Odkaz tvorby Mira Žbirku je stále veľmi intenzívny.

V roku 2022 –  jeho nedožitej sedemdesiatky dostáva ocenenia na rôznych hudobných a spoločenských udalostiach. Na udeľovaní cien Rádia FM Radio_Head Awards dostal Cenu za celoživotný prínos do hudby. Od premiéra SR Eduarda Hegera získal in memoriam Cenu Alexandra Dubčeka spolu s Martou Kubišovou, novinárom Jánom Kuciakom a jeho snúbenicou, či ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenskym. Jeho hudbu si pripomenú aj na odovzdávaní českých cien Anděl, Žebřík a mnohých ďalších.


Na albumy Nemoderný chalan, Chlapec z ulice a Zlomky poznania sa bude spomínať aj na otváracom koncerte festivalu Pohoda v Trenčíne.


Vrcholom osláv nedožitej sedemdesiatky československej hudobnej legendy budú koncerty Tribute to Miro Žbirka 70 v Bratislave (17.10.2022 – NTC Aréna), v Prahe (21.10.2022 – O2 Universum) a v Londýne (24.9.2022 – 229 Venue). Nezištnú účasť na spomienkových koncertoch už potvrdili: David Koller, Katarína Knechtová, Michal Hrůza, Jana Kirschner, Adam Ďurica, Lenny, Slza, Jiří Macháček, Martha a ďalší slovenskí a českí interpreti. Ich mená budú zverejňované postupne, vždy s odkazom #MEKYNAVEKY, ktorý sa stal jednotiacim prvkom spomienok na výnimočného autora a speváka.


„Meky by mal určite radosť zo všetkých ocenení a záujmu o jeho pesničky. Špeciálne by sa tešil z toho, že ho ocenili v rádiu, ktoré vysiela prevažne pre mladých poslucháčov. Vždy rád spolupracoval s mladými. Mňa teší, že na tribute koncerty povrdilo účasť množstvo umelcov, ktorí s ním spolupracovali a budeme tak môcť osláviť Mekyho hudbu a narodeniny vo veľkej muzikantskej spoločnosti. Meky často s humorom jemu vlastným hovoril, že by rád videl koncert, na ktorom by dobre zneli jeho piesne a on by nemusel byť na pódiu…Verím, že mu to teraz splníme,” povedala Katka Žbirková.


Viac ako päťdesiatročnú autorskú cestu Mira Žbirku uzavrie album Posledné veci, ktorý je aktuálne v poslednej fáze dokončovania. Bude na ňom dvanásť autorských piesní Mira Žbirku. Štyri z nich s textami básnikov Joža Urbana, Daniela Heviera a Václava Hrabě. Na obale albumu je fotka jeho priateľa a úspešného slovenského fotografa Petra Župníka, ktorú graficky spracoval Jiří Troskov. Vydanie albumu Posledné veci, z ktorého už v slovenskom a českom éteri boduje prvý singel Nejsi sám, je naplánované na máj 2022.

Na jeseň 2022 chystá vydavateľstvo OPUS vydanie prvých siedmych albumov Mira Žbirku v špeciálnom vinyl boxe. Albumy Doktor Sen, Sezónne lásky, Roky a dni, Nemoderný chalan, Chlapec z ulice, Zlomky poznania a K.O. sú dostupné aj v CD reedícii. V predaji je aj DVD z poslednej série TV programu Doupě Mekyho Žbirky.

Všetky aktualizované informácie o novinkách a ďalších potvrdených interpretoch Tribute koncertov sú dostupné na FB a Instagramovom profile Mira Žbirku.

TS: Media Art Promo Agency – Rado Mešša, Adriana Olvecká 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno