Slávnostné odovzdávania cien s trojkoncertom nominovaných prebehlo v stredu 30. septembra v bratislavskom Divadle Aréna. Cenu za najlepší jazzový album vydaný v roku 2019 získal klavirista a skladateľ Ľuboš Šrámek s albumom Perforomances. Cenu verejnosti si prebral saxofonista Nikola Bankov za album Bright Future.


Počas slávnostného večera predstavili naživo svoju aktuálnu tvorbu tri z nominovaných zoskupení. Na úvod sa pódia zhostilo medzinárodné zoskupenie saxofonistu Nikolu Bankova. Originálne autorské kompozície, zabalené do fúzie moderného jazzu s elektronikou, zaplnili sálu elektrizujúcou jazzovou energiou.


Vstupenku do stroja času prinieslo divákom v sále zoskupenie Five Gentlemen so spevákom a galantným showmanom Milošom Stančíkom. Kompozície vzdávajúce hold virtuóznemu trubkárovi Cladysovi “Jabbo” Smithovi a kapelníkovi Clarencovi Williamsovi preniesli celé Divadlo Aréna do noblesných nálad Zlatej éry jazzu.
Víťaz Hlavnej ceny Esprit, klavirista, producent a skladateľ Ľuboš Šrámek, zaplnil pódium divadla svojim unikátnym „artsamblom“ Nanosymphony. Svoj jedinečný skladateľský i producentský rukopis posunul v hudbe z víťazného albumu Perforomances do ďalších hudobných sfér, o čom sa bezpochyby presvedčili na živo diváci v Divadle Aréna, poslucháči rádia Devín i fanúšikovia jazzu cez live stream na portáli jazz.sk.

„Mrzí ma situácia, ktorá sa dnes dotýka hudobníkov a umenia všeobecne. Verím, že sa to zmení a v apríli budúceho roka už tu budeme odovzdávať ceny Esprit a všetci hudobníci budú usmiati a zahojení,“ privítal divákov divadla Aréna organizátor ankety Esprit, hudobník a zakladateľ portálu jazz.sk, Boris Čellár.


Víťaz Hlavnej ceny odbornej poroty, klavirista, producent a skladateľ Ľuboš Šrámek, si prevzal cenu v podobe sošky kontrabasu z rúk jej autora, slovenského akademického sochára Juraja Čuteka. O víťaznom albume sa vyjadril člen odbornej poroty Johann Kneihs, jazzový redaktor ORF Ö1: „Pôsobivé dielo pre svoju rozmanitosť a nepretržitý tok hudobných nápadov, ako i kvalitu produkcie, od výkonov hudobníkov a štúdiovej práce, až po spracovanie bookletu.“

Cenu verejnosti získal album Bright Future zoskupenia saxofonistu Nikolu Bankova. Nahrávka prináša fúziu súčasného jazzu s elektronikou a efektami, čo vytvára čerstvý a moderný zvuk.
Live stream video ste mohli sledovať na stránke jazz.sk aj na sociálnych sieťach portálu mojakultúra. Priamy prenos zo slávnostného večera bol odvysielaný v rádiu Devín. Večerom na pódiu sprevádzal moderátor Peter Šarkan Novák.

Víťaz Hlavnej ceny Esprit, klavirista, producent a skladateľ Ľuboš Šrámek, so svojím ansámblom Nanosymphony

Slávnostná ceremónia Esprit je registrovanou udalosťou participujúcou na oslavách International Jazz Day (UNESCO), ktorá združuje jazzových nadšencov z celého sveta. Cieľom tohto podujatia je spoločne osláviť slobodu a kreativitu formou jazzových podujatí konaných v jeden deň po celom svete. Vďaka zdielaniu live streamu z galavečera s vysokou sledovanosťou sa hudba slovenských jazzmanov dostala do celého sveta.

Záštitu nad ôsmym ročníkom ankety Esprit a čestné členstvo v porote prevzal kontrabasista a skladateľ Petros Klampanis. Rodák z gréckeho Zakynthosu pôsobiaci na newyorskej jazzovej scéne si získal vysoké uznanie nie len na americkej, ale aj na globálnej jazzovej scéne.

22 nominovaných albumov za rok 2019:

AMC Trio Plus – AMC Trio Plus with Regina Carter & Eric Marienthal
David Kollar – Sculpting In Time
Erbetes Quartet – Erbetes in Triangel
Fats Jazz Band – Swingin Christmas
Five Gentlemen – Five Gentlemen present Jabbo Smith & Clarence
Funny Fellows – Sugar
Impaco Trio – Lessons Learned
Ivan Dimitrov – My Colorful Dream
Jana Bezek Trio / Solo – Spiralization
Jana Gavačová Ľuboš Brtáň – Almázia
Juraj Griglák – From The Bottom
Ľuboš Šrámek and his nanoSymphonic Artsamble – Perforomances
Marek Dorčík Špercasa – About Time
Milo Suchomel Orchestra – From My Colours
Miloš Biháry Jazz Funk Brothers Orchestra – Don´t Worry “Bihary”
Nikola Bankov – Bright Future
Nikolaj Nikitin a Ľuboš Šrámek – Cirkus Metropol
Peter Adamov – BonBon
Peter Lipa – Dobré meno
Peter Palaj Quartet – News for Peter
Robert Holota – Santo Domingo
Valér Miko trio – Life

V medzinárodnej odbornej porote tento rok zasadli:
Petros Klampanis – jazzový kontrabasista a skladateľ, čestný člen poroty (GR), Daniel Ryciak – Śląski Jazz Club Gliwice (PL), Tina Heine – umelecká riaditeľka Jazz & the City (DE), David Torreblanca – COO & Booking, Fondation du Festival de jazz de Montreux, Montreux Jazz Festival (CH), Paul Pace – Music Bookings Co-ordinator, Ronnie Scotts Club London (GB), Johann Kneihs – jazzový redaktor ORF Ö1 (AT), Leonard Brown – Director of Special Projects International Jazz Day (USA), Yvetta Kajanová – muzikológ, katedra hudobnej vedy FiFUK, Marián Pavlovič – dramaturg City Sounds Festival, Ján Sklenár – redaktor Rádio Devín, Peter Baláž – redaktor portálu jazz.sk

Ocenenie Esprit za rok 2019 je ôsmym ročníkom podujatia, pričom držiteľom ocenenia za rok 2018 je gitarista Andreas Varády. Víťazmi predchádzajúcich ročníkov boli umelci Sisa Michalidesová (2017), Lukáš Oravec Quartet (2016), Sisa Michalidesová (2015), Juraj Griglák (2014), Lukáš Oravec (2013) a Michal Bugala (2012). V roku 2014 a 2015 prebral nad podujatím záštitu prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska.

Hlavnou myšlienkou projektu Esprit – udeľovania cien za najlepší slovenský jazzový album je podpora tvorivosti slovenských predstaviteľov alternatívneho, jazzového žánru. Deje sa tak priamou formou zviditeľňovania hudobných albumov vydaných v predchádzajúcom roku, pričom vďaka online prezentácii súťaže vzniká voľne dostupná databáza albumov s ukážkami a ich profilom.

Esprit ďalej nabáda k objektívnej konfrontácii názoru odbornej a laickej verejnosti, čo je prínosom nielen pre samotného autora diela. Ku každému z albumov zaujíma odborná porota konkrétne stanovisko, na druhej strane verejnosť prejavuje svoj názor formou hlasovania za najobľúbenejší album.

Cieľom realizátorov ceny Esprit je z odovzdávania ocenení vytvoriť pravidelnú udalosť, ktorá tak raz ročne vytvorí priestor pre stretnutie kultúrnej obce, spojenú s vysoko hodnotným programom aktuálneho držiteľa ceny – koncertom so skladbami z oceneného albumu.

Zdroj: TS ESPRIT
Zdroj foto: Esprit, Rudolf Baranovič

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno