Ak všetko pôjde podľa plánov a žiadna korona tentoraz neprekazí prácu v Štátnom divadle Košice, v piatok 23. októbra sa môžete tešiť na premiéru baletnej inscenácie RUDOLF NUREJEV, ktorá je novým autorským projektom Ondreja Šotha. V rozhovore pre náš portál autor projektu prezradil viac.


Baletný súbor ŠDKE v týchto dňoch absolvuje overovaciu skúšku v divadle, nosnosti, statiky a ďalších technických záležitostí. Keďže zatiaľ sa v divadle nehrá, tvorcovia a tanečníci, ktorí sú už v dobrej fyzickej forme, využili príležitosť voľného priestoru v divadle. V súvislosti s prípravou novej autorskej inscenácie, ktorá mala mať premiéru v marci 2020, sme oslovili Ondreja Šotha.


Bude to autorský projekt, v ktorom vzdávate úctu Nurejevovi?
V prvom rade by som rád toto predstavenie venoval manželom Marilene a Andrejovi Halászovým, ktorí sú na Slovensku výraznými osobnosťami tanečného umenia. Nurejeva som im chcem venovať už v marci, ale pre koronu sa to nepodarilo, tak pevne verím, že tentoraz sa nám realizácia podarí. Projektom vzdávam hold tanečnému umeniu, Nurejevovi ako osobnosti, ktorá rozvinula mužský tanec, jeho interpretáciou sa totiž začal obrovský rozvoj mužskej techniky a estetiky tanca.

Bude Nurejev životopisný? Do akej miery ide z Vašej strany o osobné dielo?
Budú to spomienky na Nurejeva a bude to výrazne pocitové. Hlavnou postavou, ktorá bude Nurejeva stvárňovať, by mal byť Vladimir Malakhov. Je to jeden z najväčších tanečníkov sveta, je to pre nás česť, že prijal pozvanie a bude interpretovať jeho myšlienky. Bude na javisku non-stop a cez neho sa budú transformovať myšlienky Nurejeva, od mladosti, až po smrť.


Pôjde aj tentoraz o moderné divadlo spájajúce rôzne typy múzických umení ako máte vo zvyku? Keď sme už pri tom, v akej kondícii sú tanečníci baletného súboru ŠDKE?
Nie, tentoraz nepôjde o divadlo a spájanie rôznych umení. Vnútorný svet bude zobrazený formou súčasného tanca a minulosť formou klasického tanca, takže to bude stretnutie klasického a súčasného tanečného umenia. Tanečníci sú už v dobrej forme, pretože začali cvičiť začiatkom augusta. Nemajú so skúškami najmenší problém.

Z akých zdrojov ste vychádzali pri tvorbe choreografie Nurejeva?
Vždy sa opieram o historické originály, a v prípade Nurejeva sú dostupné filmové diela, ale aj knižné, pramene. Naštudoval som si aj dokumentárne filmy a komunikujem so žijúcimi ľuďmi, ktorí ho osobne poznali.

Vo Vašom prípade je vždy výpovedná hudba, ktorá má silnú emóciu a osobitý, viacvrstvový príbeh. Aká bude pri Nurejevovi?
Zatiaľ na nej pracujem. Zatiaľ viem povedať, že zaznejú diela, ktoré interpretuje islandský klavirista Víkingur Ólafsson, skladby od autora Giju Kančeliho, ária Casta Diva z Normy a ďalšie árie z opier a množstvo ďalšej hudby, ktorú vyberám.

Zuzana Vachová
Foto: Joseph Marčinský

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno