“Vo štvrtok večer 30. marca 2023 sme sa dozvedeli smutnú správu, umrel náš milý kolega Vladimír Obšil,” informujú zo Slovenského národného divadla.

Narodil v Prachaticiach v Českej republike 11. decembra 1957. Štúdium na Vysokej škole múzických umení ukončil v roku 1981 a stal sa členom Činohry SND. Jeho prvá úloha v SND, ešte ako vysokoškoláka, bola v hre Belasé kone na červenej tráve.


Zámka škripí (1982). Vladimír Obšil (Enad), Martin Huba (Tobor). Foto Jozef Vavro

Subtílny zjav predurčoval Vladimíra Obšila na postavy mladíkov, ktoré obohatil o dynamické herectvo i príznačnú dávku karikatúry.


Z charakterových stvárňoval často tie, ktoré verili v lásku a dobro. Vkladal sa do svojich úloh so zanietením a zápalom až do posledných chvíľ.

Za štyri desiatky rokov na našej prvej činohernej scéne účinkoval vo vyše stovke inscenácií.


O myšiach a ľuďoch (2005), Milan Bahul (Lennie), Vladimír Obšil Crooks). Foto Jana Nemčoková

Z posledných spomeňme klasiku Jána Palárika Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch, dramatické úlohy v hre Bélu Pintéra Špina, Chanocha Levina Pohreb alebo svadba – čo skôr? a Matúša Bachynca Milada.

Umelec účinkoval v mnohých filmových a televíznych projektoch.

Za svoje herectvo získal  Vladimír Obšil ocenenia Literárneho fondu i  tvorivú prémiu IGRIC v roku 2014.

Špina, 2022, Ivana Kuxová (Etuška), Anežka Petrová(Róži), Alexander Bárta (Attila), Janka Balková (Anita), Vladimír Obšil (Pali Kováč), Monika Hilmerová (Irena), Ondrej Kovaľ (Béla)

Česť jeho pamiatke!

Zdroj: informovala Izabela Pažítková, tlačová tajomníčka Slovenského národného divadla

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno