RTVS odvysielala záznam divadelného predstavenia Štátneho divadla Košice o významnom tanečníkovi Rudolfovi Nureyevovi. Ak ste ho ani vy v čase o 23:15 nestihli, je stále dostupný v archíve televízie.

Biografický príbeh umelca, ktorý zmenil svet tanca. Je to príbeh o neslobode. O tom, že slobodu si treba vždy vybojovať, aj za cenu obetí. Rudolf Nureyev patril medzi najvýznamnejšie tanečné osobnosti 20. storočia. Inscenácia tvorcovia venujú Marilene a Andrejovi Halászovcom.


https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/19635#5


Divák sa cez spomienky Vladimíra Malakhova na jednu z najvýraznejších osobnosti svetových dejín profesionálneho tanečného umenia ponorí do vnútorného sveta Rudolfa Nureyeva, ktorý svojou technikou klasického tanca a umeleckou tvorbou výrazne prispel k rozvoju baletného umenia. „Vždy sa opieram o historické originály, a v prípade Nureyeva sú dostupné filmové diela, ale aj knižné, pramene. Naštudoval som si aj dokumentárne filmy a komunikujem so žijúcimi ľuďmi, ktorí ho osobne poznali,“ hovorí o vzniku nového baletu režisér a choreograf Ondrej Šoth.

Viac o košickej inscenácii sa dočítate tu:


Baletná megahviezda Vladimir Malakhov predstaví vnútorný svet Nureyeva

a rozhovor s predstaviteľom mladého Nureyeva, Gennarom Sorbinom si môžete prečítať v tomto článku.

Gennaro Sorbino: Šothov Nureyev má originálnu choreografiu a emocionálnu silu

Záznam z divadelného predstavenia si môžete pozrieť v archíve RTVS:

https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/19635#205

 

Zdroj: RTVS, doplnila redakcia mojakultura.sk

Zdroj foto: Joseph Marčinský

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno