V Slovenskom národnom divadle hosťuje v nedeľu 4. decembra a v pondelok 5. decembra 2022 nórsky nezávislý divadelný súbor Susie Wang, ktorý úzko spolupracuje s Nórskym národným divadlom. Je to ďalší krok rozvíjania bilaterálnych kontaktov, ktoré sa začalo účinkovaním súboru SND v Osle uvedením inscenácie Nad našu silu v roku 2018.

Činohra našej prvej scény sa rozhodla prezentovať dielo Bjørnstjerne Bjørnsona (1832 – 1910), nórskeho prozaika, dramatika, básnika a publicistu, nositeľa Nobelovej ceny za literatúru za rok 1903, ktorý je blízky aj Slovensku z historického i kultúrneho hľadiska presadzovaním hodnôt slobody a demokracie.


Susie Wang je nórsky nezávislý divadelný súbor, ktorý v roku 2017 založila skupina divadelných tvorcov – režisérka Trine Falch, herečka Mona Solhaug, hudobník a herec Martin Langlie a scénický výtvarník Bo Krister Wallström, ikony nórskeho postdramatického divadla. Práve toto oceňované zoskupenie privítame v SND s inscenáciou Mummy Brown, ktorá získala Cenu nórskej divadelnej kritiky za najlepšie predstavenie sezóny 2018/2019.


Podvedomie, duševné zdravie, sexualita, sebaláska, detstvo. To všetko sú silné súčasné témy, ktoré Susie Wang v tejto inscenácii veľmi exaktne ponúka niekde na pomedzí surrealistickej psychoanalýzy a body hororu. Susie Wang tu využíva ženské telo, aby mohla vykonávať akúsi obrátenú archeológiu. Nie človek tu pátra po minulosti, minulosť skúma ľudské telo i dušu.

Mummy Brown  je druhou časťou hororovej trilógie o ľudskej povahe, v ktorej nájdeme odkazy na Rorschachov psychologický test, zaujímavé javiskové efekty, ale napríklad aj záblesky kultového Votrelca Ridleyho Scotta. Tvorcovia tiež avizujú, že diváci sa stanú spolutvorcami inscenácie.


Predstavenie Mummy Brown uvádzajú nórski hostia v anglickom jazyku a bude so slovenskými titulkami. Nie je vhodné pre senzitívnejšie povahy a osoby mladšie ako 16 rokov.

Súčasťou hosťovania nórskych divadelníkov je bohatý program. Okrem spomínanej inscenácie zahŕňa diskusiu po predstavení, ale predovšetkým v pondelok 5. decembra po predstavení o 13.00 hod. v Modrom salóne v novej budove SND masterclass režisérky Trine Falch (tlmočené do slovenčiny) a 6. decembra prednásšku a diskusiu Bo Wallströma a Henrika Edvardsena o divadelnom manažmente na VSŠMU na Ventúrskej ulici (v angličtine).

Vstup na masterclass a prednášku je voľný.

Zdroj: TS Izabela Pažítková, tlačová tajomníčka SND

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno