Svetový deň divadla si pripomína nielen divadelná komunita, ale i celý svet, už od roku 1962. Zmyslom a cieľom tohto dňa, ktorého iniciátorom bol pred 59 rokmi Medzinárodný divadelný inštitút, je vyjadrenie solidarity divadelníkom z celého sveta a podpora ich úsilia o presadzovanie základných morálnych a spoločenských hodnôt umeleckými prostriedkami, ako aj zamyslenie sa nad poslaním a úlohou divadla. V dnešnej dobe covidovej naberá toto poslanie ešte oveľa hlbší a dôležitejší význam.

Neodmysliteľnou súčasťou Svetového dňa divadla je okrem iného aj každoročné posolstvo jednej z uznávaných osobností umeleckého sveta. O to tohtoročné sa postarala britská divadelná, filmová a televízna herečka Helen Mirren. „Krásna kultúra divadla bude žiť tak dlho, ako dlho tu zostaneme my,“ znelo jej posolstvo. „Bolo to veľmi ťažké obdobie pre živé performatívne umenia, mnohí umelci, technici, umeleckí remeselníci a ženy bojovali o prežitie v profesii, ktorá je sama o sebe plná neistoty. Možno však práve tá vždy prítomná neistota im umožnila prežiť pandémiu s duchaplnosťou a odvahou,“  doplnila Mirren svoju myšlienku. Medzi nositeľmi posolstiev v minulosti nechýbal napríklad ani bývalý český prezident Václav Havel.


Jedno známe arabské príslovie hovorí: „Kultúra človeka je lepšia než jeho zlato“. Dôležitosť kultúry v našich životoch a najmä v takých ťažkých chvíľach ako momentálne prežívame je jedným zo základných pilierov spoločnosti. Mnoho známych diel vzniklo práve po skončení náročných období a hudba, divadlo, tanec či iné scénické umenia sú pre mnohých akýmsi vytúženým prístavom pokoja, únikom z rozbúreného mora. Vyhliadky na lepšie zajtrajšky pre spisovateľov, dizajnérov, tanečníkov, spevákov, hercov, hudobníkov či režisérov má i Mirren: „A vo veľmi blízkej budúcnosti budú znova prekvitať s novou energiou a novým porozumením sveta, ktoré všetci zdieľame. Už sa neviem dočkať!“


I keď momentálne žijeme naše životy prevažne vo virtuálnom svete, hneď ako to situácia dovolí, spomeňte si na dôležitosť umenia a podporte nielen divadlo, ale akýkoľvek druh kultúry vo svojom okolí pretože národ bez kultúry je národom bez budúcnosti. Kým sa však reštrikcie uvoľnia, myslite a podporte divadlá aspoň virtuálne prostredníctvom portálu navstevnik.online. Veď kedy na to bude lepšia príležitosť ako počas Svetového dňa divadla?


V najbližšej dobe môžete podporiť napríklad:


Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre

Bábkové divadlo na Rázcestí

Slovenské národné divadlo

Štátna opera

Štátne divadlo Košice

Divadlo Štúdio tanca 

Divadlo Aréna 

  • Dubček – záznam predstavenia dostupný na Youtube

Spracovala: redakcia mojakultura.sk
Zdroj foto: Wikipedia, archív Národního divadla

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno