Blíži sa koniec roka a s ním aj novoročné koncerty. Jedným z najatraktívnejších podujatí bude nepochybne koncertná verzia najúspešnejšieho hudobno – divadelného predstavenia tohto roku, ktoré videlo už viac ako 30 000 divákov.

Inšpiráciou tohto koncertu bolo vypredané predstavenie v Amfiteáter Východná, ktoré videlo viac ako 5000 návštevníkov. Tentokrát odznejú počas jedného večera všetky hity z tohto predstavenia v podaní hlavného predstaviteľa Martina Gyimesiho a jeho hostí. Spolu so speváčkou Ivanou Regešovou si zaspievajú známe duetá, ktoré Karol Duchoň spieval napríklad so Zdenkou Studenkovou či Evou Kostolányiovou. Druhou hostkou je vynikajúca slovenská huslistka Lucia Harvanová.


Koncerty so živou hudbou pod taktovkou Vlada Valoviča sa uskutočnia v Bratislave – Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu, v Piešťanoch – Dome umenia a Košiciach – taktiež v Dome umenia.


Foto: Maroš Derlan

„Nesmierne sa teším, lebo priestormi, kde sa koncerty uskutočnia, sú blízke žánru, ktorému sa stále aktívne venujem,“ povedal pre náš portál predstaviteľ Karola Duchoňa Martin Gyimesi. Koncerty podľa neho podčiarknu hudobnú stránku týchto predstavení. „Zaujímavosťou je, že prvý z novoročných koncertov bude v priestoroch Slovenského rozhlasu, kde kedysi nahrával aj samotný Karol Duchoň s Vladom Valovičom. Bude to úžasné vzdanie holdu tomuto umelcovi,“ hovorí Gyimesi.


Na koncertoch zaznejú všetky hity a dokonca niekoľko prekvapení – budú tam pesničky, ktoré pôvodne v muzikáli nezazneli, predstaviteľ Karola Duchoňa sa na ne už teraz veľmi teší. „Pre mňa je vzácne, že sme pozvali vynikajúce umelkyne, speváčku Ivanu Regešovú a huslistku Luciu Harvanovú. Takže bude sa na čo aj pozerať,“ so smiechom konštatuje Martin Gyimesi a jedným dychom dodáva: „Samozrejme, sú to nielen krásne dámy, ale aj vynikajúce interpretky. A o legendárnom rozhlasovom telese, nehovoriac.“


Martin Gyimesi sa v tomto žánri našiel. V týchto dňoch oslavujú prvé narodeniny muzikálu, ktorý zaznamenal nebývalý úspech po celom Slovensku a ako priznáva spevák, s produkciou až takýto úspech neočakávali, majú z neho všetci veľkú radosť. Na budúci týždeň štartujú turné a budú účinkovať aj v Košiciach, kde zaznamenali obrovský záujem zo strany publika, lístky sa vypredali za pár dní. V slovenských mestách účinkujú so živou hudbou – koncertné prevedenie muzikálu je predsa len iné ako spievanie na half-playback: „Ja osobne som už mal možnosť spolupracovať so symfonickými orchestrami, takže skúsenosť so živou hudbou mám, nie je to pre mňa nič nové, a tento spôsob prezentácie živého umenia ma napĺňa a láka. Všetky aranžmány, ktoré zaznejú, spievam aj v samotnom muzikáli na half-playback, ale na živú hudbu sa veľmi teším. Určite z toho budú mať diváci silný emočný a umelecký zážitok, keď budú počuť v predstavení živú hudbu, veď živá hudba je vždy pridanou hodnotou.“

Martin Gyimesi s dirigentom Vladom Valovičom

Oslovili sme aj dirigenta Vlada Valoviča, ktorý bude viesť špičkový Big Band Gustava Broma:

„Takýto veľký koncert už tu bol, veľa interpretov spievalo na nedožité narodeniny Karola Duchoňa. Novoročné koncerty bol náš spontánny nápad. Muzikál je úspešný, je v ňom veľmi vyrovnaná dramatická zložka s hudobnou. Režisér Vosátko mal geniálny nápad, ako spracovať príbeh Duchoňa,“ povedal pre náš portál Valovič.

Koncertné uvedenie mali v lete vo Východnej v amfiteátri, kde ľudia podľa neho spontánne reagovali práve na pesničky. „Preniesli sme hudobnú zložku diela na koncertné pódium. Je to viac-menej test, ako budú ľudia reagovať. Piesne Karola Duchoňa sú novými hitmi, nielen medzi staršími, teda rovesníkmi speváka, ale tiež mladej generácie a som tým veľmi potešený. To, čo v Čechách znamenal Karol Gott, tak na Slovensku sme mali Karola Duchoňa. Pre Čechov je Gott dodnes absolútny vrchol v interpretačnom umení, na Karola sa však u nás zabudlo. Dávam to za vinu aj médiám, ktoré sa zaoberajú hudbou, lebo sa nehrávali jeho pesničky. Mrzí ma tiež, že sa zabudlo na Evu Kostolányiovú a mnohých ďalších.“ Tak, ako bol neprekonateľný podľa dirigenta Gott, tak aj Duchoň. Ako si v rozhovore pre náš portál zaspomínal, títo dvaja speváci boli dokonca veľmi dobrí priatelia. „Karol bol natur človek, výhodou Gotta bolo, že mal okolo seba ohromný manažment. Duchoň mal talent od Boha daný a to je to, čo ho robí nesmrteľným.“

Festival Symfónia umenia

Úspech diela Na srdci mi hraj! vznikol preto, lebo ten príbeh je pravdivý: „Náš príbeh je ten, ktorý vychádza z pravdivých, mojich osobných spomienok. A Vosátko ho výborne dramaticky spracoval. Čo je však podstatné, Duchoňa nie je možné napodobniť . Nie je to možné, hlasovo, feelingovo, prejavom. Chcem, aby sa interpretovali tie piesne tak, ako ich dotyčný spevák cíti.“

Na novoročných koncertoch pod jeho taktovkou zaznie naživo aj skladba Svet bez Teba na hudbu Chopina, ktorú púšťajú pôvodne v muzikáli na záver pri klaňačke. „A teraz sa Martin Gyimesi chce pokúsiť zaspievať to, no je to veľmi ťažká pieseň. Pamätám si to, ako sme to nahrávali. Technicky to nie je problém zaspievať, ale výrazovo je to nesmierne komplikované,“ uzavrel pre náš portál Vlado Valovič.

Martin Gyimesi s dirigentom Vladom Valovičom

Všetky najväčšie hity a ešte mnoho viac odznejú na začiatku roka v špeciálnych aranžmánoch, s ktorými vystupoval aj Karol Duchoň.

Spolu s Rozhlasovým Big Bandom Gustava Broma pod vedením Vlada Valoviča, ktorý s Karolom Duchoňom nahral takmer všetky jeho skladby a v časoch jeho najväčšej slávy bol aj jeho kapelníkom, začnete nový rok oslavou umenia tohto posledného bohéma.

Koncert na festivale Symfónia umenia.

Termíny koncertov:

2.1.2024 o 19:00 – Bratislava, Veľké koncertné štúdio Slovenského rozhlasu

7.1.2024 o 17:00 – Piešťany, Dom umenia

8.1.2024 o 18:00 – Košice, Dom umenia

 

Vstupenky v sieti Predpredaj.sk.

 

Zdroj: redakciu informoval Richard Bednár, PR manažér podujatia, doplnila redakcia mojakultura.sk

Foto: Maroš Derlan

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno