Nový festival Piano Days 2021 uvedie klaviristka Júlia Novosedlíková

V utorok 20. apríla sa v Slovenskej filharmónii uskutoční klavírny recitál Júlie Novosedlíkovej. V priamom prenose ho môžete sledovať na stream.filharmonia.sk    o 20.00 h. Koncert je súčasťou a úvodným koncertom nového  online festivalu Piano Days, ktorý sa  uskutoční 16. – 24. apríla 2021 a jeho organizátorom je OZ InMusic.


Mladá slovenská klaviristka Júlia Novosedlíková získala ocenenia na viacerých klavírnych súťažiach doma i v zahraničí. Okrem štúdia na VŠMU pod vedením Mariana Lapšanského a Jakuba Čižmaroviča absolvovala majstrovské kurzy u renomovaných profesorov ako Pavel Gililov, Bernd Goetzke, Balázs Szokolay a ďalší. Ako sólistka účinkovala so Slovenskou filharmóniou, s orchestrom Cappella Istropolitana i so Slovenským komorným orchestrom.

Dramaturgia jej klavírneho recitálu prináša zaujímavý pohľad na uplatnenie majstrovskej hudobnej formy – fúgy vo finále rôznych klavírnych skladieb skomponovaných naprieč štýlovými obdobiami. Do svojho programu zaradila Suitu č. 2 F dur, HWV 427 Friedricha Händla, Sonátu pre klavír č. 31 As dur, op. 110 Ludwiga van Beethovena a jedinú  Sonátu e mol pre klavír, op. 2 od Alexandra Moyzesa.


JÚLIA NOVOSEDLÍKOVÁ


sa začala venovať hre na klavíri vo svojich siedmich rokoch pod vedením Aleny Klattovej, neskôr Márie Blesákovej. Ako desaťročná interpretovala Myslivečkov klavírny koncert so Slovenskou filharmóniou. V roku 2016 absolvovala Konzervatórium v Bratislave pod vedením Petra Čermana s titulom Najlepší absolvent roka. Od roku 2016 študuje na Vysokej škole múzických umení – bakalársky stupeň absolvovala pod vedením prof. Mariana Lapšanského, v súčasnosti je poslucháčkou 2. ročníka magisterského štúdia v triede Jakuba Čižmaroviča.

Júlia Novosedlíková sa pravidelne zúčastňuje na viacerých majstrovských kurzoch na Slovensku i v zahraničí. V rámci The International Holland Music Sessions v Holandsku mala možnosť pracovať s renomovanými profesormi z viacerých krajín (Pavel Gililov, Bernd Goetzke, Ewa Kupiec, Claudio Martínez Mehner, Balázs Szokolay a ď.) a zároveň odohrať niekoľko koncertov. Stala sa víťazkou projektu Norsk Musikk, vďaka čomu mohla absolvovať štipendijný pobyt v Nórsku, kde spolupracovala s pedagógmi Griegovej akadémie a odohrala koncert v rámci medzinárodného festivalu v Bergene. Okrem toho je víťazkou viacerých celoslovenských aj zahraničných súťaží. Medzi najvýznamnejšie ocenenia patria 1. miesto a titul absolútneho víťaza na medzinárodnej klavírnej súťaži v Brne, finalistka medzinárodnej klavírnej súťaže do 22 rokov v Enschede v Holandsku, 3. miesto na medzinárodnej súťaži v Ríme.

Ako sólistka vystúpila so Slovenskou filharmóniou, s orchestrom Cappella Istropolitana, so Slovenským komorným orchestrom a s orchestrom Konzervatória v Bratislave. Je zároveň aj aktívnou interpretkou komornej hudby v rôznorodých zoskupeniach. Spolupracuje s viacerými ansámblami zameranými na súčasnú slovenskú hudbu. Venuje sa aj štvorručnej hre s Kristínou Smetanovou v klavírnom duu Devanas.

Online festival Piano Days 2021 bude pokračovať ďalšími koncertmi z rôznych slovenských miest, na ktorých vystúpia Zuzana Biščáková, Tomáš Boroš, Martina Janegová, Fero Király, Kristína Smetanová a Zuzana Zamborská.

Podrobný program, profily účinkujúcich a ďalšie informácie o Piano Days 2021 nájdete na:  www.in-music.sk a FB InMusic.

Zdroj: SF – Martina Tolstová, tlačová tajomníčka

Zdroj foto: titulná foto: TIHMS & Van Velden

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno