Nový generálny riaditeľ ŠDKE Ondrej Šoth: chceme divákom prinášať kvalitu

Generálny riaditeľ ŠDKE Ondrej Šoth.

“V košickom divadle pracuje mnoho talentovaných a obetavých ľudí,” hovorí pre náš portál Ondrej Šoth, ktorý od 1. júna nastupuje na post generálneho riaditeľa ŠDKE.


Ministerstvo kultúry SR uverejnilo informáciu, že Vás ministerka kultúry Natália Milanová vymenovala od 1. júna 2020 do funkcie generálneho riaditeľa Štátneho divadla Košice. Aké budú Vaše prvé kroky vo funkcii?
Naše divadlo sa z hľadiska vedenia nachádza už takmer rok v provizórnej situácii. Navyše prežívame – rovnako ako celá spoločnosť – veľmi zvláštne a zložité obdobie. Divadlo je zatvorené od 10. marca a sezóna divadla bola 30. apríla predčasne ukončená. To, čo je v tejto chvíli najdôležitejšie, je upokojiť všetky zložky, pretože obdobie, ktoré prežívame, nie je náročné len ekonomicky, ale najmä psychicky. No a potom – hoci epidemiologické opatrenia budú samozrejme ešte nejaký čas trvať – prejsť postupne na štandardné fungovanie. Verím, že nová sezóna už začne tak, aby sme sa s našimi divákmi mohli stretávať spôsobom, na ktorý sme my i diváci navyknutí. Diváci dávajú divadlu zmysel.


A z hľadiska Vašej koncepcie?
Základom koncepcie, ktorú som do výberového konania predložil, je vytvoriť pre prácu všetkých v divadle podmienky, ktoré potrebujú no to, aby sme divákovi prinášali kvalitu – vo všetkých žánroch. V košickom divadle pracuje mnoho talentovaných a obetavých ľudí. Od umeleckých súborov až po umelecko – dekoračné dielne. Závisí to samozrejme od celého radu vecí – niektoré nie sú v moci vedenia divadla. Pre tie treba hľadať pochopenie v štátnej správe, samospráve i v súkromnom sektore. Pevne verím, že toho budem v spolupráci s ministerstvom kultúry – aj ekonomicky zložitom období, ktoré nás čaká – schopný.

Privediete si svoj tím?
Prvou personálnou záležitosťou bude obsadenie postu riaditeľa Baletu ŠDKE, ktorého vedením som v tejto chvíli ešte poverený ja. Samozrejme zatiaľ dočasným poverením. Obsadzovanie riaditeľov jednotlivých zložiek je možné (a je to tak správne) len konkurzom. Ale ja chcem začať tým, že sa budem s ľuďmi rozprávať. Poznám problémy baletu, ale v niektorých zložkách som len “občasným hosťom”. Chcem čas, kedy nemôžeme v divadle hrať a skúšať, využiť na ponorenie sa aj do tých problematík, ktoré možno poznám viac zvonku. A hlavne na komunikáciu. Nájsť si cestu ku každej zložke. Divadlo môže fungovať len ak v ňom všetci dokážu spolupracovať.


Zuzana Vachová

Zdroj foto: ŠDKE – Joseph Marčinský

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno