Balet Slovenského národného divadla už spustil predaj lístkov na predstavenia baletu jubilejnej stej sezóny. Tím tvorcov pripravil pre milovníkov tanečného umenia pestrú a vyváženú ponuku titulov, kde nebude chýbať široká paleta emócií, tém a príbehov.


Okrem klasického repertoáru, ktorý sa teší diváckej obľube – Giselle, Labutie jazero, Esmeralda, Tulák Chaplin a m nohé ďalšie tituly, nebudú chýbať ani premiéry.


Klasický baletný klenot Don Quijote uvedie Balet SND v premiére 23. novembra 2019 v novej budove SND.


V sezóne 2019/2020 si pripomíname 150 rokov od prvého uvedenia baletu Don Quijote. Dielo na motívy románu španielskeho spisovateľa Miguela de Cervantese a hudbu Ludwiga Minkuse predstavil v roku 1869 po prvý raz Marius Petipa v moskovskom Cárskom Veľkom divadle a odvtedy zdobí tento baletný šperk repertoár svetových divadiel. Geniálny inscenátor klasických baletných diel popretkával milostný príbeh zakázanej lásky Kitri a Basila s fantazijným svetom Dona Quijota, ktorý sa vydal hľadať dámu svojho srdca. Balet ako synonymum večného boja s veternými mlynmi uvádzame v naštudovaní znalcov klasických diel Vasilija Medvedeva a Stanislava Feča. Veľkolepá výprava s atmosférou slnečného Španielska, temperamentná hudba, plná južanských motívov a dynamická choreografia, prezentujúca virtuozitu sólistov i zboru, sľubujú nevšedný zážitok.


Ilustračná foto: Balet Don Quijote je v pražskom národnom divadle úspešným titulom.

Inscenačný tím
Hudba Ludwig Aloisius Minkus
Libreto Marius Petipa
Choreografia Vasilij Medvedev, Stanislav Fečo
Hudobné naštudovanie Dušan Štefánek
Dirigent Dušan Štefánek
Scéna Andrei Voitenko
Kostýmy Jelena Zajceva
Obsadenie
Účinkujú sólisti a zbor Baletu SND žiaci tanečného konzervatória Evy Jaczovej Baletná prípravka SND orchester Opery SND

Ďalším titulom, ktorý Balet SND uvedie pri príležitosti storočnice baletu SND, bude Popoluška. Premiéra sa uskutoční 24. 4. 2020 o 19:00 v novej budove SND, Sále opery a baletu.

Jubilejná stá sezóna je príležitosťou uviesť v rámci hlavnej dramaturgickej línie majstrovské baletné dielo vrcholného odkazu 20. storočia, akým je balet Sergeja Prokofieva Popoluška. Čarovný rozprávkový príbeh Popolušky od francúzskeho spisovateľa Charlesa Perraulta inšpiroval hudobného velikána Sergeja Prokofieva k napísaniu zvukovo a melodicky bohatého diela, plného emócií, krehkosti aj melanchólie, ale najmä nádherných tanečných obrazov – príťažlivých pre tanečných umelcov na celom svete. Významný európsky tvorca Michael Corder, ktorý spolupracoval so svetovými súbormi, akými sú napríklad Royal Ballet, Sadler’s Wells Royal Ballet v Londýne prináša moderné choreografické videnie a originálny režijný koncept, ktorý umocní výprava významného anglického scénografa a kostýmového výtvarníka Marka Baileyho. Vrcholné baletné dielo predstavuje pre interpretov Baletu SND opäť novú výzvu.

Ilustračná foto: Popelka – v Národním divadle Moravskoslezském.

Inscenačný tím
Hudba Sergej Sergejevič Prokofiev
Choreografia a réžia Michael Corder
Hudba, hudobné naštudovanie Dušan Štefánek
Dirigent Dušan Štefánek
Scéna a kostýmy Mark Bailey

Obsadenie
Účinkujú sólisti a zbor Baletu SND žiaci tanečného konzervatória Evy Jaczovej Baletná prípravka SND orchester Opery SND

V máji 2020 čaká priaznivcov baletu a impresionizmu ďalšie zaujímavé predstavenie: Choreografický ateliér – RAVEL.

Spoločným menovateľom večera mladých choreografov Reony Rato a Adriana Ducina je jeden z hlavných predstaviteľov hudobného impresionizmu Maurice Ravel, autor baletu Dafnis a Chloé a Bolero. Ich inscenovanie je už vyše sto rokov výzvou pre mnohých významných svetových choreografov, na čele s Michailom Fokinom, či Maurice Béjartom, ktorí vytvorili z Ravelových diel baletné klenoty 20. storočia. Dvaja tvorcovia z najmladšej choreografickej generácie, absolventi choreografie na VŠMU chcú predstaviť tieto diela v novom inscenačnom tvare v kontexte divadelného výrazu 21. storočia.

Dafnis a Chloé
Hudba: Maurice Ravel
Libreto: Reona Sato
Choreografia a réžia: Reona Sato
Hudobné naštudovanie, dirigent: Marián Lejava

Bolero
Hudba: Maurice Ravel
Libreto: Adrian Ducin
Choreografia a réžia: Adrian Ducin
Hudobné naštudovanie, dirigent: Dušan Štefánek

Obsadenie
Účinkujú sólisti a zbor Baletu SND orchester Opery SND

Zdroj: Balet SND – spracované a doplnené redakciou mojakultura.sk
Zdroj foto: ilustračné foto: Národní divadlo Praha, Národní divadlo Moravskoslezské: Martin Popelář, archív SND

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno