V piatok 10. decembra 2021 zaznie koncert zo Slovenskej filharmónie v priamom prenose na stream.filharmonia.sk. Slovenská filharmónia a Slovenský filharmonický zbor pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina uvedú diela Jána Levoslava Bellu, Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena. Sólistom večera bude popredný ruský klavirista Andrey Gugnin, víťaz Medzinárodnej klavírnej súťaže v Sydney v roku 2016. Koncert môžete sledovať z pohodlia domova od 19.00 h.

Na úvod koncertu zaznie v naštudovaní šéfdirigenta Koncertná predohra Es dur Jána Levoslava Bellu, predstaviteľa slovenskej národnej hudby 19. storočia, ktorej vznik a konkrétne prvé uvedenia nie sú v dostupných prameňoch celkom presné. Na piatkovom koncerte  bude uvedená  autentická verzia predohry z edície kompletne vydaného Bellovho diela Hudobným centrom. Predohra bude zároveň súčasťou pripravovaného propagačného CD Slovenskej filharmónie mapujúceho Bellovu symfonickú a symfonicko-vokálnu tvorbu. Sólistom piatkového večera bude renomovaný ruský klavirista Andrey Gugnin, ktorý  sa po boku orchestra Slovenská filharmónia  predstaví po prvýkrát.


Laureát viacerých interpretačných súťaží sa v roku 2016  stal víťazom prestížnej Medzinárodnej klavírnej súťaže v Sydney. Jeho nahrávka Šostakovičovho klavírneho koncertu č. 2 s Moskovským komorným orchestrom je použitá v oscarovom filme Stevena Spielberga Bridge of Spies (Most špiónov). V Slovenskej filharmónii uvedie Koncert pre klavír a orchester č. 23 A dur, KV 488 Wolfganga Amadea Mozarta. Klavírny koncert vystrieda Mozartova Symfónia č. 31 D dur Parížska, KV 297, ktorá sa viaže na skladateľov pobyt v Paríži v roku 1777. Skomponoval ju pre potreby jedného z prvých poloverejných koncertných cyklov Le Concert Spirituel. Koncert uzavrie Fantázia pre klavír, zbor a orchester c mol, op. 80 Ludwiga van Beethovena, ktorá je skicou k legendárnemu Finále 9. symfónie. Zaznie v interpretácii Slovenskej filharmónie, Slovenského filharmonického zboru (zbormajster Jozef Chabroň), Andreya Gugnina v naštudovaní šéfdirigenta SF.


Zdroj: TS SF – Martina Tolstova


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno