Festival uvedie aj slovenské premiéry, masterclass vychádzajúcej nemecko-izraelskej tanečnej hviezdy Reut Shemesh či mladú generáciu domácich choreografov.

 

Medzinárodný festival súčasného tanca a pohybového divadla Nu Dance Fest sa po dvoch rokoch vracia do svojho tradičného jarného termínu. Jeho 17. ročník sa odohrá v A4 – priestor súčasnej kultúry, Kunsthalle Bratislava, novom kultúrnom centre P*AKT a v ďalších priestoroch počas prvého májového týždňa – od 3. do 7. 5. 2022. Najväčšími zaujímavosťami budú viaceré vystúpenia medzinárodne uznávaných a v zahraničí oceňovaných tvorcov. Predovšetkým však Nu Dance Fest 2022 prinesie otvorenie nového priestoru pre súčasný tanec S4, ktoré je realizované v spolupráci s Kunsthalle Bratislava a o ktorého vznik sa rôzni aktéri na scéne súčasného tanca pokúšajú už 25 rokov.


Otvorenie S4 bude otváracím večerom 17. ročníka festivalu. Odohrá sa v utorok 3. 5. od 19:00 priamo v priestoroch, ktoré sú súčasťou Kunsthalle Bratislava.


“Tešíme sa, že už aj Bratislava, centrum kultúrneho diania na Slovensku, bude mať reprezentatívny priestor dedikovaný súčasnému tancu. Dôležitým momentom bola spolupráca s Kunsthalle, ktorej tím porozumel našim zámerom,” komentuje udalosť riaditeľka Nu Dance Festu a zároveň iniciátorka projektu S4 Petra Fornayová. Súčasný tanec patrí k najprogresívnejším druhom umenia, je častokrát jazykovo bezbariérový, nemá výrazné vekové obmedzenia, môže byť skvelým vývozným artiklom. Napriek tomu má u nás len minimálnu inštitucionálnu podporu. Tentokrát ale naše snahy neostali nepovšimnuté a v spolupráci s Kunsthalle otvárame S4.”


 

„V Kunsthalle Bratislava sa tešíme z tejto spoločnej iniciatívy. Máme to šťastie, že disponujeme priestorom, ktorý sme v rámci iných aktivít KHB mali dlhodobo problém zmysluplne využiť. Je výborné, že teraz ho dostane k dispozícii súčasný tanec, ktorý musel doposiaľ v Bratislave fungovať v rôznych provizóriách,“ hovorí o otvorení S4 riaditeľ Kunsthalle Jen Kratochvil. „Okrem prezentovania súčasného vizuálneho umenia je našou snahou aj otvárať sa presahom a spoluprácam. V súčasnom tanci sa deje veľa zaujímavého. Tešíme sa, že vďaka S4 sa tak bude diať aj u nás,“ dodáva.


 

Súčasťou otváracieho večera bude koncert skupiny Raptor Koch. Výťažok z dobrovoľného vstupného na tento večer organizátori venujú na pomoc obyvateľom a obyvateľkám Ukrajiny utekajúcim pred vojnou.

Timothy and the things: Hunting. Foto: Orsolya Vener

Slovenské premiéry a skúmanie rodových rolí

Lákadlami Nu Dance Festu 2022 budú určite aj viaceré slovenské premiéry. Jednou z nich bude predstavenie Hunting maďarského choreografa Lászlóa Fülöpa a  súboru Timothy and the things, ktoré festival uvedie v piatok 6. 5. o 20:15 v A4. László Fülöp sa autorskej tvorbe venuje posledných 5 rokov a v diele Hunting spracováva témy maskulinity v súčasnom kontexte.

Sandra Krameorvá & Artists. Foto Melanie Lemahieu

Ďalším z vrcholov festivalu bude nové dielo v Holandsku pôsobiacej slovenskej choregrafky a performerky Sandry Kramerovej MAJKA. MAJKA je inšpirovaná seriálom Spadla z oblakov. Mimozemšťanka v podaní Sandry Kramerovej pristáva v predstavení v Československu 70. rokov a z reklám a dobových médií sa snaží naučiť, čo to znamená byť ženou. MAJKA bude uvedená v A4 vo štvrtok 5. 5. o 20:15.

Reut Shemesh. Foto: Ronni Shendar

Nové hviezdy súčasného tanca aj mladé talenty

17. ročník Nu Dance Festu predstaví aj umelkyne a umelcov, ktorí pútajú čoraz väčšiu pozornosť vo svojich domovských krajinách či na medzinárodnej scéne. Jednou z nich je nemecká choreografka a performerka izraelského pôvodu Reut Shemesh, označovaná za novú hviezdu tanečnej scény v Nemecku. V Bratislave sa predstaví s tanečným filmom Leviah o podmienkach pôsobenia žien v izraelskej armáde, ktorého javisková inscenácia sa stala víťazom Cologne Theater Dance Prize za rok 2016. Film bude formou videoinštalácie premietaný v bratislavskej Kunsthalle každý festivalový deň od 10:00 do 19:00. Okrem neho bude mať Reut Shemesh na festivale aj masterclass k Leviah spojenú s diskusiou. Tá sa odohrá vo štvrtok 5. 5. o 16:15 v Kunsthalle.

POCKETART (Johana Pocková, Sabina Bočková, Inga Zotova-Mikshina). Foto: Michal Hančovský

Pozornosť v programe púta aj český kolektív POCKETART (Johana Pocková, Sabina Bočková, Inga Zotova-Mikshina) s predstavením v téme klimatickej zodpovednosti Treatment of Remembering. S týmto dielom sa trojica autoriek stala víťazom Českej tanečnej platformy za rok 2021. V Bratislave ho v slovenskej premiére uvedú v stredu 4. 5. o 20:15 v A4.

Trio Olga – Monika Haasová, Péter Cseri. Foto: Tomáš Bartaloš

Z domácich umelcov uvedie Nu Dance Fest 2022 fyzické divadlo Beautiful People z produkcie Trio Olga – Monika Haasová, Péter Cseri (piatok, 6. 5. o 18:15, Ticho a spol.) či nový program Reset zoskupenia Výbor združeného okolo hudobníka Mira Tótha a kurátorky Ivany Rumanovej. Vyše trojhodinový program v novootvorenom kultúrnom centre P*AKT v areáli Zváračského ústavu ukončí v sobotu 7. 5. večer program Nu Dance Festu 2022.

Český súbor Spolk – predstavenie S dovolením! 

Po dvojročnej prestávke Nu Dance Fest opäť prinesie aj sekciu venovanú najmladšej generácii choreografov pôsobiacich na Slovensku a v Česku. Programy s názvom názvom Nové tváre súčasného tanca I a II predstavia najprv mladý český kolektív Spolk s predstavením S dovolením! a následne aj skupinu mladých slovenských, českých a ukrajinských choreografov a choreografiek v ich krátkych sólach – prevažne účastníkov súťaže pre mladých tvorcov Art Moves, ktorá prebehla v marci tohto roku.

Pohybové rozcvičky, filmy aj prednášky

Sprievodný program Nu Dance Festu 2022 bude aj tento rok pozostávať z aktivít pre rôzne vekové skupiny. Celým festivalom sa bude niesť séria ranných pohybových warm-upov pre verejnosť v Novej Cvernovke. Warm-upy prebehnú denne pod hlavičkou tanečného zoskupenia mimoOS, navzané sú TETSU a slúžia ako príprava na celodennú prácu tvorivého tímu nového predstavenia TETSU – The energy that shapes us v produkcii mimoOs. Pre verejnosť môže ísť o alternatívu k rannej joge, nevyžadujú sa žiadne špeciálne pohybové zručnosti. Na warm-upy je vstup bezplatný, je potrebné registrovať sa vopred. Viac info nájdete na webe Nu Dance Festu.

V sobotu 7. 5. dopoludnia budú môcť zároveň rodičia prihlásiť na pohybové workshopy aj svoje deti vo veku od 3,5 do 11 rokov. Na Nu Dance Fest sa vracia obľúbená Telohra Deti, tento raz s podtitulom Aj žirafy vedia tančiť.

O prienikoch súčasného tanca s vizuálnym umením bude hovoriť významná francúzska teoretička a kurátorka Marisa Hayes vo svojej masterclass Dance and/at the Museum. Prednáška sa bude konať v Kunsthalle Bratislava v stredu 4. 5. od 16:15 a jej témou bude realizácia tanečných programov v priestoroch vyhradených tradične pre vizuálne umenie.

V KHB bude umiestnená aj druhá z videoinštalácií, ktoré sú zaradené do programu Nu Dance Festu 2022: Siedmy deň Petry Fornayovej.

Aj v roku 2022 prinesie Nu Dance Fest ďalšiu zo svojich už stabilne do programu zakomponovaných diskusií o stave (nielen) tanečnej scény na Slovensku. Tentokrát pôjde o debatu s názvom Zmena praxe. Ako hostia sa zúčastnia nová riaditeľka Divadla Štúdio tanca (DŠT) Lucia Kašiarová, umelecký riaditeľ DŠT Zebastian Mendez Marin, tanečníci DŠT a

riaditeľ Mestského divadla Žilina Edo Kudláč. Diskutovať budú o vzťahu zriaďovanej a nezriaďovanej scény v divadle a súčasnom tanci. Diskusia sa uskutoční v A4 v piatok 6. 5. od 16:15.

Na festival je prvý raz v jeho histórii možné kúpiť si permanentku, ktorá držiteľa oprávni k vstupu na všetky platené programy v rámci hlavného programu. K dispozícii sú, ako obvykle, aj jednorazové vstupenky. Predpredaj je spustený na Tootoot.fm. Sprievodné podujatia majú, s výnimkou Telohry, vstup voľný.

 

PROGRAM NDF 2022:

Otvorenie S4

Timothy and the things: Hunting (HU) / slovenská premiéra

Sandra Kramerová & Artists: MAJKA (NL) / slovenská premiéra

POCKETART / Sabina Bočková, Johana Pocková, Inga Zotova-Mikshina: Treatment of Remembering (CZ) / slovenská premiéra

Trio Olga / Monika Haasová & Péter Cseri: Beautiful People (SK/HU)

Spolk: S dovolením! (CZ) / slovenská premiéra

Výbor – Reset (SK) / party

Nové tváre súčasného tanca (SK/CZ/UA)

mimoOs & kol.: TETSU – ranné warm-upy pre verejnosť

Reut Shemesh: Leviah (DE/IL)  / videoinštalácia

Petra Fornayová: Siedmy deň (SK) / videoinštalácia

Marisa Hayes (FR) / masterclass

Reut Shemesh masterclass (DE/IL) / masterclass

Zmena praxe – Nová éra spolupráce nezriaďovanej a zriaďovanej sféry? / verejná diskusia

Telohra deti – Aj žirafy vedia tančiť

 

Kompletný programový harmonogram festivalu nájdete na www.nudancefest.sk.

 

Zdroj: Eva Vozárová, PR manažérka Nu Dance Fest 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno