Divadelná sezóna 2023/2024 s témou BLIŽŠIE OD NÁS sa v Divadle Andreja Bagara (DAB) v Nitre zameriava na tituly, témy a osobnosti z okolitých krajín – našich susedov, s ktorými máme k sebe veľmi blízko. Spája nás v rôznej miere jazyková príbuznosť, spoločná história a geopolitický vývoj, kultúrne prepojenia, významné osobnosti, tradície, spoločné mentálne východiská aj hodnotová orientácia. V mnohých ohľadoch sa však navzájom nepoznáme.

Sezóna BLIŽŠIE OD NÁS ponúka vyváženú kombináciu titulov – súčasnú autorskú polodokumentárnu hru, muzikálovú rozprávku, kultový veľkovýpravný titul, novú ukrajinskú drámu a adaptáciu svetoznámej prózy. Pri štyroch z piatich inscenácií ide o prvé uvedenia daných titulov na Slovensku, resp. v slovenskom jazyku. Zámerom dramaturgie DAB je priblížiť tvorbu, ktorá je v jednotlivých národných kultúrach výrazná, no v našom kontexte menej známa. Viaceré inscenácie budú pripravovať zmiešané medzinárodné tímy. Pri koncipovaní sezóny sme tiež reflektovali viaceré výročia, ktoré si v sezóne 2023/2024 pripomenieme: 30. výročie rozdelenia Česko-Slovenska, 30. výročie vzniku V4 a 20. výročie vstupu členských krajín V4 do EÚ, čo bol jeden z kľúčových strategických plánov spojenia v rámci regiónu.


DAB uvedie v novej divadelnej sezóne päť nových titulov


POMLČKA / Česko a Slovensko

Príbeh o rozdelení, o rozhodnutí z pozície moci, o bytostnom nezmierení sa s týmto rozhodnutím, o požiari v jednej duši a v jednej záhrade, o puknutom srdci a nezmyselnosti hraníc. Dvaja iluzionisti prebudia našu kolektívnu československú pamäť, z ktorej sa vynárajú úsmevné spomienky, krivdy či výčitky, ale aj vízie a výzvy do budúcnosti.


AUTORI TEREZA KRČÁLOVÁ A KOL., RÉŽIA IVETA DITTE JURČOVÁ

PREMIÉRA 20. októbra 2023, Štúdio DAB v Nitre

https://www.dab.sk/inscenace/299-pomlcka

POVALA / Maďarsko

Kultový maďarský rozprávkový muzikál o jednom vlámaní, o dvoch zaľúbencoch a štyroch duchoch hľadajúcich lepší svet, ktorý si obľúbili generácie divákov po celej Európe. Pridajte sa k nim a zažite neopakovateľné dobrodružstvo! Nadčasový príbeh so skvelou hudbou Gábora Pressera zabaví malých aj veľkých divákov.

AUTORI GÁBOR PRESSER – DUSÁN SZTEVANOVITY – PÉTER HORVÁTH

RÉŽIA MATÚŠ BACHYNEC

PREMIÉRA 10. novembra 2023, Veľká sála DAB v Nitre

https://www.dab.sk/inscenace/300-povala

AMADEUS / Rakúsko

Fascinujúci veľkovýpravný príbeh o zrážke dokonalosti s priemernosťou, o konvenčnosti a prekračovaní pravidiel aj o tom, že genialita ide často ruka v ruke so šialenstvom. Salieri a Mozart ako dva protichodné princípy, ktoré nemôžu existovať jeden bez druhého. Skvelo napísaná hra Petra Shaffera s vynikajúcou hudbou ohromí všetky zmysly.

PODĽA PETRA SHAFFERA, RÉŽIA MATÚŠ BACHYNEC

PREMIÉRA 19. januára 2024, Veľká sála DAB v Nitre

https://www.dab.sk/inscenace/301-amadeus

SCÉNY Z RODINNÉHO ŽIVOTA / Ukrajina

Súčasná ukrajinská hra o jednej rodine, ktorej do života zasiahne vojna. Tragikomický príbeh vykresľuje rozpad ľudských vzťahov pod vplyvom nečakaných a mnohokrát drastických udalostí. Drsné sa mieša s krehkým, nejednoznačnosť s ľudskosťou a humorom, ktorý je nevyhnutným uvoľnením v takej ťaživej situácii.

AUTORKA ANNA JABLONSKÁ, RÉŽIA PAVEL GATILOV

PREMIÉRA 15. marca 2024, Štúdio DAB v Nitre

https://www.dab.sk/inscenace/302-sceny-z-rodinneho-zivota

MORDORYS / Poľsko

Adaptácia próz poľskej nositeľky Nobelovej ceny za literatúru Olgy Tokarczuk. Napínavý príbeh na pomedzí detektívneho thrilleru a eko-komédie upriamuje pozornosť na výraznú ženskú hrdinku a rozvíja nečakané zápletky. Prvé slovenské uvedenie titulov, ktoré sa s úspechom inscenujú v divadlách v Poľsku i v zahraničí.

AUTORKA OLGA TOKARCZUK, RÉŽIA ROMAN POLÁK

PREMIÉRA 24. mája 2024, Štúdio DAB v Nitre

https://www.dab.sk/inscenace/303-mordorys

DAB ponúkne popri nových inscenáciách aj bohatý SPRIEVODNÝ PROGRAM:

BAGAROV KVÍZ

Obľúbené zábavné kvízy pre verejnosť zamerané na tvorbu, históriu a osobnosti DAB, ktoré sprevádza moderátorsko-humoristická dvojica Juraj Ďuriš a Marián Viskup.

PRED A PO… Dramaturgické úvody a diskusie po predstavení

Pravidelné dramaturgické úvody a diskusie po predstavení s tvorcami a účinkujúcimi hercami ponúkame nielen pred a po školských dopoludňajších predstaveniach, ale aj pred a po večerných predstaveniach pre verejnosť.

Prehliadky zákulisia divadla

Prehliadky zákulisia divadla pre školy a verejnosť, ktoré predstavia okrem priestorov aj históriu, osobnosti a tvorbu divadla.

DIVADELNÉ PREHLIADKY

Made in Czechoslovakia

Pravidelná prehliadka výnimočných inscenácií českých a slovenských divadiel.

Divadelný boďák

Šiesty ročník prehliadky víťazných a objavných divadelných inscenácií, monodrám a umeleckého prednesu z Nitrianskeho kraja, ktoré sa s úspechom zúčastnili celoštátnych súťaží neprofesionálneho umenia.

Deň detí v DAB

Divadelná rozprávka pre najmenších, stretnutie s hercami a ďalšie aktivity, ktoré deťom vyčaria na tvárach úsmev a sprostredkujú im kúzlo divadla.

Noc divadiel v DAB

Štrnásty ročník európskeho podujatia, ktoré v jednu noc otvorí brány divadiel na Slovensku a po celej Európe. V DAB pripravujeme špeciálnu Noc otvorených dverí, ktorá umožní divákom nazrieť do zákulisia divadla a tvorby, stretnúť sa s hercami a herečkami a užiť si divadlo inak.

VÝSTAVY

Ako sa delilo Česko-Slovensko

Výstava fotografii TASR dokumentujúca udalosti z rokov 1990 – 1993, ktoré viedli k rozdeleniu Československa a vzniku samostatných štátov – Slovenskej a Českej republiky. Výstavu pripravujeme pri príležitosti premiéry inscenácie Pomlčka.

Scény z vojny

Výstava fotografií (proti)vojnového fotoreportéra Jána Husára, ktorý pochádza z Nitry a od začiatku dokumentuje vojnový konflikt na Ukrajine. Výstavu pripravujeme pri príležitosti premiéry inscenácie Scény z rodinného života.

DIVADELNÁ KNIŽNICA

Divadelná knižnica pri Divadle Andreja Bagara v Nitre je jediná verejnosti prístupná knižnica mimo Bratislavy zameraná na divadelnú literatúru. Nájdete v nej vyše 6000 titulov. Najmä divadelné hry, scenáre z inscenácií DAB, divadelné periodiká, ale aj odborné publikácie z oblasti teórie a histórie divadla. Informácie o tom, ako sa stať členom Divadelnej knižnice, ako sa registrovať, vypožičať si knihy a informácie o online katalógu, dostupných publikáciách či otváracích hodinách získate na webovej stránke www.dab.sk

Zdroj: redakciu informoval Pavol Ivan, PR manažér

Titulná foto: ilustračná – Nevesta alebo Zdá sa, že hrmí. Foto: Ctibor Bachratý

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno