Nový cyklus RTVS Slovenský panteón pokračuje dokumentom o Antonovi Srholcovi

Od nedele 10. januára prídu postupne na obrazovky Jednotky nové doku-drámy z cyklu Slovenský panteón. Dokumenty budú venované Antonovi Srholcovi, Jurajovi Jánošíkovi, Ľudovítovi Štúrovi, Jozefovi Gabčíkovi a ďalším významným postavám slovenských dejín. Prvú časť dokumentárneho cyklu priniesla Jednotka divákom pri príležitosti osláv 140. výročia narodenia generála Milana Rastislava Štefánika v júli minulého roka.


Slovenský panteón prezentuje príbehy osobností, ktoré formovali dejiny Slovenska. V rámci samostatných dokumentov RTVS divákom pútavou formou predstaví aj ďalšie výrazné osobnosti zo slovenskej histórie. Vo vysielaní Jednotky sa v nedeľnom hlavnom vysielacom čase môžu diváci tešiť na informácie zo života Antona Srholca, Juraja Jánošíka, Ľudovíta Štúra, Jozefa Gabčíka, svätých Cyrila a Metoda, Alexandra Dubčeka, Andreja Hlinku, Gustáva Husáka, či Petra Sagana.


Doku-drámy z cyklu Slovenský panteón v sebe spájajú hrané scény, moderátorský komentár Štefana Chrappu a vyjadrenia významných slovenských historikov. Príbehovou líniou prevedie divákov hlas Dušana Jamricha. Prvá tohtoročná časť cyklu je venovaná Antonovi Srholcovi. Práve v týchto dňoch (7. januára) uplynie 5 rokov od jeho smrti. Kvôli svojmu presvedčeniu a povahe musel Srholec už od pomerne nízkeho veku čeliť nemalým prekážkam. Komunisti mu bránili v štúdiu, dostal sa do väzenia a následne aj do uránových baní. Zažil tú najťažšiu manuálnu prácu v neľudských podmienkach a napriek tomu si dokázal udržať ľudskosť. Možno práve preto, že jeho vlastný osud vôbec nebol ľahký, dokázal vždy pomôcť tým, ktorí to najviac potrebovali.


Dokument o tejto významnej osobnosti sa nakrúcal aj na autentických miestach- v jeho rodnej Skalici, na pútnickom mieste Velehrad, v Justičnom paláci, v resocializačnom zariadení RESOTY, ktoré don Srholec založil, na povodí rieky Morava v Devínskej Novej Vsi a v kláštore františkánov v Bratislave. Úlohy Antona Srholca sa po hereckej stránke zhostil Marko Igonda. V záverečných scénach dokumentu stvárnil Antona jeho mladší brat Michal Srholec.


V januári odvysiela RTVS aj ďalšie dokumenty z cyklu Slovenský panteón. Po odvysielaní časti o Antonovi Srholcovi už v nedeľu 10. januára o 20.30 hod. sa diváci môžu tešiť na dokumenty o Jurajovi Jánošíkovi, ktorého stvárni herec Juraj Bača (17.1.); o Ľudovítovi Štúrovi, ktorého si zahrá Ján Ďuriš (24.1.) či o Jozefovi Gabčíkovi v podaní Michala Režného. Každú nedeľu zároveň Jednotka po odvysielaní dokumentu uvedie aj tematicky nadväzujúci film. Diváci si môžu v nedeľu 10. januára o 21.10 hod. pozrieť premiéru Popieluszko: Sloboda je v nás.  Film o živote a smrti Jerzyho Popieluszka, ktorý bol nazývaný aj kňazom Solidarity. V roku 1984 bol zavraždený tromi zamestnancami poľského Ministerstva vnútra a v roku 2010 bol vo Varšave blahorečený. Počas ďalších nedieľ uvedie Jednotka aj snímky Jánošík – pravdivá história, Zemianska česť či Lidice.

Zdroj: PR správa RTVS

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno