Výstava v Galérii mesta Bratislavy predstavuje rôzne spôsoby zobrazovania mesta Prešporka – dnešnej Bratislavy v dielach umelcov stredoeurópskeho okruhu. Jednotlivé diela sprevádzajú diváka od grafických vedút, kresieb, akvarelov a olejomalieb až po fotografiu.

V stredu 19.4.2023 sa v Galérii mesta Bratislavy uskutočnila vernisáž výstavy Pozri, Prešporok! Od grafickej veduty k fotografickým pohľadom.
Výstavu slávnostne otvorili riaditeľka Galérie mesta Bratislavy Katarína Trnovská spolu s kurátorkami výstavy Luciou Almášiovou a Patríciou Ballx, a prvou námestníčkou primátora Tatianou Kratochvílovou.


Pozri Prešporok!

Výstava v Galérii mesta Bratislavy predstavuje rôzne spôsoby zobrazovania mesta Prešporka – dnešnej Bratislavy v dielach umelcov stredoeurópskeho okruhu. Jednotlivé diela sprevádzajú diváka od grafických vedút, kresieb, akvarelov a olejomalieb až po fotografiu.


Od najstarších zachovaných pohľadov na korunováciu kráľa Maximiliána v roku 1563 vás výstava prevedie vedutami 17., 18. a 19. storočia, kedy vznikli už aj prvé fotografie, až do roku 1918. Grafické listy máte možnosť porovnať s kresbou, akvarelom či olejomaľbami, a najmä fotografiami. Uvidíte na nich nielen panorámy mesta, ale aj čiastkové pohľady na námestia, ulice a významné stavby, ktoré zachytávajú charakter mesta a atmosféru v rôznych obdobiach. Pomyselná prechádzka Prešporkom vás prevedie nielen mestom, ale aj súvisiacimi historickými udalosťami. „Zobrazenia nám približujú korunovácie, zasadnutia snemov, tragédie a iné udalosti v meste, spoznávame cez ne dobovú spoločnosť, výletné miesta či dopravné výdobytky, ako ich zachytili rôzni umelci. Viaceré pohľady ukazujú mnohé už neexistujúce miesta a stavby,” dodáva Patrícia Ballx.


Bohatý vizuálny zážitok sľubuje množstvo zreštaurovaných grafických diel zo zbierky starej kresby a grafiky Galérie mesta Bratislavy, ako aj málo známe fotografie z kolekcie Múzea mesta Bratislavy, SNM – Historického múzea, Slovenského národného archívu a Archívu výtvarného umenia SNG.


„Na výstave nájdete viaceré fotografie starého Prešporka, ktoré ešte nikdy neboli vystavené. Sme vďační, že sme získali možnosť v origináli vystaviť najstaršiu známu fotografiu Prešporka, pohľad na Kapucínsku ulicu,” uvádza Lucia Almášiová.

Diela prezentované na výstave sú zo zbierky starej maľby, grafiky a kresby Galérie mesta Bratislavy. Fotografický materiál dopĺňajú exponáty zo zbierok Múzea mesta Bratislavy, SNM – Historického múzea v Bratislave, Slovenského národného archívu v Bratislave a Archívu výtvarného umenia SNG v Bratislave.

Kurátorky: Lucia Almášiová, Patrícia Ballx
Reštaurovanie diel, odborná spolupráca: Boris Kvasnica
Architektúra výstavy: Silvia Sukopova
Grafický dizajn: Eva Šimovičová
Paspartovanie a rámovanie diel: Kristína Mišechová
Jazyková úprava: Miroslava Kuracinová Valová
Preklad: Beata Bradford
Produkcia a inštalácia výstavy: Anna Sopková, Jaroslav Beníček, Jozef Chovančák, Róbert Klváček, Pavol Látal
Propagácia: Alexandra Grúňová, Zuzana Novotná, Aurélia Garová, Jana Janotková Vzdelávacie programy a sprievodné podujatia: Petra Baslíková, Dagmar Beníčková, Vladislav Malast, Petra Maláková

Výstava vzniká v spolupráci s Múzeom mesta Bratislavy. Výstavu a reštaurovanie diel z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Trvanie výstavy: 20. 4. 2023 – 3. 9. 2023
Galéria mesta Bratislavy
Mirbachov palác
Františkánske nám. 11
Otvorené denne okrem pondelka od 11.00 do 18.00 h, v stredu od 13.00 do 20.00 h.

Program: Prvé programy vo výstave môžete zažiť už počas tohto víkendu ako súčasť programu Bratislavských mestských dní.

Zdroj: TS Galéria mesta Bratislavy 
Autor foto: Mária Badinská

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno