Americká Akadémia filmových umení a vied zverejnila nominácie na svoje výročné ceny – Oscary. Z európskych filmov má dvojnásobnú dôvod na radosť Thomas Vinterberg, ktorý má šancu uspieť hneď v dvoch kategóriách: za najlepšiu réžiu snímky Chľast a Najlepší cudzojazyčný film. Hoci v najlepšej pätnástke bola pôvodne aj favorizovaná Agnieszka Holland, zrejme Američanom partia dánskych učiteľov prepitá do správnej životnej nálady, učarovala viac ako komorná dráma Šarlatán. A ešte v niečom tohtoročné nominácie na Oscarov prekvapili…


Pandémia ovplyvnila chod celého sveta a nevyhli sa im ani Oscary. V poradí 93. ročník udeľovania cien Akadémie filmových umení sa uskutoční v kalifornskom Los Angeles 26. apríla, teda približne o dva mesiace neskôr ako býva zvyčajný termín tejto ceremónie. Dôvodom oneskorenia, ako inak, je pandémia koronavírusu.


Dnešné (pondelok, 15.3.2021) zverejnenie nominácií prekvapilo, ako to už býva, človek je udivený pozitívne aj menej pozitívne. Poďme teda najprv na pozitívne prekvapenie. Najviac nominácií, desať, získal biografický film Mank v réžii Davida Finchera. Fincher je pozoruhodný tvorca: je samouk, ktorý nikdy nenavštevoval žiadnu profesionálnu filmovú školu, zato už ako malé, 8-ročné dieťa začal behať s kamerou. Za všetko svedčí jeho známy výrok:The fact is, you don’t know what directing is until the sun is setting and you’ve got to get five shots and you’re only going to get two.Voľne by sme to mohli preložiť ako: „V podstate neviete, čo je réžia, kým sa nezačne stmievať a musíte nakrútiť päť scén, ale stíhate len dve.“


Mnohé jeho diela sú dnes kultové a hoci v Amerike sa niektoré nestretli u divákov s priazňou (publikum sa sťažovalo na násilie a temnotu jeho filmov), o to väčšiu popularitu si Fincher získal u kritiky a európskeho publika. Ak ste ešte nevideli jeho najnovší počin Mank, prečítajte si recenziu nášho kolegu, filmového publicistu Martina Adama Pavlíka.


Už počas minulých rokov sa silnými hlasmi ozývali početné feministické hnutia (a iné – vegánske, ekologické, intergalaktické…) a kričali za svoju pravdu rovnoprávnosť. Akadémia ich po 93. rokoch vyslyšala! V kategórii najlepšia réžia boli po prvý raz v dejinách Oscarov nominované dve ženy – Emerald Lilly Fennell (anglická herečka, autorka, scenáristka, producentka a režisérka) a Chloé Zhao – nezávislá americká filmárka pôvodom z Číny. Doteraz v tejto kategórii za 93 rokov nominovali len päť žien. Hrozná štatistika, logicky, muselo prísť k náprave. Chápeme dôvody, že ak by dvojicu dám rozšírila Agnieszka Holland so svojím Šarlatánom, bolo by to asi príliš okaté. Vytlačil ju zakladateľ Dogmy, Thomas Vinterberg, takže aj tak je to na Európu pomerne slušná bilancia v amerických cenách.

Vinterbergovej divácky atraktívnej komédii Chľast, so silným sociálnym odkazom, sa teda darí. Okrem tejto kategórii získala nomináciu aj v kategórii Najlepší cudzojazyčný film. V Dánsku sa teda určite bude bujaro oslavovať v línii príbehu snímky Chľast. Verme, že dopady nebudú také ničivé.

Prehľad nominácií v hlavných kategóriách:

Najlepší film: The Father (Otec), Judas and the Black Messiah (Judáš a čierny Mesiáš), Mank, Minari, Krajina nomádov, Nádejná mladá žena, Sound of Metal, The Trial of the Chicago 7 (Chicagský tribunál)

Najlepšia réžia: Thomas Vinterberg (Chľast), David Fincher (Mank), Lee Isaac Chung (Minari), Chloé Zhao (Krajina nomádov), Emerald Fennellová (Nádejná mladá žena)

Najlepší herec v hlavnej úlohe: Riz Ahmed (Sound of Metal), Chadwick Boseman (Ma Rainey’s Black Bottom), Anthony Hopkins (The Father), Gary Oldman (Mank), Steven Yeun (Minari)

Najlepšia herečka v hlavnej úlohe: Viola Davis (Ma Rainey’s Black Bottom), Andra Day (The United States v. Billie Holiday), Vanessa Kirby (Pieces of a Woman), Frances McDormand (Krajina nomádov), Carey Mulligan (Nádejná mladá žena)

Najlepší cudzojazyčný film: Chľast (Dánsko), Better Days (v origináli Šao-nien te ni; Hongkong), Colectiv (Rumunsko), The Man Who Sold His Skin (Tunisko), Quo Vadis, Aida? (Bosna a Hercegovina)

 

Spracovala: redakcia mojakultura.sk

Zdroj foto: Film Europe, Netflix/Cinemanse

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno