Oskar Rózsa: Brezovského hudba a životný príbeh je výnimočný

Pri príležitosti nedožitých 45. narodenín Mareka Brezovského (nar. 15. apríla 1974) sa tvorcovia rozhodli zverejniť na sociálnych sieťach dokumentárny film Hrana Rockument. Oskar Rózsa tento krok vníma pozitívne.

Z pohľadu umelca bol Marek Brezovský fenoménom: okrem toho, že bol skvelým klaviristom, skladateľom, bol aj textárom a tiež spevákom. Ako hudobník a tvorca nepôsobil len v oblasti progresívnej rockovej hudby, ale aj v oblasti klasickej hudby – už počas štúdií založil Súbor súčasnej hudby. Vo všetkom, na čom participoval, bol výnimočný, mal široký rozhľadu, bol kreatívnym a všestranným typom umelca.
Marek Brezovský zomrel veľmi mladý 22. júna 1994 a pre slovenský hudobný svet to bol neuveriteľný šok. Mal množstvo nápadov, ktoré však, žiaľ, nestihol dokončiť, napríklad nedokončený film Muzikál, pre ktorý napísal piesne. Bol tvorivý umelec a darilo sa mu v rôznych žánroch.
Najviac participoval s Oskarom Rózsom, ktorý bol zároveň aj jeho blízkym priateľom a produkoval aj album Hrana, ktorý obsahuje výber z Brezovského hudby. Rózsa dokonca jednu z jeho skladieb zaradil aj do svojho absolventského koncertu so Slovenskou filharmóniou…


 

Tvorcovia sa rozhodli zverejniť presne v deň jeho nedožitých 45. narodenín dokumentárny film Hrana Rockument a zverejnili k tomu nasledovný komentár:
Drahí priatelia, pri príležitosti dnešných Marekových 45. narodenín sme sa rozhodli zverejniť pre vás dokumentárny film Hrana Rockument. Tento dokumentárny film zachytáva neopakovateľnú atmosféru rockového turné, ktorá je plná silných emócií, plná vyslovených i nevyslovených spomienok. Ponúka reakcie fanúšikov a poslucháčov z celého Slovenska a zároveň intímne chvíle Markových priateľov, na ceste za zavŕšením jeho diela. Koncertné turné prebiehalo ešte pred uvedením filmu HRANA / 4 FILMY O MAREKOVI BREZOVSKOM, reakcie divákov a fanúšikov sú teda o to cennejšie, že sú filmom ešte neovplyvnené. Rockument je treťou časťou našej trilógie venovanej Marekovi.

Naša redakcia v tejto súvislosti Oskara Rózsu oslovila a položila mu niekoľko otázok.
Pri príležitosti 45. nedožitých narodenín Mareka Brezovského ste sa rozhodli zverejniť dokumentárny film Hrana Rockument. Čo bolo hlavným impulzom pre zverejnenie tohto filmu prostredníctvom sociálnych sietí?
Zverejnenie filmu na sociálnych sieťach bolo rozhodnutím tvorcov a producentov filmu, ja tento krok vnímam pozitívne. Brezovského hudba a životný príbeh je natoľko výnimočný, že záujem prirodzene stúpa a pre celú generáciu ľudí, čerpajúcich zdrojové informácie skrze internet je určite inšpiráciou, poučením a umeleckým obohatením.

Hudobný projekt Hrana, a aj film Hrana / 4 filmy o Marekovi Brezovskom, zarezonovali nielen medzi hudobníkmi, ale aj širšou verejnosťou. Bez žánrových, či vekových limitov. Myslíte si že nadčasovosť hudby, respektíve príbeh výnimočného človeka, hudobníka, je aj po toľkých rokoch stále aktuálny odkaz Mareka Brezovského?
Áno. Je dôkazom, že hudba ešte stále dokáže prežiť v záplave nových a častokrát bezobsažných informácií a projektov, ktoré celebrujú svoju priemernosť. Ja verím, že slovenská kultúrna základňa časom prejde ozdravením a oprie sa o svoju pravdivú históriu a už nebude potrebné opakovať túto otázku.

Už dávnejšie ste vraj uvažovali nad Hranou 2. Budeme sa môcť tešiť na spracovanie ďalších textov a nápadov ktoré zostali zatiaľ nezverejnené?
Je zopár nápadov, ktoré pripravujem na postupnú realizáciu. Zatiaľ sú vonku dve skladby „Trocha Radosti“ a „Rieka“. Na prelome júla a augusta organizujeme minifestival hudby MB pod názvom Vietor, kde odznie Brezovského komorná/orchestrálna tvorba aj piesne z Hrany. Viac informácií bude dostupných už čoskoro.

Zdroj foto: Peter Jurík


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno