Zbor Opery SND má novú hlavnú zbormajsterku. Po konkurze sa ňou stala česká zbormajsterka, dirigentka a klaviristka Zuzana Kadlčíková. Na poste tak vystrieda dlhoročného, skúseného zbormajstra, pedagóga a hudobného skladateľa Pavla Procházku.

Zuzana Kadlčíková, rodená Pirnerová, pochádza z Hradca Králové, kde sa od detstva venovala hudbe. Absolvovala Pedagogickú fakultu Ostravskej univerzity (odbor hudobná výchova a zbormajstrovstvo pre SŠ) a Janáčkovu akadémiu múzických umení v Brne (odbor zborové aj orchestrálne dirigovanie).


Počas štúdií na Pedagogickej fakulte sa zaoberala židovskou hudbou a spievala v speváckom súbore Adash, zároveň externe korepetovala v opere Divadla Antonína Dvořáka.


V októbri 2013 debutovala ako dirigentka v Národnom divadle Brno s operou Sen noci svätojánskej (Benjamin Britten), na príprave ktorej sa podieľala ako asistentka dirigenta. Od roku 2016 pôsobila ako korepetítorka v Mestskom divadle Brno. Pravidelne je prizývaná ako členka poroty rôznych zborových súťaží.


Od roku 2018 je taktiež asistentkou zbormajstra Českého filharmonického zboru Brno, ktorý každoročne pripravuje na operný festival v Heidenheime.


V roku 2020 naštudovala v Národnom divadle Brno operu Ferdo Mravec. Súkromne vyučuje spev a spevácku improvizáciu.

„Novej pani zbormajsterke želáme veľa tvorivej energie a úspechov pri práci so zborom Opery SND,“ znie odkaz zo strany jej nového zamestnávateľa.

Česká zbormajsterka, dirigentka a klaviristka Zuzana Kadlčíková strieda na poste hlavnej zbormajsterky zboru Opery SND dlhoročného, skúseného zbormajstra, skladateľa a pedagóga. Pavel Procházka počas svojej profesionálnej praxe naštudoval a realizoval viac ako 150 operných titulov a vyše 80 vokálno-inštrumentálnych diel. Má na konte desiatky spoluprác s významnými, svetovými dirigentskými osobnosťami a režisérmi.

Zbor našej prvej scény pôsobí v SND od samotného vzniku divadla – od marca roku 1920. Podľa dostupných historických prameňov mala opera SND už v prvej sezóne 20 sólistov opery, 30 členov operného zboru a 49 členov orchestra. Na poste zbormajstrov sa v uplynulých obdobiach vystriedali významné osobnosti ako Ondrej Lenárd, Ladislav Holásek, Naďa Raková, Koloman Kovács, no medzi tých, ktorí teleso výrazne formovali, patril nepochybne práve Pavel Procházka.

 

Zdroj: SND – upravila a doplnila redakcia mojakultura.sk

Zdroj foto: Juraj Žilinčár (titulná foto), Zuzana Fischer – SND

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno