Slovenská filharmónia odohrá v nasledujúcich týždňoch dva nové večerné symfonické programy o 19.00 h a verejné generálky o 10.00 h. Prvý z nich vo štvrtok 24. septembra v naštudovaní Daniela Raiskina, nastupujúceho šéfdirigenta Slovenskej filharmónie.


Koncert otvorí Koncertná skladba v uhorskom štýle Jána Levoslava Bellu, ktorá vznikla v Sibini v roku 1893 a patrí k vrcholom skladateľovho orchestrálneho diela. Slovenská filharmónia s Danielom Raiskinom ju spolu s ďalšími dielami skladateľa nahrajú počas novej koncertnej sezóny ako svoje nové propagačné CD. Skladba patrí do edície diel Jána Levoslava Bellu, ktorého kompletné vydanie pripravuje v tomto období Hudobné centrum. Ako sólista sa na štvrtkovom koncerte predstaví 1. klarinetista orchestra Slovenská filharmónia Jozef Eliáš.


V interpretácii mladého talentovaného umelca zaznie Koncert pre klarinet č. 1 f mol op. 73 Carla Mariu von Webera, ktorý je jedným z najčastejšie uvádzaných diel pre klarinet a orchester. Je prvým z dvoch koncertov pre tento nástroj, ktoré vznikli v krátkom časovom rozmedzí na objednávku kráľa Maximiliána II. Premiéra zaznela v Mníchove v roku 1811, o rok neskôr v Berlíne.


Na záver koncertu je na programe obľúbená Symfónia č. 4 f mol Piotra Iľjiča Čajkovského v autentickom naštudovaní Daniela Raiskina, rodáka zo St. Peterburgu.


Druhý symfonický koncert zaznie vo štvrtok 8. októbra. Slovenská filharmónia sa predstaví pod taktovkou Olivera Dohnányiho. Na programe zaznie predohra k opere Ruslan a Ľudmila Michaila Ivanoviča Glinku, Koncert pre klavír a orchester č. 2 c mol Sergeja Rachmaninova v interpretácii Miloša Biháryho a výber symfonických básní Bedřicha Smetanu z cyklu Má vlast.

Koncerty Slovenskej filharmónie sa budú konať za dodržania všetkých hygienických opatrení.
Štvrtkové symfonické koncerty odvysiela Slovenská filharmónia v priamom prenose na stream.filharmonia.sk a FB SF.
Vstupenky na koncerty sú v predaji v Pokladnici SF a online cez návštevník.sk.

Zdroj: TS – Martina Tolstová – SF
Zdroj foto: Ján Lukáš, titulná fotografia Alexander Trizuljak

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno