Dňa 29. apríla 2020 sa v celom svete oslavuje tanečné umenie. Divadlo scénického umenia Balletistan a Kult.tv organizujú celodenný streaming maratón venovaný baletu. Nebude pri tom chýbať ani portál Moja kultúra.


Ešte pred samotným štartom akcie, ktorý sa začne o 11:00 nášho času, si milovníci baletu budú môcť pozrieť dve časti relácie KÝM SME DOMA. Pôjde o špeciálne, tematické vydania, venované, ako inak, tanečnému umeniu. Šéfredaktor nášho portálu v nich vyspovedá slovenských sólistov našich dvoch najväčších divadelných scén: o 10: 00 sa bude rozprávať so sólistkou Baletu SND Silviou Najdenou, ktorá v Slovenskom národnom divadle pôsobí od roku 2006 a na našej prvej scéne už stvárnila množstvo postáv.


Hneď po úvodnom interview sa bude zhovárať s ďalším tanečníkom, tentoraz z košického baletu: hosťom relácie KÝM SME DOMA bude o 10:30 Marek Šarišský. Rodák z Prešova získal prvý kontakt s tancom vo folklórnom súbore Šarišská Lipa v Lipanoch. Dnes okrem aktívnej tanečnej kariéry pôsobí aj ako zástupca riaditeľa Súkromnej základnej umeleckej školy Boby Brelly a tiež ako pedagóg ľudového tanca na Konzervatóriu v Košiciach. Zároveň je externým študentom Hudobnej a tanečnej fakulty VŠMU v Bratislave v odbore ľudový tanec.


Následne už začne bohatý program World Dance Day 2020 Streaming Marathon, ktorý usporiadali Balletistan a Kult.tv. Portál Moja kultúra bude všetky online workshopy a diskusie s rôznymi osobnosťami tanečného umenia zdieľať na našej FB stránke. Dávame do pozornosti, že môžete sa zapojiť aj vy, pretože do projektu sa zapojili aj naši umelci.


O 17:00 nášho času si nezabudnite pozrieť rozhovor so sólistkou Baletu SND Tatum Shoptaugh. Táto americká tanečníčka pôsobí v Balete Slovenského národného divadla od roku 2013 a od roku 2015 na poste sólistky. Absolvovala Baletnú akadémiu A. Vaganovovej v Petrohrade (2013) pod vedením Tatiany A. Udalenkovej. V Balete SND stvárnila množstvo sólových a titulných postáv v predstaveniach klasického a neoklasického repertoáru.

Gennaro Sorbino je v súčasnosti sólistom Baletného súboru Štátneho divadla Košice. Rodák z Talianska stvárnil mnoho postáv – v tituloch Giselle a Luskáčik (Andrey Lyapin a Sverchkova Anastasia), Don Quijote (réžia Mariagrazia Garofoli) a získal niekoľko medzinárodných ocenení. Od roku 2018 pôsobí ako sólista v Štátnom divadle Košice, kde účinkuje v rôznych titulných postavách.  Rozhovor s ním si môžete pozrieť o 17:30.

Z ďalšieho programu odporúčame najmä ukrajinských sólistov, ktorí sa uplatnili aj na medzinárodnej scéne. Medzi najväčšie baletné hviezdy patrí nepochybne Kateryna Shalkina – sólistka Bejart Ballet Lausanne (na titulnej foto). V programe bude Ballet master Class s touto výnimočnou primabalerínou o 14:00.

ANNA MUROMTSEVA foto dan hecho

Už o 11:00 sa začne Ballet master Class s Annou Muromtseva – prvou sólistkou Národnej Opery Ukrajiny.

O 18:00 príde na rad Viktor Ishchuk, prvý sólista Národnej Opery Ukrajiny, Ukrajinského Klasického Baletu a zároveň zakladateľ baletnej školy La Prima ballet schol.

Samozrejme, toto je len zopár vychytávok. Program je nonstop maratón počas celého dňa až do večerných hodín bez prestávky a veríme, že milovníkom tanečného umenia poskytne bohatú inšpiráciu vďaka online rozhovorom, diskusiám či workshpom a oslavy Medzinárodného dňa tanca nenaruší ani pandémia. Kompletný program celodenného maratónu World Dance Day 2020 nájdete aj na našej FB stránke. Upozorňujeme však na časový posun, pri zdieľaných videách nájdete aktuálny čas vysielania jednotlivých online streamov.

Zdroj: Balletistan, mojakultura.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno