: Soul/ Trent Reznor, Atticus Ross a Jon Batiste
Najlepší strih: Sound of Metal/Mikkel E. G. Nielsen
Najlepšia kamera: Mank/Erik Messerschmidt
Najlepšia výprava: Mank
Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe: Yuh-Jung Youn/Minari
Najlepšie vizuálne efekty: Tenet
Najlepší celovečerný dokument: My Octopus Teacher
Najlepší krátky dokument: Colette
Najlepší animovaný celovečerný film: Soul
Najlepší animovaný krátky film: If Anything Happens I Love You
Najlepší krátky hraný film: Two Distant Strangers
Najlepší zvuk: Sound of Metal
Najlepšia réžia: Nomadland – Krajina nomádov/Chloé Zhao
Najlepší cudzojazyčný film: Chľast/Another Round/Dánsko
Najlepšie kostýmy: Ma Rainey’s Black Bottom
Najlepší make-up a účesy: Ma Rainey’s Black Bottom
Najlepší herec vo vedľajšej úlohe: Daniel Kaluuya/Judas and the Black Messiah

Zdroj: Spracovala: redakcia mojakultura.sk
Zdroj foto a video: Film Europe, Nomadland, @TheAcademy IG, @bradpittofflcial, The Telegraph

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno